Článek
V parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem můžete obdivovat betonové repliky hradů v měřítku 1:50. Uvidíte tady hrady Čepička, Loučky, Lomnice, Zubštejn, Pernštejn, Dalečín, Louka, Aueršperk, Kunštát, Osiky, Pyšolec, Skály a Trmačov, stejně jako kostel v Černvíru, klášter Porta coeli a kdysi existující klášter v Doubravníku. Toto unikátní místo, které představuje horní tok řeky Svratky a jeho sídla, bylo oficiálně otevřeno pro veřejnost v červnu 2022. Avšak již několik let předtím mohli lidé v lokalitě Lužánky sledovat brněnského výtvarníka Zdeňka Brachtla, který pracoval na miniaturách přímo v terénu.
Jak vypadala panská sídla v minulosti?
Zmenšeniny jsou doplněny informačními tabulkami, které vám přiblíží stav hradů a dalších objektů na horním toku řeky Svratky v období 14. a 15. století, tedy v době jejich největšího rozkvětu. Na první pohled je možná obtížné rozeznat některé z těchto staveb, neboť většina hradů dnes existuje pouze jako ruiny. Areál parku s vycházkovými cestičkami a lavičkami je volně přístupný po celý rok a zdarma. Hned u vstupu do parku můžete najít další turistickou atrakci - sochu zubra, spojenou s erbem Bystřice i Pernštejnů, kterou vytvořil sochař Michal Olšiak, jehož díla jsou rozeseta po volné krajině a městech a obcích Žďárska.
Mocný Pernštejn shlíží na svoje panství
Park miniatur v Bystřici začal vznikat v roce 2018, kdy terén prošel úpravami, aby připomínal údolí s řekou, přičemž řeka je zde symbolizována potůčkem. Poté Zdeněk Brachtel postupně vytvořil první sochy, mezi nimiž byly hrady Čepička, Loučky, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. V roce 2019 se přidaly náročné modely hradů Zubštejn a Pernštejn. Později byly přidány ještě Dalečín, Louka, Aueršperk, Kunštát a Osiky. V členitém terénu parku si následně našly svoje místo betonové zmenšeniny hradů Pyšolec a Skály i dnes již zaniklého kláštera v Doubravníku či hrad Trmačov. Mezi jednotlivými modely lze bez problémů procházet, trochu náročnější je pro hůře pohyblivé návštěvníky jen strmé stoupání k nejvýše položenému Zubštejnu.
Areál symbolicky střeží dvoumetrová pískovcová socha Viléma II. z Pernštejna, kterou vytvořil sochař Lukáš Fendrych. Tato socha je vyjádřením historického spojení s dobou, kdy patřilo bystřické panství šlechtickému rodu Pernštejnů. Vilém II., významný magnát a politik ze 15. a 16. století, byl nejvýznamnějším členem rodu Pernštejnů. Sochař při vytváření podoby šlechtice vycházel ze sarkofágu jeho syna Vojtěcha, pohřbeného v pardubické hrobce, a také podobizen dalších příslušníků rodu, jejichž tváře jsou lépe zdokumentované.