Článek
Právě území dnešního žďárského okresu se za války ukázalo vhodným pro partyzánský způsob boje. Rozsáhlá lesní pásma a odlehlé osady se staly útočištěm odbojových skupin i speciálních jednotek. „Centrem oblasti bylo tehdejší Město Žďár, vedly odtud strategicky důležité komunikace k Novému Městu, Křižanovu, Přibyslavi, Jihlavě a Ždírci nad Doubravou,“ přiblížil Ondřej Červený s tím, že první sovětští vojáci, kterým pomáhali místní usedlíci, se konkrétně na Novoměstsku objevili již v roce 1943 coby uprchlí váleční zajatci. „Před koncem roku 1944 do pozdějšího žďárského okresu dorazily výsadkové skupiny ze SSSR. Jednalo se jak o organizátorské desanty, tak speciální jednotky vojenské rozvědky nebo státní bezpečnosti plnící diverzní a zpravodajské úkoly,“ doplnil Ondřej Červený.

Osvobozování Novoměstska
V Novém Městě na Moravě si například už od 29. dubna mohou lidé prohlédnout výstavu fotografií z osvobozování města připravenou Horáckým muzeem. Nacházejí se tam, kde byly před osmi desetiletími pořízeny, takže podle mapky je možné putovat výstavou městem. Oslavy 80. výročí konce války v Novém Městě na Moravě zahájí ve čtvrtek 8. května výstava v muzeu Stateční lidé Vysočiny autora Martina Pfanna, uskuteční se rovněž procházka s historikem Jiřím Doupalem spojená s uctěním památky válečných obětí. Jednou z dalších akcí bude 11. května bezplatný autobusový zájezd Po stopách odboje do osad Koníkov, Samotín a Studnice s průvodci Martinem Pfannem a Ondřejem Červeným, autorem knihy Osvobození Žďárska. „Navštívíme Koníkov, Samotín a v osadě Studnice v 16.30 uctíme památku odbojáře Cyrila Musila před jeho rodným domem,“ upřesnila ředitelka Horáckého muzea Alice Hradilová.

Nové Město na Moravě na konci války
Několik akcí připravují v průběhu května ve Žďáře nad Sázavou. V kině 5. května promítnou dokument Paměť války s navazující debatou s vojenským historikem Tomášem Řepou. Ve čtvrtek 8. května budou v parku „u Ivana“ položeny věnce a v 19 hodin se Žďár ponoří na symbolických 80 sekund do ticha. Hlavní oslava výročí konce války se odehraje 10. května ve Farských humnech. Připraveny budou ukázky výzbroje a výstroje Armády ČR či historický tank T34 a na řadu přijde i seskok parašutistů. Akce vyvrcholí koncertem Filharmonie Gustava Mahlera, jemuž bude předcházet uvedení publikace Žďár na konci války a na začátku míru autorů Miloslava Lopaura a Pavla Elbla, historiků Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou. Ta obsahuje nejenom četné fotografie žďárského fotografa Viléma Frendla, ale i snímky Josefa Kosinky, Františka Marka a Karla Bičáka.
Stejný název jako publikace ponese i výstava fotografií, jež ve žďárském muzeu začne taktéž 10. května. „Doplní ji audiozáznamy a příběhy osmi lidí, jak zažívali poslední válečné dny ve Žďáře. Návštěvník tak trochu prožije atmosféru střelby, detonací, houkání sirén, strachu, úkrytů ve sklepě nebo zničených domů,“ poznamenal Miloslav Lopaur.
Zájezd s programem nazvaný Příběhy partyzánského odboje je ve Žďáře v plánu poslední květnový den. Průvodci Miloslav Lopaur a Ondřej Červený na trase Cikháj, Borky u Vojnova Městce, Nová Huť, Škrdlovice, Světnov, Vepřová a Račín představí osudy partyzánů z oddílů Zarevo, Promin a Udar a brigády Mistra Jana Husa. Zájezd vyjde na 450 korun a zájemci se mohou hlásit v muzeu.

Osvobození Žďáru nad Sázavou
Ve Svratce si konec války připomenou výstavou v muzeu Svratecko ve stínu hákového kříže. Lidé ji mohou zhlédnout od 8. května až do konce července. „Výstava návštěvníky seznámí s dobou protektorátu ve Svratce a okolních obcích, bude doplněna bohatým obrazovým materiálem a originálními dobovými artefakty, jako jsou třeba plakáty, zboží či písemnosti. K vidění budou i dvě uniformy příslušníků odboje,“ sdělil správce Městského muzea ve Svratce Martin Mudroch.

Město Svratka na konci 2. světové války
V sobotu 10. května si připomenou konec války v Bystřici nad Pernštejnem, kde se současně odehraje Bystřická muzejní noc, s volným vstupem do muzea i expozice Depozit Veterán Tatra klubu. V muzeu zahájí tematickou výstavu S úsvitem přijde vítězství a zajímavostí bude i promítání dvacetiminutového filmu zachycujícího poslední válečné dny v části regionu, konkrétně v Jimramově, Unčíně a Ubušíně. Součástí akce budou koncerty nebo vystoupení členů klubu vojenské historie Arco Jihlava.

Osvobození Bystřice nad Pernštejnem
Na 3. května je v Krásném připravena Partyzánská sobota v rámci zahájení projektu Partyzánská stezka badatele Martina Pfanna. Ta prostřednictvím průvodce mapuje příběhy odboje na Novoměstsku a Bystřicku, zejména místa působnosti romského partyzána Josefa Serinka. Zahrne návštěvu míst partyzánského odboje či besedu s vnukem Josefa Serinka. „Zdeněk Serinek, vnuk Josefa Serinka, se dlouhodobě stará o odkaz svého dědečka. Přijal pozvání od Památníku holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu, se kterým spolupracujeme v rámci projektu,“ vyjádřil se Martin Pfann. Na druhý den se je pak možné vydat k jedenáct kilometrů vzdálenému partyzánskému pomníku na vrchu Metodka, kde obec Věcov pořádá tradiční pietní vzpomínku, a uskuteční se tam i další doprovodný program.
Partyzánská stezka
Historii, odvahu a oběti lidí si ve čtvrtek 8. května připomenou u partyzánského památníku v Cikháji. Vzpomínková akce je v sobotu 10. května naplánována v Rožné, kde se program pojí s odhalením pamětní desky Jindřichu Beranovi, stíhacímu pilotovi, u příležitosti 85. výročí jeho smrti. Neboť Beran bojoval v řadách francouzského válečného letectva, mimo zástupců Armády ČR a vojensky zaměřených spolků se akce zúčastní hosté z francouzského či německého velvyslanectví nebo sdružení Le Souvenir Francois, uskuteční se taktéž průlet vrtulníku a letecké ukázky.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz/akce-a-udalosti