Článek
Náklady spojené se stavebními pracemi rozdělenými do několika etap jsou předběžně vyčísleny na jednotky milionů korun. „Tato významná kulturní památka, kterou lze s jistotou datovat minimálně do roku 1252, takže je starší než například Karlův most, si opravu rozhodně zaslouží. Její první etapa zahrne především odstranění nevhodné vnější omítky a obnovu střechy. V druhé etapě bude vybudována dešťová kanalizace pro odvod srážkových vod od zdí kostela a pak postupně dojde na obnovu hřbitovní zdi, vnitřních omítek i vybavení nebo márnice,“ nastínil postup vlastních činností, které by měly začít v příštím roce, starosta Ujčova František Bureš.
V předchozích týdnech památka prošla stratigrafickým průzkumem vnější omítky, přičemž bylo objeveno i původní románské okénko v apsidě. Stavba je ojedinělá i tím, že se do dnešních dnů dochovala pouze s minimem pozdějších stavebních zásahů. „Baroko zlepšilo osvětlení interiéru několika půlkruhovými okny, avšak patrně nejdramatičtější změnu vzhledu prodělal kostel v první polovině 16. století, kdy z neznámých příčin došlo k destrukci západního štítu včetně pozdně románské tribunové věže orientované v ose západního průčelí. Na obnovu kostela poukazují lešeňové trámky, pro jejichž výrobu byly stromy smýceny v letech 1545/6. Úpravy z 19. a 20. století měly spíše charakter údržby, vzhled až na odbourání sakristie v roce 1969 nijak zásadně nezměnily,“ popsal Jan Večeřa z telčského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Upřesnil, že dobu výstavby kostela odhaluje dendrochronologické datování dřevěných prvků do poloviny 13. století, i když první písemná zmínka o existenci kostela nese letopočet 1492.
Památkáři spolupracují s archeology, přičemž aktuálně na místě probíhá předstihový archeologický výzkum předcházející stavebním pracím. Na něm se mimo zaměstnanců Muzea Vysočiny v Jihlavě podílejí i místní dobrovolníci. V příštím roce pak dojde na záchranný archeologický výzkum. Archeologové v první fázi provedli tři sondy na hřbitově a jednu v interiéru kostela. „Ke 14. říjnu se podařilo odhalit ve stěně půlkruhové apsidy, která na východní straně kostel uzavírá, románské okénko s půlkruhovitým kamenným zaklenutím a zkosenými omítnutými špaletami. Na omítce jsou patrné červené linky tvořící barevnou výzdobu exteriérové omítky, jež byla ve 20. století překryta vápenno–cementovou omítkou. Charakter kamenného zdiva a provázání jednotlivých částí kostela ukazuje, že objekt sestávající z apsidy, presbytáře a lodi vznikal v jednom časovém období, pravděpodobně v první polovině 13. století. Dosud objevené movité archeologické nálezy lze datovat do 14. století. Jedná se především o zlomky kuchyňské keramiky – hrnců a mísy. Dále bylo nalezeno železné stavební kování v podobě hřebů a koňská podkova,“ uvedl archeolog David Zimola z Muzea Vysočiny v Jihlavě, který archeologický výzkum v Dolním Čepí vede.
Veřejná sbírka na opravu kostela v Dolním Čepí byla vyhlášena symbolicky o svátku svatého Václava, jemuž je kostelík zasvěcený, a došlo k tomu podle slov ujčovského starosty v souvislosti s četnými dotazy nejenom místních obyvatel, kteří se při záchraně památky měli zájem finančně angažovat. Ujčovští na obnovu svatostánku v Dolním Čepí hodlají využít vlastní obecní prostředky, nicméně prověřují i možnosti dotační podpory, kupříkladu prostřednictvím Kraje Vysočina, Místní akční skupiny Zubří země či Ministerstva kultury ČR. V rámci vyhlášené veřejné sbírky je možné přispět na transparentní účet vedený u Komerční banky s číslem 131-3047330297/0100.
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz