Článek
Dovolená na Mallorce byla skvělá, ale zarazila mě jedna věc, se kterou jsem se setkávala každý den. Na pláži mi do drinků dávali plastové brčko. Pokaždé. Všimla jsem si toho hned, protože plastové brčko je přece jen příjemnější než to papírové. Ale po chvilce přemýšlení mi došlo, že jsou plastová brčka přece v EU zakázaná, obecně jednorázové plastové nádobí.
Když jsem se dívala kolem sebe, všichni tato brčka měli a samozřejmě se povalovala později po zemi. Nezakázali to právě kvůli oceánům a moři, protože je v nich příliš mnoho zbytečného plastu?
My v Česku to hrotíme, i když moře nemáme, ale ostatní země na to kašlou. Asii ani nezmiňuji, tam je ten problém největší, ale žádný takový zákaz tam nemají. Za to u nás je a je ignorován. Jde mi o princip! U nás totální zákaz, ale tam, kde má zákaz smysl, se nedodržuje.
Osobně si myslím, že bychom to u nás vůbec řešit nemuseli, protože to takový extrémní problém není. Kdo jste zkusili papírové brčko nebo brčko z těstoviny, tak víte, jak nepříjemné to je. Planeta je ale víc, proto je samozřejmě třeba to řešit. Kdybychom nebyli my, obyvatelé země, taková prasata a uměli se chovat, možná by žádné takové restrikce nebyly potřeba.
Na druhou stranu, papírové jednorázové nádobí nás nevytrhne a je to jako z bláta do louže. Smysl by mělo celkové zrušení nebo nahrazení materiály, jako je sklo, kov apod., tzn. nádobí, které se dá použít stále dokola.
Co vy, raději byste se takového nádobí vzdali úplně nebo se smíříte s papírem a jinými materiály?