Článek
Ložní prádlo je plné bakterií po pár nocích, co v nich spíte. Samozřejmě záleží na faktorech, jako je míra pocení, počet osob v posteli, množství prachu v místnosti, větrání apod. Počas toho, co spíte, z vás odpadává kůže, v matracích jsou roztoči a samozřejmě se práší. Někdy může být ložní prádlo dokonce potřísněno lidskými tekutinami. Podle studií by se prostěradlo i povlečení mělo vyměňovat každé tři dny. A to zejména v případě, že máte nízkou imunitu nebo trpíte nějakou alergií či kožním onemocněním.
Ruku na srdce
Přiznejte se, kdo z vás vyměňuje povlečení jednou za tři dny? Vsadím se, že nikdo. Není na to chuť, čas a takové povlečení můžete za pár měsíců vyhodit, protože bude silně seprané, pokud ho perete, jak se má, při 90 stupních.
Jednou měsíčně je málo
Teď už vám musí být jasné, v jakém stavu musí být ložní prádlo po měsíci. I když nic nevidíme ani necítíme, rozhodně se nejedná o čisté prostředí. Dělala jsem si pro zajímavost soukromý průzkum v mém okolí a opravdu, lidé vyměňují ložní prádlo tak jednou za 3 týdny, pokud pánové žijí sami, klidně i jednou za tři měsíce.
I ti, co mají děti, se s vyměňováním moc nepářou. A zrovna u jejich citlivé kůže je častá výměna nad míru důležitá.
Nejde jen o ložní prádlo
Samotné peřiny a polštáře jsou plné bakterií a nežádoucích organismů, se kterými v posteli spát rozhodně nechcete. Myslete na to a pokud máte dostatečně velkou pračku, klidně v ní oboje vyperte, alespoň dvakrát ročně. Nechte uschnout na sluníčku. Nebo existují speciální místa, kam přikrývku a polštáře donesete a oni vám je vyperou, vydezinfikují a pak si pro ně stačí jen přijít. Dnes už existují firmy, které si pro prádlo sami přijedou a také vám ho doručí zpět. Nemusíte tedy nikam chodit.
Pro zajímavost, cena se pohybuje okolo 500 Kč za čištění, žehlení i praní za jednu peřinu.
Zdroj: autorka článku, brotex, zdenekstanek