Hlavní obsah
Cestování

Vysočinou projdou průvody rozdováděných masopustních maškar

Foto: Se souhlasem města Žďár nad Sázavou, foto: Václav Šubrt

Masopust ve Žďáře nad Sázavou se Studnickou maškarou

Na Žďársku se chystají tradiční masopustní oslavy, čeká vás zejména akce „Maškary jdou!“ ve Žďáru s maskami ze Studnice (UNESCO) a Herálecká maškara, zapsaná na seznam nehotné kultury Kraje Vysočina.

Článek

Na obchůzce obyvatel v tradičních i novodobých kostýmech zakončené taneční zábavou či karnevalem, někdy se symbolickým stínáním kobyly, případně pochováváním basy na znamení půstu, se ustálila přibližná podoba masopustní lidové veselice na Žďársku. Místo od místa se však liší různými detaily – někde se přiklánějí více k tradici, jinde masopust pojali spíše po svém.

Po úspěchu v roce 2023 se o masopustním úterý, které letos vychází na 4. března, v ulicích Žďáru opět objeví při akci „Maškary jdou!“ rej tradičních maškar ze Studnice u Hlinska. Typická Studnická maškara je už od roku 2010 zapsaná na seznamu nehmotné kultury UNESCO. Masopustní průvod ve 14 hodin předvede obchůzku z náměstí Republiky přes pěší zónu, kolem divadla a přes Doležalovo náměstí zpět na náměstí. Poté se lidé budou mít možnost seznámit s jednotlivými maškarami, co přesně představují a proč, a závěrem se uskuteční „poprava“ kobyly coby symbolu hříchů uplynulého roku. Odpoledne bude doplněno o dílničky pro děti na Staré radnici. Přímo ve Studnici se masopustní veselí odehraje už v sobotu 1. března.

Foto: Se souhlasem města Žďár nad Sázavou, foto: Václav Šubrt

Studnická maškara na žďárském náměstí Republiky

Pozoruhodný masopust se odehrává v Herálci na Žďársku – tamní Tradiční herálecká maškara pod Žákovou horou je od roku 2023 součástí seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a podobá se masopustním průvodům hlineckého charakteru. V sobotu 1. března po sedmé hodině ranní se na obchůzku Herálcem za doprovodu osmičlenné kapely vydá dvaatřicet mužů v kostýmech, mezi kterými nechybí pasáček s krávou, kašpárci, laufr se ženou, kašpárci, turci, kobyly, rasové, kominíci, židé, slamění či policajti. „Český Herálec kdysi patřil pod okres Hlinsko, takže v průvodu jdou zástupci českých masek, jako je slaměný, turci, kobyly, kominíci nebo židé. Maškary typické pro Moravu představují kašpárek, policajt nebo pasáček s krávou, která se pak večer na plese poráží, což je na Vysočině ojedinělé,“ popsal za pořadatele masopustu, jimiž je ‚herálecká sebranka‘ pod záštitou obce, Luboš Urbánek. Masky si v Herálci vyrábějí sami, i když ušití jednoho kostýmu slaměného z povřísel zabere zhruba pětatřicet hodin. „Letos bylo třeba obnovit kobyly, to zabralo nějakých pětadvacet hodin. Další opravy a úpravy se ale spočítat nedají – dělají se průběžně,“ doplnil Luboš Urbánek s tím, že Tradiční heráleckou maškaru budou rovněž 15. února prezentovat v třebíčském centru tradiční lidové kultury ve Šmeralově statku.

Foto: Se souhlasem autora Luboše Urbánka

Herálecká maškara

Novoměstským Vratislavovým náměstím rozverné maškary projdou už v sobotu 8. února po 14. hodině. Masopust v Novém Městě na Moravě začíná už ve dvě hodiny odpoledne na náměstí za kostelem a obchůzka s hudebním doprovodem dechového souboru Z-UŠáci zahrne několik zastávek. Součástí programu se stane rovněž soutěž o ceny pro tři nejhezčí skupiny masek a veselí bude od půl čtvrté odpoledne pokračovat dětským karnevalem v kulturním domě.

Foto: Se souhlasem autora Miloše Neumana

Masopust v Novém Městě na Moravě

Na úterý 25. února mezi 14. a 16. hodinou letos stanovili termín masopustního průvodu v Bystřici nad Pernštejnem. Po symbolickém předání klíče od města starostou se průvod masek vydá od městského úřadu k amfiteátru na Masarykově náměstí, kde zahraje k poslechu i tanci Bystřická kapela. Chybět nebude ani soutěž o nejlepší masku. „Letos to děláme trochu jinak – místo soboty bude masopust v úterý, aby se do průvodu mohly zapojit i školy. A na konci února proto, že další týden jsou pak jarní prázdniny a školáci se rozprchnou. Navázali jsme spolupráci s gymnáziem, takže letos předpokládáme větší účast masek,“ uvedla za pořadatele bystřického masopustu Marcela Dědová ze spolku For Family.

Specifický masopust slaví v Rozsochách na Bystřicku; koná se o masopustním úterý 4. března večer. Jeho výlučnost spočívá i v tom, že nezahrnuje obchůzku obcí, ale lidé s maskami i bez nich se scházejí na zábavě v orlovně. Zatímco obvykle se o masopustu pohřbívá basa, v Rozsochách pochovávají basistu, k čemuž před více než půl stoletím přispěla kuriózní nehoda. Společensky unavení muzikanti se krátce před masopustem vraceli z tancovačky a nenapadlo je nic lepšího, než že se ze zasněženého kopce od nádraží svezou na base. Nástroj sjezd nevydržel, a protože nový muzikanti takhle narychlo nesehnali, o masopustu nezbylo než místo basy slavnostně pohřbít basistu. To se ujalo, i když hudebníka později nahradila figurína. „Obvykle se zábavy účastní kolem osmi desítek masek a další stovka lidí bez kostýmů,“ sdělil předseda pořadatelské TJ Rozsochy Jan Bureš s tím, že „rekordem“ je zatím účast 104 masek.

Foto: Se souhlasem autorky Lenky Mašové

Masopust v Rozsochách na Bystřicku

V sobotu 15. února projde masopustní průvod Vlachovicemi, malou obcí poblíž Nového Města na Moravě. Tam obchůzku obnovili po téměř 60 letech v roce 2023. Podle vzpomínek pamětníků byly vyrobeny tradiční masky, jako je třeba laufr se ženou, ras a další, ovšem postupně se přidávají i masky novodobé. „Asi hodinu před začátkem průvodu se masky a muzikanti schází v hospodě, kde probíhá finální příprava, a pak všichni společně odcházíme k domu pana starosty. Laufr požádá o povolení k masopustu a starosta nám na tento den uděluje právo obce Vlachovice a přeje dobrou zábavu. Postupně se obchází všechna stavení a kdo chce, zve nás dále. Pak se tančí, zpívá a hoduje, jak tomu o masopustu bývá, a průvod je zakončený v hospodě tím, že ras poráží kobylu,“ popsala Mirka Randáčková, zastupitelka Vlachovic, která se o obnovení tamního masopustu zasadila.

Foto: Se souhlasem autorky Mirky Randáčkové

Masopust ve Vlachovicích

Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz