Hlavní obsah
Knihy a literatura

Gorolské vraždy koření Sagitarius tajemným přísadami

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Pokud si chcete gorolské nářečí vychutnat, sáhněte po audioknihách načtených Zbigniewem Kalinou.

24. 10. 10:20

Trujkunt nenajdete na žádné oficiální mapě, tenhle název si pro svůj kraj vymyslel místní novinář a spisovatel Petr Sagitarius.

Článek

Najdete jej v nejvýchodnějším cípu naší republiky, kde se stýkají hranice Česka, Polska a Slovenska, mezi Jablunkovem a Těšínem. K místnímu mixu s polskými, českými, slovenskými i německými kořeny si připočtěte originální kulturu a hlavně mluvu „po naszymu“. Asi nejznámější Goralkou je u nás zpěvačka Ewa Farná.

Právě sem - do Trujkuntu - zasadil svoje detektivní příběhy Petr Sagitarius, který začínal jako novinář v Třineckém hutníkovi. V prvotině Dwur ostatně ve stejné redakci působí jeho možné alter-ego, zkrachovalý redaktor Vruna, který se ne zcela svou vinou ocitne na místě vraždy staré paní.

Dvěma nitkami příběhu, jimiž nás vedou kromě Vruny i vyšetřovatel, major Roman Saran, se dostáváme z přítomnosti až do minulosti, do doby druhé světové války, kdy část místních mužů musela jít bojovat za Třetí říši. Bude příčinou násilné smrti spor mezi sousedy o průjezd dvorem zabité, dluhy jejího syna nebo pečlivě skrývaná předválečná kronika, ve které jsou zapsány hříchy, jaké nedávají některým místním spát ani po 70 letech?

Druhý příběh, kde je Vruna odeslán bezpečně do Anglie, aby se ústřední postavou mohl stát samotný major „ryčné R“ Saran, začíná pro změnu nálezem těla zavražděného mladíka, které se najde na poli uprostřed „mimozemských“ kruhů polehlého obilí. Tady se zase operuje s polozapomenutou historií místní židovské komunity, ke které se mrtvý vehementně hlásil.

Po prvních třech novelách, které Petr Sagitarius vydal jako e-knihy, se série propojená postavou svérázného bijce a sukničkáře Romana Sarana, dostala mezi čtenáře ve formě klasických knih z vydavatelství Argo. První tři, propojené společným titulem Trujkunt, zahrnují každá trojici samostatných povídek, čtvrtá a pátá kniha jsou už pak „plnotučnými“ romány.

Pokud nevládnete „po naszymu“, nebo si chcete vychutnat zvukomalebnost nářečí, můžete sáhnout i po audioknihách v interpretaci Zbigniewa Kaliny, který zatím načetl první tři příběhy - Dwur, Kruhy a Čtverku.

Možná vám zprvu dost nesympatický Saran nebude úplně po chuti, ale nejspíš mu s dalšími příběhy přijdete na chuť jako já. Minimálně mu zkuste dát šanci.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz