Článek
Nelegálních a nepovolených staveb a zařízení přibývá jak hub po dešti, proč ne když úřady dělají mrtvé brouky včetně samotného Ministerstva pro místní rozvoj -MMR
Případ faktické nevymahatelnosti práva řešil i ombudsman Stanislav Křeček. Konstatoval, že není v silách Podivínského stavebního úřadu takovou spoustu případů vyřídit. Intervence ombudsmana měla ale odezvu.
Stavební úřad v Podivíně se podle mluvčí ministerstva místního rozvoje Karolíny Nové dočká pomoci. Ministerstvo zajistí externí právníky, kteří se zapojí do řešení případů.
(Jak samotné Ministerstvo pomohlo jsme se zeptali formou žádosti o informace podle zákona 106/1999.Ministerstvo stavebnímu úřadu Podivín nepomohlo absolutně nijak)
Postup ministerstva?
Mám však za to, že ministerstvo jakožto ústřední správní orgán na úseku stavebního řádu nese odpovědnost za aplikaci stavebního zákona a za zajištění nezbytné personální obsazenosti na stavebních úřadech. V daném případě však ministerstvo podle mého názoru svou úlohu dostatečně neplní. Byť je se situací na stavebním úřadě srozuměno, nečiní žádné kroky k odstranění tohoto nežádoucího stavu. Pro úplnost doplňuji, že problém s nedostačující personální kapacitou se netýká pouze stavebního úřadu v Podivíně, ale i dalších stavebních úřadů napříč Českou republikou.
O daném problému blíže pojednává například strategický dokument nazvaný „2. implementační plán Strategického rámce Česká republika 2030 (pro roky 2022-2025)“. [14]
OMBUDSMAN
Závěrem musím doplnit, že dosavadní přístup ministerstva k dané kauze je pro mě zklamáním. Přístup ministerstva na mě dělá dojem, že ministerstvo spíše hledá důvody, proč se kauzou nemůže zabývat, než aby raději hledalo způsoby, jak věc do budoucna řešit. Takovýto postoj ústředního orgánu státní správy k řešení závažných problémů na poli stavebního práva považuji za zcela nevhodný.
Černé stavby nevadí ?
Po kompromisu volali především starostové
Nejvíce volali po kompromisu zástupci místních samospráv, tedy starostové. Za nepřiměřenou tvrdost považovali prakticky nulovou toleranci k jakýmkoli černým stavbám. Ty by vlastníci museli po nabytí účinnosti zákona v původním znění odstranit. Pozměňovací návrh nakonec prosadila ve výboru pro veřejnou správu poslankyně a předsedkyně Sdružení místních samospráv České republiky Eliška Olšáková ze STAN.
Veřejně dostupné informace.
Agentura CzechTourism je státní příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a jež vyvíjí svou činnost v souladu s cíli zřizovatele, zřizovací listinou a platným statutem.
Tato organizace provozuje portál „Kudy z nudy“ a je pod ochrannou známkou České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
Více než zarážející je zjištění že tento portál je mimo jiné ,,databází černých staveb’’ které tento portál dokonce podporuje a reklamuje.
https://www.kudyznudy.cz/co-chcete-delat/ubytovani/glamping
Kde máme stavební úřad?
Kde máme živnostenské úřady?
Kde máme finanční úřady?
Kde máme aktivní policii?
Kde máme starosty obcí a měst?
Kde máme životní prostředí a hygienu?
Je více než zarážející, že se koná jen tam kde se chce,kde se nechce se oči zavírají desítky let a to za účasti policie,vedení obcí,tak i dotčených orgánů.
Požár v Mostě je tragédie ale takových časovaných bomb je po celé Republice milion,neřeší se,není vůle.
Na co máme stavební zákon,investují se obrovské částky do uzemních plánů,když podnikání v glampingu a podobných nelegálních ubytovacích zařízení žádné tyto podmínky neplní?
Zdroje.
https://www.ochrance.cz/aktualne/pravo_narazilo_u_novomlynskych_nadrzi_na_hranici_vymahatelnosti-_dve_setreni_ombudsmana_potvrdila_ze_na_stovky_cernych_staveb_jsou_urady_kratke/
https://www.kudyznudy.cz/co-chcete-delat/ubytovani/glamping
Osobní data za 4 roky kontrol dotčených úřadů A orgánů.