Článek
K základním parametrům, patří například:
- doba zobrazení, rychlost čtení
("…§ 3 tak, aby byla zachována maximální rychlost čtení 10–12 znaků za sekundu. Doba zobrazení krátkých jednořádkových titulků nemá být kratší než 2 sekundy a doba zobrazení úplných dvouřádkových titulků by neměla být delší než 6 sekund…" - Technické a funkční parametry titulků)
- délka řádku
42 znaků, včetně mezer a interpunkce.
- typografie
Titulek by měl být psán normálním písmem, bez tučného nebo barevného zvýrazňování. Písmo by mělo být dobře viditelné na pozadí videa. Doporučuje se použít bílé písmo s černým podkladem a jeho dostatečnou neprůhledností.
Rozmohl se nám tady totiž takový nešvar
Je jím styl titulků, kdy se zobrazí pouze několik slov a barevně se zvýrazňuje to, které je právě vysloveno. Takové titulky jdou zároveň vloženy napevno do videa, takže nejdou ani vypnout a vyhledávače je neindexují (jako ty externí), což je škoda, protože indexace zvyšuje počet zhlédnutí.
Tento styl, vůbec není přívětivý k divákovi, protože onen barevný efekt svým pohybem rozptyluje při čtení. Rovněž je divák nucen, soustředit pozornost na text, protože rychle mizí a nedá se tak sledovat obraz.
Titulky s takovýmto zvýrazňováním, jsou vhodné pouze pro výuku jazyků slyšících diváků, kdy žák normálně slyší, co je řečeno a může porovnat psanou a mluvenou formu.
Jak by se to krásně četlo, kdyby v následující ukázce naskakovaly dvouřádky a na každém třeba čtyři slova, normálním písmem (ne komplet vše tučně), bez zvýrazňování, které rozptyluje a rovněž každý čte jinou rychlostí, ne tou, jak mu někdo nařizuje blikáním. Obvykle je to tak, že se rychle přečte titulek a sleduje se obraz, než naskočí další titulek. To však při takovémto stylu, není dost dobře možné.
Ukázka je na Youtube https://youtu.be/GE1IQO0h1JE?si=-awz2T5be1Pd6×xI