Článek
Stovky lidí vyráží za přírodním bruslením. Díky teplotám pod bodem mrazu je možné obout si brusle a brázdit zamrzlou vodní hladinu. Na Vysočině je v obležení bruslařů především rybník Velké Dářko, který je pro svoji rozlohu 206 hektarů nazýván „mořem Vysočiny“. Sportovní nadšenci i rekreační sportovci si užívají mrazivé počasí také na nedaleké Pilské nádrži, Milovském rybníku nebo třeba na rybníku Sykovec ve Třech Studních. Bruslení s krásným výhledem si užijí všichni, kteří vyrazí bruslit na Konventský rybník, který se nachází přímo pod Zelenou horou ve Žďáře nad Sázavou.
Když zamrzne moře Vysočiny
Velké Dářko je největším rybníkem Českomoravské vrchoviny a nachází se uprostřed CHKO Žďárské vrchy. Pokud se jej rozhodnete objet na bruslích podél břehů, čeká vás sedmikilometrový okruh, který si užijí nadšení sportovci i příležitostní bruslaři. Rozsáhlá vodní plocha je vhodná také na kite bruslení, kdy sportovce po ledové ploše pohání tažný drak.
Rybník Velké Dářko byl založen v 15. století za účelem shromažďování vody na pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy a s jeho vznikem se pojí pověst o rozzlobených hejkalech, které lidé stavbou rybníka připravili o místo k životu. Ti se rozhodli pomstít – nejdříve rozházeli po okolí všechny milíře, ve kterých se pálilo dřevěné uhlí, proděravěli nově postavenou hráz a nakonec vyhnali všechny obyvatele obce zvané Milíkovice, aby lidé také zažili, jaké je to přijít o domov. Poté se rozptýlili do okolních hlubokých lesů. Tam, kde lesy zůstaly, prý žijí dodnes. Pokud tedy uvidíte na procházce rozhrabanou hlínu, nemuselo jít o divočáky, ale právě o hejkaly hledající jejich oblíbenou pochoutku - sladký černý kořen. Dnes už Velké Dářko není centrem pohádkových bytostí, ale spíš rájem pro turisty. Patří mezi oblíbené rekreační oblasti, v létě nabízí návštěvníkům krásné písčité pláže a koupání v čisté vodě a v zimě je skvělým místem pro bruslaře.
Bruslení pod Zelenou horou
Další krásné bruslení čeká na Konventském rybníku, která se nachází přímo pod žďárským kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Cisterciácké kláštery byly nejčastěji zakládány kolem vodních toků, neboť cisterciáci prosluli zakládáním rybníků. Architekt Jan Blažej Santini Aichel navrhl umístění Konventského rybníku tak, aby se na jeho vodní hladině, stejně jako v zrcadle, odrážela stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého. Už jste někdy hráli hokej s vyhlídkou na památku UNESCO?
Samozřejmě je vždy potřeba zjistit, zda je led dostatečně silný, a dbát při vstupu na lední plochu zvýšené opatrnosti - myslete na to, žádný zamrzlý rybník není stoprocentně bezpečný.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz