Hlavní obsah
Lidé a společnost

Titulky se zvýrazňováním slov nejsou vhodné pro osoby s postižením sluchu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kochlear.cz

Zvýrazňování slova v titulku, které je právě vysloveno.

29. 10. 11:25

Je velmi potěšující, když autor mediálního obsahu opatří své video titulky. Avšak kvůli neznalosti problematiky mnohdy vznikne něco, čemu se titulky říkat nedá, protože nesplňují zcela základní parametry titulkování.

Článek

K základním parametrům, patří například:

  • doba zobrazení, rychlost čtení

("…§ 3 tak, aby byla zachována maximální rychlost čtení 10–12 znaků za sekundu. Doba zobrazení krátkých jednořádkových titulků nemá být kratší než 2 sekundy a doba zobrazení úplných dvouřádkových titulků by neměla být delší než 6  sekund…" - Technické a funkční parametry titulků)

  • délka řádku

42 znaků, včetně mezer a interpunkce.

  • typografie

Titulek by měl být psán normálním písmem, bez tučného nebo barevného zvýrazňování. Písmo by mělo být dobře viditelné na pozadí videa. Doporučuje se použít bílé písmo s černým podkladem a jeho dostatečnou neprůhledností.

Rozmohl se nám tady totiž takový nešvar

Je jím styl titulků, kdy se zobrazí pouze několik slov a barevně se zvýrazňuje to, které je právě vysloveno. Takové titulky jdou zároveň vloženy napevno do videa, takže nejdou ani vypnout a vyhledávače je neindexují (jako ty externí), což je škoda, protože indexace zvyšuje počet zhlédnutí.

Tento styl, vůbec není přívětivý k divákovi, protože onen barevný efekt svým pohybem rozptyluje při čtení. Rovněž je divák nucen, soustředit pozornost na text, protože rychle mizí a nedá se tak sledovat obraz.

Titulky s takovýmto zvýrazňováním, jsou vhodné pouze pro výuku jazyků slyšících diváků, kdy žák normálně slyší, co je řečeno a může porovnat psanou a  mluvenou formu.

Jak by se to krásně četlo, kdyby v  následující ukázce naskakovaly dvouřádky a na každém třeba čtyři slova, normálním písmem (ne komplet vše tučně), bez zvýrazňování, které rozptyluje a rovněž každý čte jinou rychlostí, ne tou, jak mu někdo nařizuje blikáním. Obvykle je to tak, že se rychle přečte titulek a  sleduje se obraz, než naskočí další titulek. To však při takovémto stylu, není dost dobře možné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz