Článek
Sám to i dělám, protože s mými ochrnutými lícními nervy špatně mluvím. Diktuji třeba města, řeky, hory, barvy… a koukám, co se mi napsalo. Mé paní logopedce se to tak zalíbilo, že to doporučuje svým klientům.
Tomu, kdo mluví dobře, se při hlasovém zadávání Google napíše téměř vše dobře. Chce to však mluvit v celých větách, nebo u těch „seznamů“, vyslovit nejméně 3 barvy/města/řeky atd. Automat totiž nemá logické myšlení a rozpoznává z okolních slov, nebo ze známých frází. Je to „rychlý blbec“, jak s oblibou říkám počítačům.
Samozřejmě, že by to byl pouze jakýsi doplněk k logopedii v ambulanci. Prostě jen na takové domácí cvičení, zejména třeba pro afatiky, protože po mozkové příhodě, velmi záleží na včasné logopedické péči a termíny bývají vzdálené i několik měsíců. A není k tomu potřeba nic složitého. Stačí nějaký ten smartněco (smartphone/tablet), který umožňuje zadávání textu hlasem (to dnes snad všechna zařízení), stáhnout si aplikaci „Okamžitý přepis“ (pouze Android), nebo o něco méně uživatelsky přívětivý Microsoft Translator (ale zase má větší využití), který je pro Android i pro iOS. Obě aplikace jsou zdarma.
U domácího cvičení dětí, s oblibou žertuji, že by se dítě mohlo motivovat, něco jako: „Až nadiktuješ pět řek, pět měst a pět barev, aby se to vypsalo bez chyb, prozradím ti heslo na Wi-Fi.“