Článek
Vláda schválila změnu definice znásilnění ze silou vynuceného pohlavního styku na nesouhlasný
Trestní předpisy by měly opustit koncept znásilnění jako silou vynuceného pohlavního styku a nahradit ho konceptem pohlavního styku nesouhlasného a sexuálního styku kde jsou oběti mladší dvanácti let.
Novela přináší několik zásadních změn týkajících se zavedení nekonsenzuálního pohlavního styku, zvýšení některých trestů a také zavedení takzvaného „znásilnění z podstaty“ pro oběti mladší 12 let. Naopak se nepovedlo zavést třeba uložení zákazu činnosti s dětmi.
„Ne znamená ne“
Těmihle slovy se řídí novela trestního zákoníku upravující definici znásilnění, kterou schválila vláda. Nesouhlas lze projevit nejen slovně, ale i pláčem, gestem, nebo zaujmutím obranné pozice.
V mnohých případech je totiž oběť tohohle trestného činu bezbranná, neschopná mluvit a zkrátka celou situací paralyzována. Oběť není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z důvodu zmiňovaného šoku z celé situace (neboť psychika každého jedince na tuhle závažnou situaci reaguje jiným způsobem).
„Při útoku dochází mnohdy k zamrznutí, kdy oběť strachem ztuhne a není schopna se bránit nebo jinak projevit svou vůli. Časté jsou i případy vztahového násilí, kdy se oběť nebrání, neboť z minulosti ví, že by to situaci jen zhoršilo či bylo více bolestivé. To je nutné zohlednit,“ vysvětlila pirátská poslankyně Klára Kocmanová, která se problematikou intenzivně zabývá.
Neschopnost se bránit může souviset také se spánkem, duševní poruchou, silnou opilostí, spoutáním či zdravotním hendikepem.
Děti do dvanácti let
Novela má taktéž změnit nahlížení soudů na sexuální praktiky s dětmi do 12 let. Jednoznačně je ve formulaci bezbrannosti uvedeno, že za bezbranné se vždy považuje dítě mladší 12 let. Jde o takzvané znásilnění z podstaty. Doposud se sexuální násilí proti dětem netrestalo jako znásilnění, ale jako pohlavní zneužití, které se trestá mírněji.
„Víme, že děti do 12 let nerozumí tomu, co se jim děje, nezvládají se třeba v případě sexuálního násilí ze strany blízkého člověka efektivně bránit, a v praxi to vedlo k absurdním závěrům systému - že to desetiletá dívka chtěla, protože se dostatečně nebránila. Proto chceme děti chránit a tak závažný čin, jakým je znásilnění, skutečně tvrdě trestat. Tak, aby to lidé prostě už nedělali,“ uvedla poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která je jednou ze spoluautorek návrhu.
Tvrdá data na závěr:
- Ročně je v ČR spácháno až 12 000 znásilnění. - zdroj: Šafařík, R. in Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? (2020))
- Každý druhý pachatel znásilnění je v ČR potrestán podmíněným trestem. - zdroj: jaktrestame.cz
- Dva z pěti dospělých byli obětí sexuálního obtěžování nebo násilí. - zdroj: Výzkum organizace Persefona Sexuální násilí očima české veřejnosti (2016)
- Dvě z pěti osob v dětství čelily fyzickému, psychickému nebo sexuálnímu násilí, přičemž původci násilí byli ve většině případů vrstevníci nebo rodiče. - zdroj: Výzkum organizace Persefona Sexuální násilí očima české veřejnosti (2016)
- 22 % žen po 15. roce věku zažilo fyzické a/nebo sexuální násilí ze strany partnera. - zdroj: Výzkum Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA)
Násilí na ženách - průzkum napříč EU (2014)