Článek
Skvělou kompenzační pomůckou je těmto lidem internet, kde se dá najít většina potřebných informací. Dá se přes něj nakupovat, vyřizovat bez osobní účasti, komunikovat a mnoho dalšího.
Osobně to již 20 let praktikuji tak, že když potřebuji něco vyřídit (např. výměnu průkazu), nejdříve na úřad napíšu e-mail, kde uvedu, že neslyším a že bych potřeboval vyřídit co nejvíce touto cestou, jelikož při osobním jednání je se mnou bídná komunikace. Vyptám se, co vše budu potřebovat, domluvím se kdy přijdu atd.
Na úřadě pak už ví, kdo jsem, co chci, já zase vím, co chtějí oni a vše jde jako po másle, bez zbytečných nedorozumění při komunikaci, jen třeba něco podepíšu/zaplatím/atd.
Jasně, úplně vše vždy přes e-mail vyřídit nejde a je potřeba komunikovat. Na to je skvělý pomocník on-line přepis, známý též jako eScribe (profesionálně a osobám s postižením sluchu zdarma poskytuje sociální firma Transkript online). Také lze (u nedůležitého) použít strojový přepis řeči, nebo natočit monitor a psát ve Wordu velikostí fontu, aby se dal text přečíst na dva metry.
Co je to eScribe
Slova jsou přenášena ze vstupního zařízení přes internet do sluchátek přepisovatele, jenž přepisuje, co slyší. Přepisovatel může být třeba na druhém konci planety, nebo doma v Horní Lhotě.
Snad se v budoucnu dočkáme toho že na úřadech a v institucích bude samozřejmostí mít tablet s on-line přepisem a když přijde osoba, jež neslyší, spustí se na tabletu přepis.
Ono to má velkou výhodu i pro druhou stranu. Není třeba, soustředit se na psaní (třeba kvůli chybám), ale jen na obsah sdělení. Zejména tam, kde umí spletená desetinná čárka natropit značné škody, je soustředění se na práci (místo na psaní) potřeba. V podstatě to je jako komunikovat se slyšícími.
Pokud není k dispozici eScribe, lze natočit monitor a psát na počítači (klient nemusí luštit rukopis).