Článek
Aby se lidé jako já, mohli zúčastnit třeba konference, potřebují simultánní přepis. U osobního jednání je rychlost fuk. Ale na té konferenci, je potřeba umět rychle psát. Řečník nepočká, až bude napsáno a normálně mluví.
Profesionálního přepisovatele/ku, tedy nemůže dělat každý, kdo umí psát, ale jen „mistři klávesnic“. Jedním z těch mistrů je i nevidomý Lukáš Hosnedl, který mi v době, kdy pracoval u sociální firmy Transkript online, častokrát přepisoval. Ono to vypadá, jako když klávesnici šimrá, ale je to „III. raketová rychlost“. Ostatně na 26. mistrovství ČR OPEN 2018 v záznamu a zpracování textů, kde Lukáš zastupoval sociální firmu Transkript online, která zaměstnává nevidomé přepisovatele mluvené řeči pro nedoslýchavé a neslyšící, mezi přepisovatelskou špičkou (a jediný nevidomý mezi vidomými přepisovateli) Lukáš vybojoval třetí místo v jednom z rychlopisných diktátů.
Jak taková rychlost vypadá, jsem jednou (zrovna na konferenci) natočil na tablet.
Nejen na klávesnici
Jednou jsme byli v metru a Lukáš mi chtěl něco sdělit. Vytáhl mobil, otočil ho displejem ke mně a začal psát. Napsaná písmena se zobrazovala děsně rychle po jednom, nestíhal jsem číst a říkal jsem mu, aby psal pomaleji. Ale on mou žádost ignoroval a dál psal raketovou rychlostí, snad 5 znaků za vteřinu. A až když mi to dal přečíst celé napsané, jsem pochopil, proč nezpomalil. To jsem tenkrát viděl poprvé v životě a byl z toho úplně paf.
Píše se v braillském systému, kdy se pro napsání písmena stiskne v šestibodovém rozložení příslušná kombinace bodů.