Článek
Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/johasapefa
Start jarní vycházky nejen za křehkou krásou prvních rozkvetlých bledulí je v Nedvědici. Malebné městečko pod hradem Pernštejn na rozhraní Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina je zajímavé rovněž pozoruhodnou expozicí stříbrného mincovního pokladu, která je k vidění v tamním infocentru. Jedná se o 284 mincí z celé Evropy, které byly v roce 2016 objeveny u nedalekého Dolního Čepí – stříbrná platidla jsou z období od druhé poloviny 16. století do třicetileté války. K těmto mincím zřejmě už letos na podzim přibude ještě dalších 699 ‚stříbrňáků‘, které byly v roce 2023 nalezeny na třech místech v totožné lokalitě a nyní procházejí určením, vyhodnocením a konzervací.

Expozice mincovního pokladu
Zelená turistická značka z centra Nedvědice, takzvaného „městečka“, vede nejdříve zástavbou, kolem hřbitova a chat a rovněž zděné studánky s názvem Slovanka. Pramen byl upravený už v roce 1839 a v průběhu let obnovován, naposledy před necelým desetiletím. Kousek za studánkou zelená značka uhýbá vpravo na lávku a kolem bývalého koupaliště, dnes rybářského areálu, poté přejde silnici a zamíří silničkou podél Chlébského potoka do spodní části osady Chlébské až dorazí k parkovacímu plácku před vstupem do přírodní památky Údolí Chlébského potoka.

Naučná stezka v úodlí Chlébského potoka
Právě tam v časném jaru rozkvétají miliony bledulí jarních, které hustě pokrývají břehy potoka a jeho okolí. Rezervací vede okružní naučná stezka a o „bledulových“ víkendech u parkoviště ve stánku zajišťují dobrovolní hasiči ze Skorotic, jichž je Chlébské místní částí, občerstvení pro procházející výletníky. Kdo se chce vyhnout davům a má tu možnost, měl by raději volit k návštěvě rozkvetlého údolí pracovní den, ideálně ráno. To bývá i bláto na pěšině kolem potoka rozšlapané tisíci nohou návštěvníků po chladné noci ještě ztuhlé. Nejvíce podmáčenými úseky v údolí s porostem olší, jasanů a javorů vede povalový chodník.

Bledulky v Chlébském
Poté, co se na konci údolí trasa naučné stezky u pravostranného přítoku Chlébského potoka zvedne vlevo do kopce, lesem a kolem luk se vrací k Chlébskému. Odtud pak vede trasa nejdříve vpravo a následně spojovací silničkou vlevo k Dolnímu Čepí; nabízejí se z ní výhledy na kopce okolní Svratecké hornatiny. Cesta klesne až k rozcestí, kde je na vyvýšenině k vidění partyzánský památník představující betonový monument se čtyřmi nepravidelnými trojúhelníkovými tvary. Kulturní památka byla odhalena 6. května 1975 jako vzpomínka na působení štábu partyzánské brigády Jermak v Horním Čepí. Nápisy připomínají taktéž odbojovou činnost partyzánských skupin Jan Kozina a Zarevo, které v oblasti v době druhé světové války za podpory tamních obyvatel působily.

Partyzánský památník
Silnice dále klesá lesem až do Dolního Čepí, kde se hned na začátku osady tyčí starobylý kostel sv. Václava. Ojedinělá stavba z poloviny 13. století se dochovala pouze s minimem pozdějších stavebních zásahů. Fotogenickou kulturní památku v následujících letech čeká obnova včetně odstranění nevhodné vnější omítky z 20. století. Letos projde záchranným archeologickým výzkumem, ale už loni na podzim bylo ve stěně půlkruhové apsidy objeveno románské okénko a taktéž byla zjištěna původní omítka. Dendrochronologické datování dřevěných částí potvrdilo, že kostel skutečně vznikl už v polovině 13. století, ačkoliv první písemná zmínka o něm pochází až z konce 15. století.

Kostel sv. Václava v Dolním Čepí
Z Dolního Čepí trasa pokračuje směřuje vpravo silničkou proti proudu řeky Svratky do Ujčova, odkud červená značka zamíří zpět do Nedvědice.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz