Článek
Trasa výletu: https://mapy.cz/s/nacedevafo
Slavný český architekt Jan Blažej Santini-Aichel projektoval své stavby na půdorysech, které symbolicky vystihovaly jejich poselství. Vše nejlépe odhalíme při při pohledu z ptačí perspektivy. Vše u Santiniho mělo svůj význam a bylo důkladně promyšlené, už od základů stavby až po okna, která byla projektována pro dokonalou hru světla. Pojďte s námi objevit pět staveb, které se nám v okolí Zelené hory zachovaly.
Výlet začněte na parkovišti u zámku Žďár nad Sázavou, kam se můžete dostat i místní MHD, a vydejte se přes hráz Konventského rybníka k Poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je unikátním uměleckým dílem a nejosobitějším počinem geniálního českého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Kostel byl postaven v letech 1719 až 1722 nad žďárským klášterem a představuje výjimečnou architekturu barokní gotiky. Stavba byla zrealizována díky úzké spolupráci opata kláštera Václava Vejmluvy a architekta Santiniho. Projekt byl proveden nezvykle rychle a definitivní podoba stavby se příliš neliší od prvního plánu. Základem kostela je kompozice pěticípé hvězdy, symbolizující pět ran Kristových a pět hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého. Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy, které poskytují poutníkům ochranu před nepřízní počasí a odkazuje na desetibokou mariánskou studnici ve žďárském klášteře.
Budeme pokračovat po naučné stezce od Zelené hory, která nás provede po březích Konvetského rybníka. Získáme mnoho informací o místní přírodě a zároveň nám otevřou nové pohledy na Hvězdu Vysočiny a Zámek Žďár nad Sázavou.
Další zastávkou bude Dolní hřbitov, první stavba, kterou Santini postavil na žďárském panství. Jedná se o morový hřbitov, jehož půdorys připomíná lidskou lebku. Na začátku 18. století se Žďárský opat Vejmluva rozhodl postavit hřbitov jako přípravu na možnou morovou epidemii. Stavba se skládala ze tří kaplí v půdorysu rovnostranného trojúhelníka, symbolizující Nejsvětější Trojici. Na střed hřbitova byla umístěna socha Anděla Posledního soudu od Gregora Thenyho. V roce 1755, za opata Henneta, byla tato symbolika porušena přidáním čtvrté vstupní kaple, což částečně narušilo původní ideový význam.
Následující zastávkou na naší cestě je hospodářský dvůr Lyra. Tento statek, který se nachází za historickým mostem spojeným s legendou o posledním upírovi, byl první hospodářskou budovou, kterou Santini navrhl. Statek získal svůj název díky půdorysnému tvaru, který připomíná ándělský nástroj díky esovitě prohnutým postranním stavením. I v současnosti statek plní svůj původní účel.
Okolo Bránského rybníka se vydejte zpět k Zámku Žďár, který je propojen s centrem města prostřednictvím jedinečného barokního mostu s osmi sochami světců.
Nyní na vás čeká návštěva areálu Zámku Žďár nad Sázavou, který býval cisterciáckým klášterem. V areálu se díky opatu Václavu Vejmluvovi mohl podepsat Santini pod mnoho stavebních úprav v bývalém klášteře. Za zmínku určitě stojí Prealatura nebo zámecká konírna.
Velké přestavby uskutečnil Santini i v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, kde dokonale propojil barokního útvary do gotického prostoru. Bazilika je druhý nejdelší chrám na Moravě.
Tento výlet je ideální pro ty, kteří chtějí poznat krásy barokní architektury a užít si příjemnou procházku pod Hvězdou Vysočiny. Pokud hledáte další výlety v Koruně Vysočiny, za skvělou architekturou od slavného stavitele Santiniho, naleznete je zde.