Článek
Vydejte se objevit tajemství sklářského řemesla ukrytá v malebné krajině Žďárských vrchů, kde každá zatáčka cesty vypráví příběh o zručnosti, tvořivosti a vytrvalosti sklářských mistrů, kteří zde zanechali svůj nesmazatelný otisk.
- Délka trasy: 50 km
- Obtížnost: Středně náročná (kopcovitý terén Vysočiny)
- Povrch: Kombinace asfaltových cest a zpevněných lesních cest
- Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/mehohuroho
Vaše cesta začíná ve Svratce, odkud se vydáte po cyklotrase č. 4120 směrem k Chlumětínu. Zvlněná krajina Žďárských vrchů vás obklopí svou jarní krásou – rozkvétající louky, probouzející se lesy a výhledy na kopcovitou krajinu CHKO vám poskytnou dokonalý začátek dne.

Náměstí ve Svratce
Staré Hutě u Vortové – první sklářská zastávka
Za Chlumětínem na křižovatce nedaleko osady Lhoty přejdete na cyklotrasu č. 4122. U autobusové zastávky Herálec si udělejte odbočku ke Starým Hutím u Vortové, prvnímu z pozůstatků sklářského řemesla na vaší cestě.
V těchto místech do poloviny 18. století pracovala sklářská huť. Objekt později sloužil jako myslivna a nakonec byl přestavěn na lovecký zámeček. Za jeho návrhem stál známý architekt Josef Fanta, který projektoval i původní budovu Hlavního nádraží v Praze. Přestože je objekt nyní v soukromých rukou, jeho historická hodnota zůstává zachována jako svědectví dávné sklářské tradice.

Staré Hutě u Vortové
Mariánská Huť u Herálce – tři století sklářské tradice
Po návratu na křižovatku pokračujte k Mariánské Huti u Herálce. Zde je sklářství doloženo již od počátku 17. století a provoz trval neuvěřitelných 300 let – až do roku 1920, kdy byl ukončen kvůli nedostatku dřeva a také proto, že mnoho sklářů muselo narukovat na bojiště I. světové války.
V 19. století se sklo z této huti vyváželo do celé habsburské monarchie i do zámoří – dokonce až do Ameriky. Výroba byla dlouho zaměřena na lité tabulové sklo, ve druhé polovině 19. století se huť specializovala také na foukané užitkové sklo proslulé svou barevností a různorodými dekory. Šlo o nejdéle fungující sklárnu na Vysočině, jejíž činností se koncem 30. let 20. století inspiroval Emanuel Beránek, zakladatel vyhlášené huti ve Škrdlovicích. Dodnes se z původní sklárny zachovaly zbytky budov, které tiše vyprávějí příběh zručných sklářských mistrů.

Mariánská Huť
Sklárna Kocanda – využití přírodní kalamity pro řemeslo
Z Mariánské huti pokračujte po lesní cestě k osadě Kocanda, rozkládající se kolem silnice II/350. Zdejší sklářská huť fungovala především v druhé polovině 18. století. Zajímavostí je, že za jejím založením stál praktický záměr – využít velké množství dřeva, které zůstalo po rozsáhlé lesní kalamitě v roce 1740. Sklárna se nacházela v místech zvaných „Na Place“ a specializovala se hlavně na výrobu tabulového a zrcadlového skla.

Herálec
Lokality Kolářka a Brušovec – místa zapomenutých hutí
Z Herálce pokračujte po cyklotrase č. 1 směrem ke Kadovu. Na křižovatce za prvními usedlostmi osady Brušovec odbočte na cyklotrasu č. 4337, která vás zavede do lokality Kolářka, kde bývala další sklárna. Také tato huť vznikla v návaznosti na lesní kalamitu.
Mistři skláři zde vyráběli „čistě jemné křídové sklo“, ale také imitace luxusního benátského skla. Představte si dovednost a um, který byl potřeba k výrobě tak náročných sklářských výrobků v podmínkách vysočinských lesů!
Cesta vás dovede na křižovatku, odkud se vydáte k rozcestí turistických cest Na Brušovci. I tady v 18. století pracovali skláři – vyráběli křídové a zčásti také lesní (zelené) sklo. V lese vpravo od rozcestníku zůstala jako němý svědek hráz zaniklého rybníčku. Brušovecká sklárna byla v provozu mezi lety 1744 a 1759. V osadě Brušovec si stavěli domky i dělníci z nedaleké huti Kolářka, což svědčí o rozmachu sklářství v této oblasti.

Pozůstatky v Brušovci
Křižánky – tajemství ukryté pod zemí
Po návratu na cyklotrasu č. 4337 vás cesta zavede do Křižánek. Sklářství je v této obci doloženo pouze nálezy v podobě strusky a střepů. Zdejší huť vznikla v roce 1642, což souviselo s odlesněním krajiny mezi rybníkem Kyšperk a Moravskou Cikánkou. I když viditelné stopy již téměř zmizely, pod povrchem se skrývá bohatá historie sklářského umění. Křižánky se rozprostírají po obou stranách řeky Svratky a historická zemská hranice rozděluje obec na českou a moravskou část. Navštívit můžete České Křižánky, Moravské Křižánky a České Milovy. Vesnice je charakteristická rozptýlenou zástavbou tvořenou převážně roubenými domy typickými pro oblast Horácka na Českomoravské pomezí.

Křižánky
Březiny – domov tradičních sklenic na destiláty
Dále vás cesta povede přes Křižánky po hlavní silnici, kde se napojíte na cyklotrasu č. 4184 a poté odbočíte na cyklotrasu č. 4022 do nedalekých Březin. Také zde se od počátku 18. století vyrábělo sklo. Zajímavostí jsou osmiboké obřadní nádoby na svěcenou vodu, kterým se říkalo „prysky“ – postupem času se začaly využívat také na destiláty.
Skláře v této lokalitě připomíná místo zvané „U domu“ se zbytky budov z 18. století. V zdejší huti se vyrábělo hlavně čiré sklo zdobené různými technikami. Když se zde na chvíli zastavíte, možná si dokážete představit, jak zde před staletími mistři ovládali žár pecí a přetvářeli tekuté sklo v křehké umělecké předměty.

Březiny
České Milovy – živoucí svědectví sklářského umění
Z Březin se vraťte zpět na křižovatku a vydejte se ke Skelmistrovskému domu v Českých Milovech. Toto je skutečný poklad vaší cesty! V citlivě obnovené historické budově se nachází Galerie Na Milovské huti se sbírkou více než 1300 exponátů českého skla od 17. století. Prohlídku s využitím moderní umělé inteligence si je třeba předem objednat přes webové stránky galerie. Zajímavé informace nabízí i naučná stezka mapující sklářskou osadu a život v ní. Do dnešních dnů se dochovaly některé původní budovy, většinou přestavěné na rekreační objekty, a několik rozvalin, které tiše vyprávějí příběh zručných mistrů sklářů.

Skelmistrovský dům v Českých Milovech
Závěr cesty
Z Českých Milov vás cyklotrasa č. 4184 a poté č. 4120 dovede přes Lovecký zámek Karlštejn a Svratouch zpět do Svratky, kde váš výlet začal. Ačkoliv budete možná fyzicky unaveni, duševně budete obohaceni o znalosti sklářské historie našeho regionu a překrásné vzpomínky na jarní krajinu Vysočiny.
Nasedněte na kolo a nechte se unášet krásou jarní přírody a kouzlem sklářské historie!
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz