Hlavní obsah

Postup při výběru kuchyně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: kuchynskastudia.cz

Kdy začít plánovat kuchyň?

20. 2. 14:26

Čeká vás rekonstrukce, nebo dokonce výstavba nového domu? Přemýšlíte, kdy bude ten správný čas začít plánovat novou kuchyň? Dobře, že se ptáte. Je to totiž právě teď.

Článek

Jak vybrat kuchyň?

Návrhu kuchyně byste měli věnovat dostatek času, bude vám totiž sloužit několik dalších let. Řídit se tedy pouze tím, jaká barva je tento rok trendy, zrovna nelze. V dnešní době najdeme nespočet inspirací a doporučení, ovšem ne všechna musí vyhovovat každému. Pokud chcete kuchyň opravdu na míru dle vašich představ, vydejte se za profesionálním návrhářem.

Na co se doma připravit? Než vyrazíte na průzkum a oslovíte designera, zkuste se zamyslet minimálně nad následujícími třemi body:

1. V jakém prostoru vám bude kuchyně sloužit?

Bude v samostatném odděleném prostoru, nebo bude propojena se zbytkem obytné plochy?

2. Jaká je vaše představa o vzhledu kuchyně?

Představujete si modrou, bílou, lesklou, nebo matnou…? Pokud jste si doma pracně uložili obrázky kuchyní, které vás něčím zaujaly, vezměte si je klidně s sebou na schůzku s odborníkem.

3. S jakým rozpočtem bude moci návrhář pracovat?

S jakým rozpočtem bude moci návrhář pracovat? Dle daného rozpočtu vám odborník bude moci poradit nejvhodnější uspořádání a vybavení kuchyně také s výběrem materiálů a doplňků. Zvažte také, zda se jedná o kuchyň, kterou bude používat přímo vaše rodina, nebo jde o prostor určený k pronájmu.

Foto: kuchynskastudia.cz

Trendy kuchyně

Jednejte včas a uspořádejte kuchyni podle svých představ

Pokud rekonstruujete stávající byt, popřemýšlejte, zda vám současné uspořádání kuchyně opravdu vyhovuje a zvažte předělání přívodů pro vodu a elektřinu tak, abyste získali lepší pracovní prostor a pohodlí. Ideální je kuchyni přizpůsobit vám a vašim požadavkům a ne současnému rozmístění zásuvek a odpadů. Velkou výhodou je, pokud má designer možnost prostor probudoucí kuchyni vidět osobně, nebo alespoň na fotkách. Pokud teprve začínáte stavět, postačí plány bytu či domu.

Co je malé, to je hezké?

Důležité je hned na začátku zvážit velikost kuchyně s ohledem na celkovou rozlohu vašeho obydlí. V potaz je třeba vzít i množství potřebného úložného místa a počet osob, které budou kuchyni používat. Mnohdy se návrháři kuchyňských studií setkávají s lidmi, kteří chtějí velkou kuchyni, ve které ani nebudou vařit. v dnešní době je často prostor kuchyně propojený s jídelní a obývací částí. Proto je důležité si uvědomit, že musí zůstat místo také pro jídelní stůl a sedačku. Uspořádání plochy. A teď to přijde… Kde bude dřez, kde bude varná deska a kolik potřebuji úložného prostoru na hrnce a vařečky? Než se finálně rozhodnete, v jakém bude kuchyně dekoru, zaměřte se na její uspořádání. Jako bod číslo jedna vezměte v úvahu pracovní plochu. Krájení, válení těsta, obalování řízků a chystání svačin bude probíhat právě tady. Tato hlavní plocha je mezi dřezem a varnou deskou. Optimální prostor je minimálně 80 cm.

Foto: kuchynskastudia.cz

Moderní kuchyně

Šuplíky, šuplíky, šuplíky…

Čím víc šuplíků, tím větší pohodlí. Investice do spodních skříněk se vyplatí. Šuplíky vám usnadní manipulaci s hrnci a vždy budete mít dokonalý přehled, kde se co nachází. Pokud vám nezbylo místo na vysokou potravinou skříň, šuplíky jsou její ideální náhrada. Hned totiž vidíte, zda saháte pro hladkou, nebo polohrubou mouku. Kam s troubou?Umístění trouby do výšky je vždy na úkor pracovního místa. Toto pravidlo platí především v menších kuchyních. Pokud však máte dostatek prostoru, doporučujeme umístit troubu do výšky. Má to hned několik výhod, a to obzvlášť pokud rádi pečete či připravujete pokrmy v troubě nebo máte bolavá záda. Nemusíte se ohýbat a chcete-li manipulovat s horkým plechem a třeba promíchat domácí pečené hranolky, jednoduše plech vysunete po teleskopické lište ven, aniž byste ho museli úplně vysunout z trouby. Navíc pokud okolo vás pobíhají malé ratolesti, nehrozí, že by se popálily.

Mytí nádobí

Velikost myčky nádobí zvolte podle toho, jak často a pro kolik osob vaříte. U modelů se šířkou 60 cm a 45 cm vás investice vyjde téměř stejně.

Odsavač par

U digestoře si rozmyslete, zda má fungovat také jako designový doplněk, nebo ji chcete mít ukrytou ve skříňce. Na výběr máte s odtahem ven a nebo pouze recirkulaci, kde se vzduch vrací zpět do místnosti. Tady ovšem není odváděna všechna vlhkost.

Vestavnou, nebo volně stojící chladničku?

Dva základní parametry pro volbu objemu chladničky a celkový vzhled kuchyně. Volně stojící či americká chladnička nemusí v moderním interiéru vypadat vždy nejlépe. Pokud je pro vaši rodinu klasická chladnička šíře 60 cm malá a chcete zachovat čistý design kuchyně, zvolit můžete umístění dvou vestavných spotřebičů vedle sebe. Jestli má být lednice vaším doplňkem, nebojte se sáhnout po pestrých barvách.

Foto: kuchynskastudia.cz

Kuchyně inspirace

Pracovní desky

Můžeme rozdělit dle použití základních materiálů – laminát, umělý kámen technistone, lapitec anebo přírodní kámen žula. Mramor na českém trhu najdete pouze zřídka. Nejlevnější variantou je laminát. Zvolíte-li bytelnější materiál, počítejte s tím, že to bude jedna z vyšších cenových položek pro vaši kuchyni. Pokud vám rozpočet nyní nedovoluje pořídit si kamennou desku, nevadí. Můžete ji za pár let vyměnit. Výšku kuchyně volte tak, abyste se nehrbili u dřezu, ani u vaření a míchání pokrmů.

Třešnička na dortu

Teď je ten pravý okamžik doladit veškeré detaily! Vyberte provedení a barvu úchytek, dřez s baterií, konkrétní typy spotřebičů a jejich barvu. Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení v podobě LED pásku a vyberte také kvalitní obklad. finální podobě vaší kuchyně můžete nakonec rozhodnout tím, co zvolíte jako obklad. Záleží na tom, zda půjde o hladké sklo, velkoformátovou dlažbu, nebo retro dlaždičky. Teď už se jen těšte, až připravíte první pokrm pro sebe a svoji rodinu i případné hosty!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Návrhář

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora