Článek
Historická expozice středověkých hradů
Park miniatur, otevřený v červnu 2022, představuje v měřítku 1:50 zmenšené verze středověkých hradů a klášterů, jež v minulosti zdobily údolí řeky Svratky. Modely vytvořil brněnský výtvarník Zdeněk Brachtl, který na nich pracoval přímo v terénu už od roku 2018. První na řadu přišly terénní úpravy, které mají připomínat údolí s řekou. Poté pod rukama Zdeňka Brachtla začaly růst první skulptury. Nejdříve přišly na řadu hrady Čepička, Loučky, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří. V roce 2019 přibyly rozsáhlé, členité a pracné modely hradů Zubštejn a Pernštejn, později se přidaly ještě Dalečín, Louka, Aueršperk, Kunštát či Osiky. V členitém terénu parku si následně našly svoje místo betonové zmenšeniny hradů Pyšolec a Skály i dnes již zaniklého kláštera v Doubravníku či hrad Trmačov.
Středověké skvosty v detailním provedení
Každý model je pečlivě vypracován do detailů, aby odrážel původní stav těchto staveb ve 14. a 15. století, tedy v době jejich největší slávy a moci. Informační tabulky umístěné u každého modelu návštěvníkům přibližují jejich historii a význam. Na první pohled se dají rozpoznat pouze některé zmenšeniny, protože většina hradů se do dnešních dnů dochovala v ruinách. Areál parku, který zahrnuje cestičky a lavičky, je volně přístupný a vstup je zcela zdarma. Díky tomuto parku mohou návštěvníci zažít návrat do středověku a objevovat tehdejší architekturu v jedinečném provedení.
Sochy, které připomínají historii
Park miniatur je zároveň doplněn o sochy, které dokreslují jedinečnou atmosféru. Přímo u vstupu návštěvníky přivítá impozantní socha Zubra od sochaře Michala Olšiaka. Zubr, který je spojen s legendou o uhlíři Věnavovi a představuje symbol moci a odvahy. Podle pověsti uhlíř dokázal zubra chytit a provlékl mu nozdrami houžev. Poté ho přivedl před moravského markraběte, který ho odměnil rozsáhlým panstvím a erbem s černou zubří hlavou a zlatou houžví, tak vznikl slavný rod pánů z Pernštejna. Symbolika zubří hlavy se rozšířila i do znaku města Bystřice nad Pernštejnem. Na vyvýšeném místě parku pak shlíží socha Viléma II. z Pernštejna, významného šlechtice a politika, který v 15. a 16. století významně ovlivňoval dění v kraji. Tuto postavu vytvořil sochař Lukáš Fendrych a její podoba vychází ze sarkofágu syna Vojtěcha v pardubické hrobce a dalších historických vyobrazení rodu Pernštejnů.
Pohádková alej a další atrakce pro rodiny
Součástí Lužánek je také Pohádková alej s deseti dřevěnými sochami pohádkových postav, jako jsou čert, bílá paní, ježibaba nebo princezna. Každá socha je doplněna QR kódem, který poskytuje další informace o postavách a jejich příbězích. Alej, která prošla částečnou obnovou, je zajímavým doplňkem k historickému parku a nabízí příjemnou procházku, kde děti i dospělí mohou zažít kus kouzelné atmosféry.
Areál Lužánky nabízí nejen Park miniatur a Pohádkovou alej, ale také pumptrack, asfaltový ovál a velké dětské hřiště, což z něj činí jedinečné spojení historie, umění, sportu a zábavy. Díky této kombinaci se Lužánky stávají ideálním cílem pro rodiny s dětmi, milovníky historie i aktivní návštěvníky, kteří chtějí v Bystřici nad Pernštejnem prožít nezapomenutelný den plný objevování a pohybu.
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz