Článek
Pokud přemýšlíte, čím ještě letos rychle obohatit svou bylinkovou zahrádku, máme pro vás hned několik tipů! A také rad, jak můžete pěstované bylinky využít. Které byste neměli opomenout?
Svatá bazalka
Svatá bazalka je přírodní antistresový prostředek, který zlepšuje přirozenou reakci těla na fyzický a emoční stres. Stres se stal součástí našeho života a může mít obrovský dopad na naše fyzické a duševní zdraví. Podle studie z roku 2014 publikované v časopise Journal of Ayurveda and Integrative Medicine svatá bazalka potlačuje metabolický stres prostřednictvím normalizace hladiny glukózy v krvi, krevního tlaku a lipidů.
Máta peprná
Máta je skvělá do nápojů, ale věděli jste, že dokáže tlumit bolesti hlavy? Má analgetické účinky, které pomáhají snižovat citlivost na bolest. Obsažený mentol také pomáhá rozproudit ucpané krevní cévy, které způsobují bolesti hlavy. Může navíc zlepšit krevní oběh v celém těle a přispívá k celkovému uvolnění napnutých svalů.
Šalvěj
Šalvěj má antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a antifungální vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit příznaky spojené s kašlem. Také tiší bolesti v krku, napomáhá snížení horečky a mírní podráždění. Může bojovat proti infekci a urychlit proces hojení. Šalvěj se také používá jako kloktadlo, dezinfikuje ústní dutinu. Navíc povzbuzuje trávení.
Tymián
Další skvělou bylinkou na bolesti v krku je tymián. Bojuje proti mikrobům, které způsobují bolest v krku, bronchitidu a podobná onemocnění. Dokonce pomáhá tělu eliminovat nahromaděný hlen. Dále podporuje imunitní, dýchací, trávicí a nervový systém.
Heřmánek
Na heřmánek nedaly naše babičky dopustit. A proč? Odpověď hledejte v jeho všestrannosti. Heřmánek obsahuje hned několik účinných látek. Využijete ho při léčbě střevních a žaludečních obtíží, zároveň působí proti nadýmání. Dále tlumí bolest a křeče. Podporuje pocení, pomáhá při léčbě nachlazení. Přináší organismu celkové zklidnění. Jako obklad napomáhá hojení ran.
Meduňka
Tato bylina se po staletí využívala k řešení poruch spánku, neklidu a úzkosti. Klíčovou ingrediencí, která stojí za těmito vlastnostmi, je eugenol.
Jitrocel
Jitrocel asi nebudete pěstovat cíleně, ale jistě ho najdete někde na zahradě. O jitrocelu je dobré vědět, že podporuje hojení ran. Příště, až se na zahradě škrábnete či drobně poraníte, sáhněte po jitrocelu. Obsahují totiž hodně kyseliny křemičité, která se stará o zpevnění pojivových tkání, a zinku, urychlujícího zacelování ran.
Měsíček lékařský
Měsíček může být užitečnou okrasou zahrady. Je prospěšný na menší podráždění kůže, jako je například bodnutí hmyzem. Má silné antiseptickým a hojivé účinky. Okvětní lístky těchto žlutých a oranžových květů poskytují rychlou úlevu od bolesti. Měsíček se také využívá k léčbě různých kožních problémů.
Rozmarýn
Pár snítek rozmarýnu denně pomůže zvýšit výkon paměti a zabránit neurodegenerativním stavům, jako je Alzheimerova choroba a další typy demence. Tato vytrvalá dřevitá bylina zostřuje paměť a koncentraci tím, že přináší do mozku více kyslíku.
Pomáhá také zvyšovat hladinu acetylcholinu, který je hlavním vysílačem nervových signálů, jež hrají v paměti klíčovou roli. Pouhé každodenní čichání této aromatické byliny může pomoci zlepšit vaši paměť.