Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Kdy vysadit jiřiny a jak je pěstovat?

Foto: Shutterstock/junko nishimoto

Také pamatujete jiřiny u babičky na zahrádce? Tyhle krásné rostliny slaví svůj comeback!. Jak na na jejich pěstování a kdy byste měli jiřiny vysadit? To vám ráda prozradím!

Článek

Jiřiny jistě nemusím zdlouhavě představovat. Vždyť  kdo by neznal jejich květy? Jiřiny kvetou od druhé půlky léta a s přehledem vydrží až do prvních mrazů. Na vás jen je, jaký druh a barvu květu si vyberete. Já vám poradím, jak se o ně starat.

Kdy vysadit?

Pokud chcete mít letos na své zahrádce jiřiny, je nejvyšší čas je nakoupit. Běžně lze zakoupit semena, hlízy či rovnou rostlinky ve formě sazeniček. Semena se vysévají od února do května do pařeniště či skleníku. Hlízy a sazenice můžete vysadit rovnou ven, ale pozor - až po posledních mrazících. A to v našich končinách znamená přibližně od 15. května dále. Jiřiny jsou na mráz velmi choulostivé. Pokud se rozhodnete sázet dříve, hlídejte i noční teploty, zda se nepohybují okolo nuly; už při 4 až 5° C se mohou vyskytovat přízemní mrazíky.

Čím později jiřiny zasadíte, tím později pokvetou. Proto polovina května hned po posledních mrazících je tou ideální dobou.

Tip: Pokud sázíte jiřiny z uskladněných hlíz, nejprve je dobře pokropte vodou, aby mohly část vody absorbovat – nabobtnat – a poté je teprve sázejte do záhonu.

Výběr stanoviště

Jiřiny mají rády sluneční paprsky, dařit se jim bude i na celodenním slunci. Lze je pěstovat také v polostínu, ale počítejte s tím, že méně pokvetou. Některé druhy jiřin jsou vhodné i pro pěstování na balkonech. Potřebují jen dostatečně velký truhlík, alespoň 25 × 25 cm.

Příprava půdy

Jiřinám se daří v dobře propustných půdách, jinak nejsou nijak náročné. Pokud máte těžkou půdu, doporučujeme ji před výsevem dobře propískovat. Na dno záhonu je dobré zapracovat slabou vrstvu kompostu, abyste dodali jiřinám dostatečné množství živin a ony pak bohatě kvetly. Kompost by měl být alespoň rok starý, nepoužívejte čerstvý hnůj nebo čerstvé slepičince, mohli by rostlince uškodit.

Spon

Obecně se doporučuje jiřiny sázet 45–65 cm od sebe, záleží na tom, zda chcete vytvořit hustý keř či spíše solitéry. Pokud chcete opravdu velmi hustou záplavu jiřin, lze je sázet i 35 cm od sebe, ale méně už opravdu ne. V takovémto sponu je například sázejí na plantážích, kde je pěstují jako zdroj řezaných květin.

Zaštipování

Pokud toužíte po opravdu bohatém květenství, je potřeba jiřiny zaštipovat. Podporuje to další větvení a vyroste krásná košatá rostlina. Zaštipování není nic složitého, stačí jednoduše odstřihnout vrcholovou část rostliny. Rostlina se nechce růstu vzdát, a tak pouští hned dva nové výhonky. Jiřiny se zaštipují přibližně třikrát během doby svého růstu.

Pokud koupíte již sazečku, tak ta bývá zpravidla již jednou zaštípnutá. Pokud tento krok vynecháte, vyroste vám jedna dlouhá, vytáhlá jiřina - místo košaté rostliny plné květů.

Tipy na závěr:

  • Jiřiny potřebují oporu jinak se mohou pod vlivem větru či deště vylomit.
  • Jiřiny vyžadují hodně vody. Během teplých a slunečných dnů spotřebují neuvěřitelné množství vody.
  • Jiřiny potřebují dostatek živin, nebojte se je pravidelně přihnojovat hnojivem, které je bohaté na dusík.
  • Jakmile udeří první mrazíky, jiřiny zhnědnou a je na čase hlízy vykopat a uskladnit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz