Článek
Trasa 49 km: Vysočina Arena – Sklené –Škrdlovice – Velké Dářko - Radostín – Cikháj – Tři Studně – Vysočina Arena
Cyklovýlet k moři Vysočiny - Velkému Dářku, které je největším rybníkem na Vysočině, začneme ve Vysočina Areně. Z dějiště těch největších sportovních akcí u Nového Města na Moravě nás čeká náročný výstup až do Skleného. I když se to na první pohled nemusí zdát, výhledy na okolní krajinu stojí za to. Ve Skleném si můžeme odpočinout třeba pod kaštanem Járy Cimrmana a připravit se na krásný sjezd do Světnova, který je odměnou za náročný výstup.
Ze Světnova pokračujeme dále po žluté značce a dostáváme se po asfaltce do Škrdlovic. Hned na začátku vesničky projedeme okolo sklářské hutě, která navazuje na tradici výroby škrdlovického skla. Po předchozí domluvě si tu dokonce v rámci „Skláření“ můžeme pod vedením zkušeného sklářského mistra vyfoukat vlastní sklářský výrobek.
Ze Škrdlovic jsme během chvíle u „Moře Vysočiny“ - Velkého Dářka. Jedná se o oblíbenou rekreační oblast, kde si na své přijdou příznivci koupání, windsurfingu, jachtingu a projížděk na loďkách nebo třeba nudismu. Voda v rybníku si drží po celé léto skvělou kvalitu, sinice se zde prakticky nevyskytují. U hráze najdete hned několik možností se občerstvit nebo také jednu z obřích betonových soch Michala Olšiaka.
Od hráze Velkého Dářka se vydáme po EuroVelo 4 přes Národní přírodní rezervaci Dářko, kde se skrývají unikátní rašelinné ekosystémy, které jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Přes podvalové chodníčky se dostaneme až do Radostína.
U hájovny na Borkách přejedeme hlavní silnici a vrátíme se zpět do kopců. Pokračujeme po modré turistické značce, která nás zavede lesem po vrstevnici kolem jedné z osmistovek Žďárských vrchů - Tisůvky až do Cikháje. Cesta je zde příjemná a bez velkého převýšení, protože vede po bývalé lesní železnici.
Od Cikháje na nás bude čekat stoupání po červené značce, ale než se ocitneme v cíli, musíme projet vrchol Žákovy hory po asfaltce vedoucí skrz prales. Žákova hora je cennou ukázkou dlouhodobého přirozeného vývoje smíšeného lesa Žďárských vrchů. Střídání buku, jedle, javoru a smrku na místě bývalého pralesa je chráněno už od roku 1933 a Právě v těchto místech u Stříbrné studánky byla vyhlášena CHKO Žďárské vrchy.
Pod „Žákovicí“ se napojíme na cyklotrasu č. 1, po které pojedeme až do Kadova, kde si můžeme koupit legendární likér, jehož základem je směs bylin podle určitého poměru, recept je samozřejmě tajemstvím.
U školy se vydáme po žluté a dojedeme k rybníku Medlov. Jedná se o jeden z největších a nejvýše položených rybníků na Vysočině, který byl založen v polovině 16. století Vilém z Pernštejna. Na břehu pak objevíme rozlehlou budovu hotelu, která nabízí jedinečný zážitek s nádechem retra. Stavba vysoké architektonické hodnoty v bruselském stylu vznikla v roce 1974 jako dílo architekta Jiřího Herzána. Současní majitelé se rozhodli tomuto kouzelnému místu vdechnout nový život a obnovit velkolepost, kterou skýtá.
Od Medlova není kam spěchat, teď už je to do cíle jen kousek, tak si třeba na Sykovci, který je nejvýše položeným rybníkem na Vysočině, můžeme smýt pot z předešlých kilometrů. Poslední stoupání na Vlachovice už dáváme s úsměvem a odtud už jen z kopce do Nového Města na Moravě.