Článek
Nejenom prostřednictvím románu Aloise Mrštíka, ale i ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou mohou lidé v sobotu 3. srpna prožít Rok na vsi. Stejnojmenná akce pro veřejnost pořádaná Technickým muzeem v Brně coby správcem technické památky se uskuteční v době od 10 do 17 hodin a je součástí projektu určeného pro rodiny s dětmi S Matičkou a se Šroubkem za poznáním.
„Pro děti budou připravena zábavně-naučná stanoviště zaměřená na čtyři roční období. Pro jaro je typická rozkvétající příroda a rodící se mláďata, takže půjde o poznávání květin, zeleniny a rodin zvířátek. Léto představuje slunce, vodu a dovolené, tedy i aktivity s nafukovacím míčem, a celé rodiny si virtuálně zacestují při poznávání věcí charakteristických pro určité země. Podzim je zase doba barevných stromů a dozrávání plodů, které bude třeba rozeznat, v zimě napadne sníh a rok vyvrcholí oslavou Vánoc a činnostmi s tímto ročním obdobím spojenými,“ přiblížila část programu edukátorka v kultuře Technického muzea v Brně Alena Najbertová.
Ani při Roku na vsi nebudou chybět se Šlakhamrem neodmyslitelně spojení kováři s atraktivními ukázkami své činnosti, a to jak na ručních kovadlinách, tak pomocí vodou poháněného mohutného hamerského kladiva.
Historický objekt, který kdysi býval hamrem ke zpracování železné rudy, se po zániku tradičního hamernictví v oblasti v 17. století stal mlýnem na obilí a fungoval až do druhé světové války. Posledními tamními hospodáři byla rodina Brdíčků, proto se objektu mezi místními říká Brdíčkův mlýn. V roce 1976 získalo chátrající Šlakhamr do správy Technické muzeum v Brně, které tam po dlouhé rekonstrukci v roce 2003 otevřelo expozicivěnovanou hamernictví, těžbě a zpracování dřeva i bydlení posledních majitelů, jejíž součástí je taktéž funkční, vodním kolem poháněné hamerské kladivo včetně příslušenství. Šlakhamr kromě běžné provozní doby několikrát do roka oživují speciální akce pro veřejnost, kdy kováři předvádějí návštěvníkům, jak hamerský provoz fungoval. Tematický doprovodný program je pak zaměřený především na rodiny s dětmi.
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz