Článek
Podpoří klíčení semen
Jaro přeje výsadbě, tak proč si práci trošku neulehčit a semínka nepopohnat k růstu pomocí alobalu? Budete potřebovat jen krabici od bot a alobal. Krabici vystelte alobalem, lesklou stranou ven, a nechte přibližně 5centimetrové přesahy. Na dně udělejte několik děr skrz, aby mohla odtékat přebytečná voda. Nasypte do krabice substrát přibližně do poloviny a můžete se pustit do setí. Takto připravenou krabici dejte na světlé místo a za pár dní uvidíte první výsledky.
A jak alobal pomůže? Alobal na spodní straně udržuje semínka pěkně v teple. A ten přesahující zase pěkně rovnoměrně odráží sluníčko, a semínka tak pěkně vzejdou.
Ochrání zeleninu před slimáky
Bojujete v zahradě se slimáky? Máme pro vás jednoduchý návod, jak jim znepříjemnit život. Stačí, když kolem zeleniny dáte do zeminy proužky silnějšího alobalu. Utrhněte si požadovanou délku alobalu, složte ho tak, aby vám vzniknul silnější pruh, a ten vsuňte do země a nechte i část vyčnívat. Alobal odradí slimáky i ostatní druhy nenasytných škůdců, a navíc bude rovnoměrně odrážet sluneční paprsky na vaši úrodu.
Odradí ptáky
Možná už jste viděli zahrádku, kde na stromech visí stará cédéčka. Věřte, že se majitelé nezbláznili, všechno, co se leskne, totiž odhání nenasytné ptáky. Na menší stromky či keře, jako jsou například rybízy a angrešty, stačí navěsit několik proužků alobalu a ptáci se jim vyhnou obloukem.
Ochrání stromy před korní spálou
Korní spála je choroba stromů, která postihuje jihovýchodní stranu mladých stromků. Nejčastěji jsou postiženy právě ovocné stromy, dále také lípy, javory, duby, a dokonce i vrby.
Proti korní spále může pomoci i obyčejný alobal. V tomto případě obalujeme mladé kmínky na zimu několika vrstvami alobalu. Na jaře pak alobal odstraňte. Korní spála vzniká za teplých zimních dní, kdy se pod vlivem slunečních paprsků probudí pod kůrou část přezimujících buněk. A jakmile přijde noční ochlazení, tyto buňky odumírají, čímž je poškozen celý strom a mladý kmínek to dokáže zcela zahubit.
Pomůže při zakořenění jahodových šlahounů
Pokud se rozhodněte, že si namnožíte vlastní jahody, tak alobal je skvělým pomocníkem. Vyberte si z jahodníku nejsilnější odnož, do alobalu dejte trochu hlíny a zabalte tím prvotní kořínky z odnože. Ostatní odnože odstřihněte, aby vám nevysilovaly mateřskou rostlinu. S dceřiných rostlinek také pravidelně odstraňujte květy, zbytečně by stály rostlinu další síly. Na konci sezóny bude stačit nové rostlinky odstřihnout a zasadit.
Nabrousí nůžky
Až vám příště zbude použitý alobal, pak s těmito zbytky můžete snadno nabrousit zahradnické nůžky. Alobal uhlaďte, párkrát přeložte jako papír a začněte stříhat. Po nastřihání přibližně osmi proužků by měly být nůžky nabroušené.
Zdroj: Vlastní zkušenost a 7 Ingenious Aluminum Foil Uses in the Garden