Článek
Kytice řezaných květin dokáže zcela změnit atmosféru jakéhokoli prostoru. Bez ohledu na to, zda jde o běžné luční kvítí nebo drahé exotické květy. Jak můžete prodloužit jejich životnost?
Čistá váza
Květiny vkládejte do dobře umyté vázy. Nečistoty z předchozích květin mohou urychlit vadnutí vaší nové kytice. Jen tak pro zajímavost, například narcisy produkují slizovitou tekutinu, která mnoha řezaným květinám nesvědčí - a ty pak rychleji odumírají. Čistou vázu naplňte tak do čtvrtiny vlažnou vodou a můžete přejít k dalšímu kroku.
Tajemství cukru
Do připravené vázy s vodou přidejte dvě lžíce cukru. Cukr dodá květům potřebnou výživu a podpoří jejich otevření.
Síla octa
Nyní přidejte dvě lžíce bílého octa a vše dobře promíchejte. Ocet zabrání růstu nežádoucích bakterií a udrží květiny déle čerstvé. Ocet lze nahradit citronovou šťávou.
Připravte kytici
Kytice je sama o sobě hotová, ale když si ji přinesete domů, měli byste u ní znovu seříznout konce stonků. A to přibližně o 2,5 cm, při řezu dodržujte šikmý sklon. Z jednotlivých rostlin také odstraňte všechny spodní lístečky, které by se mohly máčet ve vodě. Tím předejdete jejich uhnívání a zakalení vody. Takto připravenou kytici již můžete umístit do připravené vázy.
Vyberte vhodné místo
Ačkoliv chcete mít kytici jistě na očích, ne všechna místa jsou vhodná. Pokud ještě topíte, květiny umístěte dále od radiátoru do chladnější části místnosti. Kytice by neměla být v průvanu ani na přímém slunci. Přehřívání a přímé sluneční záření způsobují rychlejší vadnutí květů.
Denně vyměňujte vodu
Poslední trik spočívá v pravidelné výměně vody. Nezapomeňte vždy přidat cukr a ocet. Obden znovu seřízněte stonky květin i okrasných listů a dodržte šikmý sklon řezu. Jakmile nějaká část kytice uschne, tuto květinu opatrně vyndejte a vyhoďte. Mohla by urychlit uhnívání ostatních rostlin, protože by kazila vodu.