Článek
Narodil se do Evropy, která byla hodně zasažena Napoleonskými válkami. Vystudoval práva v Berlíně. Jako dospívající byl svědkem utváření myšlenky moderního mocného německého státu, postaveném na tvrdé disciplíně pruského ducha. Roku 1836-1839 byl zaměstnán ve státní správě, ale roku 1839 jeho matka umírá a on spolu s bratry odešel na statek, pár roků na to umírá i jeho otec.
Budování politické kariery
Od roku 1847 zasedal v zemském sněmu a záhy se stal jedním z nejvýznamnějších politických představitelů pruského státu. Ve spolkovém sněmu ve Frankfurtu vystupoval jako hlavní představitel opozičního Německého spolku a odmítá další spojenectví s Rakouskem. Následně vede bitvu u Hradce Králové proti Rakousku, společně s Moltkem, německým polním maršálem, rozdrtí rakouskou armádu. Tím je otázka, kdo bude mít vedoucí roli v Německém prostoru, rázem vyřešena. Zajímavost je, že císař Vilém chtěl dobýt Vídeň a jako válečnou daň připojit Čechy a Moravu k Prusku, v tom mu zabránil však Otto von Bismarck.
Roku 1867 rozpouští Bismarck Německý spolek a zakládá Severoněmecký spolek, v němž má vedoucí úlohu právě Prusko v čele s Bismarckem, zároveň je sestaven nový parlament. Roku 1870 se napjaté vztahy s Francií vyostří a je mobilizována pruská armáda, která následně obkličuje francouzskou armádu u Sedanu. Po několikaměsíčním obléhání Paříže je Francie donucena v květnu 1871 podepsat mírovou smlouvu. Je jí anektována část území a musí zaplatit 5 miliard franků. Se zabráním území Bismarck nesouhlasil, ale byl umlčel vojenskými kruhy. Téhož roku Bismarck získal největší triumf své kariéry.
Vyhlášení Německého císařství
Po následné porážce Francie je vyhlášeno ve Versailles v Zrcadlové síni Německé císařství. Vilém I. se stal německým císařem a Bismarck prvním německým kancléřem. Bismarck úspěšně spolubudoval moderní dynamický stát, založený na silné základně, disciplíně a myšlence „velkoněmeckého“ ducha.
Rezignace Otta von Bismarcka
Po několika výzvách, které mu udělil císař Vilém II. a po dlouhé premiérské kariéře rezignoval. Bismarck však ale své propuštění kvůli přípravě protiústavních kroků proti socialistům neunesl a jako důvod k odchodu sdělil svůj nesouhlas s císařskou diplomacií. Jako jeho první starostí na penzi bylo se pomstít.
Otto von Bismarck a dnešní Němci
Němci si Ottu von Bismarcka „železného kancléře“ připomněli na slavnostním aktu v Berlíně, kde promluvil i tehdy spolkový prezident Joachim Gauck. Taktéž se v televizi o Bismarckovi vysílá mnoha různých dokumentů.
Zdroje: