Hlavní obsah
Aktuální dění

Je už na frontě zbraň silnější, než F 35?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: US Air Force / Ministery of Defens/wikimedia.commons

Ani F 16 nebo F 35 nemusí být nutně tím, co válku rozhodne.

24. 9. 18:03

Válka na východě Ukrajiny už trvá víc než rok a půl. Nebo - počítáte-li ji od obsazení Krymu, tak už téměř 10 let.

Článek

Z původně rychlé operace se rozhořel dlouhý a bolestiplný konflikt „za humny“, který ničí zemi plnou přírodního bohatství, okrádá ji o příští generaci a nechává za sebou jen spoušť a bolest.

Z loňské zářijové vlny mobilizovaných v Rusku je velká většina vyřazena z boje, ať už tím, že padli, nebo jsou zranění tak, že se nemohou vrátit do války a kdo ví, jestli do běžného života.

Ruský prezident Putin zkouší navázat stále pochybnější nitky spojenectví a jeho schůzka se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem jen prozrazuje, kam až hluboko klesl. Jeho sázka na rychlé obsazení Ukrajiny se stala noční můrou nejen pro něj, ale hlavně pro všechny vojenské služby schopné muže a jejich rodiny na obou stranách hranice.

K Putinovým problémům s nedostatkem munice a prolomením obrany se teď přidává ještě mocnější zbraň - strach. Už i obyvatelé Moskvy zažili pár výbuchů dronů, které by k nim nikdy neměly podle ujišťování vládních představitelů, ani doletět.

O výbuších na Krymu, už dvojím poškození Putinovy pýchy Kerčského mostu a stále důmyslnějších „záškodnických“ akcích na frontové linii i za ní ani nemluvě. Hodně o stavu ruského mínění napověděly záběry z červnové operetní vzpoury wagnerovců v čele s Prigožinem, který za svou špatně vypočítanou akci zaplatil patrně cenu nejvyšší.

Další z „tiktokových bojovníků“ Ramzan Kadyrov pro změnu sdílí dojemná storýčka z nemocnice, kde pečuje o svého strýce. O hrdinných nasazeních vlastních synů na frontu jsme už od něj pár měsíců neslyšeli nic.

Nedávno jsem potkala Burjatku žijící už delší čas v Čechách. Letos v létě se vypravila za svou rodinou do Ulan - Ude. Jejím hlavním dojmem - kromě radosti z toho, že po několika letech viděla své příbuzné - byl pocit únavy, a to nikoliv cestovní. Lidé to sice berou tak, že válka je daleko, ale stejně to na ně dopadá. Vžil se zvyk nebavit se s nikým, ani s nejbližšími, o politice, hovory se točí jen kolem rodiny a za zdmi domu jako by bylo vzduchoprázdno.

Stejný dojem si přivezla z prázdninové cesty i další známá pocházející z Ruska. Také u ní se všechno točilo kolem rodiny a známých, nic víc.

„Neporazitelné“ Rusko začíná mít strach - a to je možná ta nejúčinnější zbraň, která by mohla snad vést ke konci nesmyslné války. Doufejme…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz