Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Proč při zahradničení používám epsomskou sůl

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Shutterstock/wasanajai

Není sůl jako sůl. Ta epsomská je přirozeně se vyskytující chemická sloučenina. Skládá se z hořčíku, kyslíku a síry. A její vlastnosti využívám i na zahradě. Co všechno svede se záhonky?

Článek

Epsomská sůl je běžně k dostání například v lékárnách či drogeriích (tam ji kupuju já), dokonce ji najdete i v prodejnách zdravé výživy. Je cenově dostupná a umí být skvělým pomocníkem i na zahradě.

Kde se mi nejvíce osvědčila?

Semínka budou rychle klíčit

Obsažený hořčík napomáhá klíčení semen, protože posiluje buněčné stěny. Epsomskou sůl můžete zamíchat rovnou do půdy nebo používat jako zálivku. Pokud se rozhodnete sůl zamíchat přímo do substrátu, pak na cca 1 metr čtvereční vám bohatě postačí 1 kávová lžička. Sůl stačí jen jemně zarýt do půdy přibližně 15 až 20 cm do hloubky a můžete vysévat.

Pomáhá sazenicím zakořenit se

Když už se odhodláte k přesazování rostlin, ať už do většího květináče nebo do venkovního prostředí, může dojít k takzvanému kořenovému šoku. Tento šok se projeví změnou barvy listů a vadnutím. Jestliže plánujete přesadit rostliny ven, přidejte do výsadbové jímky 1 čajovou lžíci epsomské soli.

Zvýší úrodu rajčat a paprik

Hořčík také podporuje produkci chlorofylu. Chlorofyl je zelený pigment přítomný v listech rostliny. Je nezbytný nejen pro fotosyntézu, ale také pro vývoj plodů. Žloutnoucí listy, které jsou často známkou špatné produkce chlorofylu a nedostatku hořčíku v půdě, lze vyléčit dávkou síranu hořečnatého. Epsomskou sůl můžete buď opět zapracovat do půdy, jako v prvním bodě, nebo použít jako zálivku. Na 4 litry vody postačí jedna polévková lžíce epsomské soli.

Mimochodem, epsomskou solí uděláte radost také růžím, které pokvetou jako o závod a sousedi budou závidět.

Zlepšete chuť ovoce

Z epsomské soli těží také bobulovité keře a stromy. Stačí, když jim každý měsíc dopřejete zálivku z epsomské soli (1 lžíce epsomské soli na 4 litry vody). Směsí zalévejte pomalu, ať se co nejvíce dostane ke kořenovému systému. Všimněte si, jak je díky tomu chuť ovoce mnohem výraznější!

Odstraňte staré pařezy

Máte na zahradě staré pařezy a neustále o ně zakopáváte? Jednou z možností, jak je odstranit, je i použití epsomské soli. Stačí, když pařez na několika místech navrtáte. Jednotlivé vrty by měly být hlubší zhruba o polovinu, než je viditelná část pařezu. Do vzniklých otvorů nasypte epsomskou sůl a zalijte vodou. Sůl dřevo dehydratuje a pařez tak rychleji uhnije. Zbytky pak už snadněji rozsekáte sekyrou a odkopete.

Zdroj: vlastní zkušenosti a 8 Amazing Uses of Epsom Salt For Your Garden

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz