Článek
Často se řeší, že lidé nepouští seniory sednout, zejména mladiství. Mám pocit, že se situace v poslední době značně zlepšila, ale senioři si svých míst evidentně neváží. Zvedají se ze svých míst dřív, než je to nutné a vzhledem k jejich stabilitě to nemusí skončit dobře.
Seďte, dokud řidič nezastaví
Pokud sami víte, že se na nohách za jízdy neudržíte, rozhodně nevstávejte dřív, než je to nutné. Pak se může stát, že zraníte sebe, ale klidně i někoho dalšího. Byla jsem svědkem situace, kdy si babička vstala asi kilometr před zastávkou, řidič prudce zabrzdil a stará paní doslova vlítla do kočárku. Měli jste vidět tu smrt v očích maminka, která měla naštěstí větší batole a paní si lehla „šikovně“, takže dítěti neublížila. I reakce byla neadekvátní – paní vstala a bez omluvy vystoupila. Maminka se nestačila divit a my ostatní cestující také ne.
Z toho vyplývá, že byste měli sedět na svém místě do zastavení autobusu nebo jiného prostředku.
Řidiči příliš spěchají
Někteří důchodci ale tvrdí, že pokud nevstanou dřív, nestihnou vystoupit a zastávku přejedou: „Já než vstanu, tak to chvíli trvá a řidič nechává otevřené dveře pouze pár vteřin, takže se na to musím připravit. A nepřidává tomu ani povinnost zmáčknout znamení k zastavení, které je v autobusech nyní na každé zastávce. Vstát zkrátka musím, abych se ujistila, že vše stihnu.“
Je pravda, že když máte štěstí na řidiče, který nemá náladu nebo jede pozdě a spěchá, snaží se vše uspěchat a moc dlouho nečekat. Dává to smysl, ale pak to vede k jednání, které mohou vést ke zranění. Někteří řidiči jsou i nepozorní a jsou schopni do dveří přivřít člověka, který na poslední chvíli vystupuje nebo nastupuje. Není se čemu divit – senioři se tomuto chtějí vyhnout, proto se dopředu připravují. I toto je o ohleduplnosti, která v tomto případě chybí řidičům – dejte cestujícím, kteří to potřebují, dostatek času a nespěchejte na ně.