Hlavní obsah
Aktuální dění

Tak daleko zatím nejsme. Ve slovenské předvolební kampani došlo na pěsti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Facebook Obyčajní l´ udia a nezavislé osobnosti

Když nehodlal Igor Matovič opustit svůj vůz vybavený tlampačem, chtěl mu bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák sebrat alespoň mikrofon, ale se zlou se potázal. Konflikt musela řešit městská policie.

13. 9. 12:59

Měla to být hvězdná chvíle Roberta Fica a členů jeho strany SMER, když ve středu ráno nastoupili před Úřad vlády SR, ale celou show jim „ukradl“ jejich soupeř Igor Matovič ze strany Obyčajní l'udia.

Článek

Slovensko se v posledních týdnech stalo alespoň dočasným cílem většího množství uprchlíků, kteří přicházejí přes Maďarsko tzv. balkánskou cestou. Kromě jiného je za tím i snaha získat doklad o setrvání v zemi, který Slovensko vydává a uprchlíci jej chápou jako vstupenku do Evropské unie.

Ve Velkém Krtíši nedaleko maďarské hranice je v provizorních podmínkách ubytováno na 700 uprchlíků, kteří o sobě tvrdí, že jsou převážně ze Sýrie. Právě je si jako kulisu zvolil předseda strany SMER a bývalý trojnásobný premiér Slovenska Robert Fico, aby obvinil současnou úřednickou vládu pod vedením L'udovíta Odóra a prezidentku Zuzanu Čaputovou z toho, že problém neřeší.

Sázka na kritiku mu ale poněkud nevyšla, když mu jeho volební soupeři připomněli, že to byl právě on, kdo navrhl a nechal v roce 2018 schválit klíčový doklad o setrvání v zemi.

Přesto se Robert Fico rozhodl ve středu ráno živě streamovat na facebooku svojí tiskovou konferenci k tématu stylově přímo před budovou Letního archibiskupského paláce, kde slovenská vláda sídlí.

Jen se přepočítal s hladkým průběhem. Za Ficem a jeho straníky totiž zaparkoval v pick-upu stylově polepeném nápisy „My vás mafii nedáme“ vítěz minulých voleb a také už bývalý premiér Igor Matovič, který pomocí silných megafonů „narušoval“ tiskovku a připomínal Ficovi jeho dávné rozhodnutí i nezákonná spojení se zájmovými skupinami a bývalými špičkami slovenské policie a soudů, kteří už částečně jsou odsouzeni, částečně ještě na své procesy čekají.

To si nedal líbit někdejší Ficův ministr vnitra Robert Kaliňák, který po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové musel kvůli svým vazbám s podsvětím odstoupit a nyní by se do vrcholné politiky rád vrátil.

Před desítkami novinářů a kamer se snažil dostat za Matovičem do vozu a sebrat mu mikrofon. Jenže „narušitel“ se nechtěl nechat, a tak se rozběhla přetahovaná, která vyvrcholila údery pěstí a kopanci.

Nedůstojné předvolební divadlo snímané palubní kamerou ukončili až městští policisté, kteří od sebe aktéry oddělili a nařídili Matovičovi odjet z chodníku.

Jestli tahle show měla nějaké vítěze, pak ty, kteří se jí nezúčastnili. Snad dnešní předvolební bitka donutí slovenské voliče hodně přemýšlet nad tím, komu chtějí svojí krásnou zemi v příštích letech svěřit, aby z ní neudělal ještě větší paseku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz