Článek
Ač advent letos začne nedělí 1. prosince, v některých místech na území Koruny Vysočiny už mají zahájení prvních adventních akcí v předstihu za sebou. Většinu míst to však teprve čeká. Udělejte si čas mezi hektickými přípravami spojenými s nákupem dárků, úklidem a pečením cukroví, zvolněte a vychutnejte si jedinečnou adventní atmosféru. Výběr je velice obsáhlý, tak jen malá ochutnávka…
Zahájení adventu nazvané Vánoční koledování spojené s rozsvícením stromečku a kulturním programem se v sobotu 30. listopadu odehraje na bystřickém Masarykově náměstí a v muzeu, kde již dopoledne proběhne další ročník soutěže o nejlepší Bystřickou vánočku, která se při zahájení adventu koná už od roku 2010. Rozsvítí se i výzdoba včetně světelného Vánočního putování se Zubříkem.
První prosincový podvečer zahájí advent ve Žďáře nad Sázavou. Kulturní akce je obohacená koncertem písničkáře Pokáče, stromeček v 18 hodin rozsvítí vylosované dítě a opět začne bruslení na kluzišti s umělým povrchem, které se letos přesune z náměstí do parku Farská humna.
Peklem s čerty a Luciferem se v podvečer 5. prosince stane novoměstská Horácká galerie, zatímco Horácké muzeum na opačné straně Vratislavova náměstí se dočasně promění v nebe obydlené Mikulášem a anděly. Během Mikulášských čertohrátek cestou z jednoho do druhého se dá navíc na náměstí posilnit svařákem nebo si třeba opéct buřty.
Už 27. ročník Ostrova pohody se v době od 12. do 15. prosince odehraje především ve žďárském divadle. Pestrý program zahrne pohádky, divadelní hry, vystoupení dětských folklorních souborů, koledy, ochutnávky cukroví, tvořivé dílny, cestopisnou přednášku, cirkusové kejkle či třeba klání o nejchutnější vánočku.
V pátek 13. prosince pak v Horáckém muzeu odstartuje výstava zaměřená na betlémy a vánoční ozdoby a o den později se odehrají Vánoce v muzeu, kde se lidé seznámí s různými řemeslnými technikami a tradičními vánočními dekoracemi, navíc si mohou vyzkoušet výrobu skleněné ozdoby. A cestou se třeba také zastavit na náměstí, které oživí farmářský trh doplněný o vánoční jarmark.
V Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou bude k vidění vánoční atmosféra v různých obdobích - výstava Kouzlo Vánoc probíhající od 3. prosince v Moučkově domě představí svátky v někdejší měšťanské domácnosti, a to včetně prohlídky historického obchodu s vánočním sortimentem. Výstava Vánoce v 50. a 60. letech konaná ve tvrzi návštěvníky od 10. prosince zavede do poloviny 20. století. „Ta doba byla velice dynamická s překotným vývojem i změnami a výstava představuje takový ‚zápas‘ Ježíška a Dědy Mráze, který nakonec prohrál a v obecném povědomí se postupně změnil v Mrazíka z oblíbené filmové pohádky,“ poznamenal s úsměvem žďárský muzejník a historik Miloslav Lopaur. K prohlédnutí bude kuchyně z 50. let i část obývacího a dětského pokoje s velkým množstvím exponátů v podobě předmětů běžné denní potřeby a také věci, které tehdy byly oblíbenými vánočními dárky. „Nejzajímavějším exponátem je tradiční dřevěný houpací koník z přelomu 40. a 50. let vyrobený v prvorepublikovém stylu. Je malovaný a zajímavé je na něm i to, že jde o domácí výrobu. Tehdy totiž hračky dětem často vyráběli rodiče nebo prarodiče,“ doplnil Miloslav Lopaur.
Akci Vánoce v Chalupě pod lípou mohou lidé v době od 13. do 15. prosince navštívit v malé vesnici Krásné; vždy od poledne do 18 hodin. K prohlédnutí či ke koupi tam budou rukodělné výrobky – od pleteného a háčkovaného zboží, svíček, keramiky nebo předmětů z proutí až po sušené ovoce, včelařské produkty, drobné dárky i vánoční pochoutky.
V sobotu 14. prosince se v Křižánkách uskuteční zahájení výstavy Andělská křídla v záři Betlémského světla, jehož součástí bude soutěž o nejlepší pokrm, tentokrát z pistácií.
Živý betlém ve Žďáře nad Sázavou je nedílnou součástí vánočních tradic již více než tři desetiletí. Koná se na náměstí Republiky vždy v úterý před Štědrým dnem - letos to bude 17. prosince od 16 hodin. V divadelním představení o narození Ježíše Krista se angažují studenti žďárského Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga i místní farníci, přičemž hra do centra Žďáru láká stovky návštěvníků. „Herci pilně nacvičují, a hlavně malé děti se mohou opět těšit na živé ovečky,“ potvrdil Michael Kubík z Kolpingova díla ČR.
Od 18. prosince až do konce roku si návštěvníci již tradičně mohou ve vánočně vyzdobené žďárské kapli sv. Barbory prohlédnout výstavu betlémů. Desítky exponátů z rozličných materiálů jsou každým rokem obměňovány nebo doplňovány o nové přírůstky zapůjčené od sběratelů a představují ukazují um a fantazii zručných řemeslníků. K vidění v průběhu let byly kupříkladu klasické betlémy ze dřeva, ale i perníku, papíru, kukuřičného šustí, textilu, kostek LEGA, keramiky, vosku a dalších materiálů.
Tři králové na koních otevřou v sobotu 21. prosince v 18 hodin živý betlém ve farní zahradě ve Svratce, kdy v originálních malovaných kulisách už podeváté ožijí některé z postav biblického příběhu. Betlém se každým rokem rozrůstá, a především k radosti dětí nechybí zvířátka. „Ovečky a kozy zůstanou u betléma po celou dobu, tedy minimálně do 6. ledna, a při slavnostním zahájení u něj bude také oslík a koně, na kterých přijedou králové,“ uvedl za pořadatele Jan Gregor s tím, že novinkou bude krátké divadelní představení. Zahájení živého betléma pořádaného v režii svratecké farnosti se obvykle účastní kolem dvou stovek diváků, avšak v průběhu svátků se u betléma a zvířátek vystřídají tisíce návštěvníků.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz/akce-a-udalosti