Článek
Konec října přináší volné dny nejen pro školáky v podobě podzimních prázdnin, ale i pro pracující díky prodlouženému víkendu spojenému se státním svátkem v pondělí 28. října. Byla by škoda tyto dny nevyužít k objevování krás Žďárských vrchů na Vysočině. Zkuste si naplánovat výlet k památkám nebo se můžete zúčastnit řady zajímavých akcí.
Pro zvídavé turisty a milovníky přírody bude od soboty 26.10. až do středy 30.10. otevřený Dům přírody Žďárských vrchů. V interiéru poznáte Žďárské vrchy od pradávných dob, kdy v pomezním hvozdu vládli medvědi, vlci, zubři a rysové, až po současnost. Pro nejmenší návštěvníky je připravena i nová hra v interiéru, při kterém budou objevovat příběh skorce vodního, který je současně symbolem Domu přírody Žďárských vrchů.
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou bude přístupná od soboty 26.10. do pondělí 28.10.Během její prohlídky se můžete dozvědět více o historii někdejšího cisterciáckého kláštera i přestavby baziliky podle projektu geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. V případě hezkého počasí bude přístupný také Dolní hřbitov, první ze staveb, kterou ve žďárském regionu Santini realizoval.
Od soboty 26.10. až do pondělí 28.10. určitě nevynechejte návštěvu žďárského poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, která je unikátním uměleckým dílem a nejosobitějším počinem architekta Santiniho. Byl postaven v letech 1719 až 1722 poblíž žďárského kláštera a představuje výjimečnou architekturu barokní gotiky, která se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám.
Zámek Žďár nad Sázavou a Muzeum nové generace můžete navštívit každý den od soboty 26.10. do středy 30.10. Poznáte téměř 800letou historii bývalého cisterciáckého kláštera, kdy vás ojedinělá interaktivní expozice vtáhne do života středověkých mnichů a postupně vás provede časem až do doby baroka, kdy se klášter dočkal svého největšího rozkvětu pod vedením opata Václava Vejmluvy. Vyrazit můžete také na komentovanou prohlídku nazvanou Tam a zpátky klášterem a zámkem. V době prázdnin bude otevřena zámecká herna pro rodiny s dětmi - Inventorium. Navíc v neděli 27.10. se v areálu zámku bude konat Den dýní, kde se setkáte s nabídkou mnoha kreativních a zábavných aktivit pro všechny věkové kategorie. Pro děti také bude připraven od 29. do 30.10. příměstský tábor Umělcem na dva dny.
Pokud máte rádi vláčky, nesmíte si nechat ujít v sobotu 26.10., neděli 27.10. a ve středu 30.10. návštěvu Modelového království Žďár v suterénu Domu kultury, které nabízí detailní modelové zpracování nejen žďárského nádraží. Vláčky v proporčně upravené krajině Žďárska zasazené do 80. let 20. století projíždějí i kolem některých významných památek regionu, jako je kostel sv. Jana Nepomuckého či hrad Pernštejn. Největší kolejiště v Kraji Vysočina na ploše 55 metrů čtverečních zahrnuje 600 metrů kolejí a 180 výhybek, k dispozici má sedm desítek vlakových souprav.
Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou bude pro návštěvníky otevřeno od soboty 26.10. až středy 30.10. V budově žďárské tvrze objevíte výstavu s názvem Soužití s velkými šelmami, která zobrazuje život vlků, rysů, medvědů a kočky divoké. Líčí jejich více či méně úspěšné pokusy o soužití s lidmi a upozorňuje na hlavní problémy, s nimiž se tato zvířata potýkají. V nedalekém Moučkově domě naleznete stálou expozici dějin města, která zahrnuje stručnou historii Žďáru, prvorepublikový obchod, měšťanský salón i zajímavé místní výrobky a řemesla.
Pro návštěvníky bude Šlakhamr otevřený od soboty 26.10.do pondělí 28.10.Uvidí v něm expozici vztahující se ke zpracování železných rud na Žďársku v období vrcholného středověku. Návštěvníkům je během prohlídky předveden funkční buchar a další zařízení poháněná dvěma vodními koly. Dozvědí se, jakým způsobem středověcí železáři získávali základní suroviny potřebné pro provoz i jaký byl sortiment produktů hamrů.
Jestli hledáte místo pro aktivní odpočinek i relaxaci během prodlouženého víkendu, Relaxační centrum ve Žďáru nad Sázavou je ideální volbou. Toto moderní zařízení, které nabízí širokou škálu vodních atrakcí, bude otevřeno každý den. Plavecký bazén s délkou 25 metrů poskytuje ideální prostor pro sportovní plavání, zatímco rodiny s malými dětmi jistě ocení dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Pro ty, kdo hledají trochu více adrenalinu, je tu dlouhý tobogán. K tomu všemu relaxační centrum nabízí rozsáhlé wellness služby, včetně tří různých saun.
Bystřická sportovní hala bude otevřena každý den a nabízí mnoho aktivit, které umožňují spojit sport se zábavou. Vnitřní bazén je vhodný pro plavání, rehabilitaci i aquaerobik. Díky masážním tryskám, protiproudu a podvodnímu osvětlení poskytuje příjemné zážitky. Hala zahrnuje také sportbar s bowlingem, kuželkami, squashem, billiardem a dětským koutkem. Dominantou haly pak je 11 metrů vysoká horolezecká stěna s povrchem z OSB desek, která se rozkládá se na ploše 298 m². Na stěně je více než 1 500 chytů, včetně tří dřevěných a dvou pryskyřičných struktur.
V Městském muzeu Bystřice nad Pernštejnem můžete v úterý 29.10. a ve středu 30.10. prozkoumat pestrou škálu expozic, které zachycují bohatou historii regionu. Muzeum se nachází v budově bývalé radnice a pivovaru a zahrnuje širokou paletu témat – od lidových řemesel až po přírodu a geologii. Zajímavou součástí muzea je také expozice Živé ryby Vysočiny, kde mohou návštěvníci obdivovat ryby z místních vodních toků a rybníků v několika rozměrných akváriích. Muzeum nabízí také novou výstavu, která se věnuje zaniklým řemeslům na Bystřicku a přibližuje například perleťáře, bednáře, hřebenáře a další kdysi běžná řemesla.
Od soboty 26.10. do pondělí 28.10. budete mít letos poslední příležitost navštívit hrad Pernštejn v Nedvědici. Tento gotický skvost stojí na skalním ostrohu nad řekou Svratkou již od 13. století a nikdy nebyl dobyt, což z něj činí jedno z nejlépe zachovalých středověkých sídel v České republice. Hrad byl sídlem mocného šlechického rodu Pernštejnů, kteří v období renesance přestavěli hrad na luxusní sídlo. Prohlídka jeho interiéru vás zavede do tajemných chodeb, velkolepých sálů a komnat, kde se dozvíte více o hradní historii a architektuře.
Ve Strašidelném zámku Draxmoorv Dolní Rožínce na vás budou od soboty 26.10. do pondělí 28.10. čekat tři rozsáhlá patra se strašidelně-fantastickou expozicí, 3D kino, strašidelný výtah a zámecké nádvoří s pohádkovým domečkem na kuřích nožkách. Sváteční den bude věnován hlavně strašpytlíkům. Expozice budou více osvětleny, nikde nečekaně nevyskočí žádné strašidlo, objeví se pouze hodné bytosti. Pro děti bude připravené hledání Dušinek a kdo je najde, získá sladkou odměnu.
Pokud vás zajímá historie regionu a tradiční řemesla, rozhodně byste měli navštívit Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě, které bude otevřeno každý den od soboty 26.10. do středy 30.10. Muzeum se nachází na Vratislavově náměstí a nabízí bohatou expozici zaměřenou na lidovou kulturu severního Horácka, sklářství, železářství a historii města. Největší pozornost je však věnována lyžování, které má na Novoměstsku dlouhou tradici. V expozici o historii lyžování si můžete prohlédnout i původní originál Zlaté lyže Českomoravské vrchoviny – ocenění v podobě patnáct centimetrů dlouhé lyže, kterou ve 30. letech nechal vyrobit tehdejší jednatel novoměstského Svazu lyžařů Josef Jílek z deseti zlatých dukátů…
V renesančním zámku v Novém Městě na Moravě sídlí Horácká galerie a je skvělým útočištěm pro všechny milovníky umění. Galerie, která je otevřená každý den mimo pondělí, se zaměřuje na sbírky regionálních umělců, ale nabízí i expozice významných českých výtvarníků. V galerii najdete stovky vystavených uměleckých děl včetně soch, maleb, grafik, fotografií a hutního skla, které představují rozmanité směry českého moderního umění.
Městské lázně v Novém Městě na Moravě budou otevřeny každý den a nabízejí 25 metrů dlouhý plavecký bazén se čtyřmi drahami, relaxační bazén s divokou řekou, dětský bazének se skluzavkou a vířivku. Všechny bazény kromě plaveckého mají slanou vodu. Znavený turista najde v Městských lázních bohatou nabídku odpočinkových aktivit. Může využít tři saun či Kneippovu lázeň a občerstvit se v mokrém baru. Sobota navíc nabídne noční lázně a saunové rituály.
Na slavnou minulost českého ručně vyráběného skla odkazuje Galerie na Milovské huti ve Skelmistrovském domě v Českých Milovech, který můžete navštívit v sobotu 26.10. a neděli 27.10. Pozoruhodná soukromá sbírka skla vyrobeného od 17. století až do současnosti čítá na třináct stovek exponátů umístěných v citlivě obnoveném sídle ředitele huti, které je jedním z mála objektů, které ze sklářské osady, odkud v 18. století směřovalo zboží i do Asie či Ameriky, zůstaly.
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz