Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Sázíme bylinky v dubnu: Přidáte se?

Foto: Shutterstock - RossHelen

Aprílové počasí nezklamalo. Jeden den nás hřeje sluníčko a ten další zíráme na sněhový poprašek. Většina bylinek má s těmito výkyvy teplot potíže, některé je bohužel nepřežijí. Ale existuje několik vytrvalců, jimž to nevadí. Které to jsou?

Článek

Koriandr

Koriandr můžete vysít jak na přímé slunce, tak i do polostínu. Potřebuje středně vlhkou půdu, déle podmáčená hlína mu škodí. Koriandr má velmi odolná semínka, můžete je vysévat ihned na začátku jara. Semena snesou i lehkou sněhovou pokrývku a v okamžiku, kdy je dostatečně teplo, vyklíčí.

Listy koriandru lze použít do salátů, polévek a omáček. Semena lze také použít, a to do omáček, dušených mas a slaných koláčů. Jen pozor, semena používejte jen vyzrálá a usušená, nezralá mají hořkou chuť.

Meduňka lékařská

Meduňce se bude dařit jak na přímém slunci, tak i v polostínu. Vyžaduje suchou až středně vlhkou půdu. Meduňka je vytrvalým členem rodiny odolných hluchavek. Není tak žádným překvapením, že tato báječná bylina vydrží i bláznivé dny jarního počasí. Zvažte její výsadbu v nádobě zapuštěné do země, protože meduňka se velmi snadno rozrůstá a může se nekontrolovatelně šířit.

Semena můžete vysít asi 6 až 8 týdnů před očekávaným posledním mrazíkem nebo venku bezprostředně po posledním očekávaném mrazu. Listy lze přidat do ovocných i zeleninových salátů, dezertů, polévek, omáček… Dále meduňku využijete při přípravě čajů a sušené listy se často přidávají do potpourri.

Brutnák lékařský

Brutnák ocení přímé slunce i polostín. Potřebuje suchou až středně vlhkou půdu. Vysévejte jej ihned po předpokládaném posledním mrazíku. Pokud teplota později lehce zakolísá, semena by to měla bez potíží vydržet. Tato krásná vysoká bylina si zaslouží čestné místo v zahradě. Brutnák je vysoký od 45 cm až po 1 metr. Je vhodnější ho umístit do zapuštěné nádoby, v zahradě se může snadno rozrůstat a zaplevelit ostatní bylinky.

Listy brutnáku lékařského se používají do salátů. Květy jsou též jedlé. Brutnák je také cennou bylinou v lidovém léčitelství.

Kopr

Kopr miluje přímé slunce. Potřebuje výživnou, lehkou a době odvodňovanou půdu. V chladné jarní půdě rychle roste a nabízí vašim pokrmům jedinečnou chuť. S výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do srpna. Takto budete mít zásobu čerstvého kopru co nejdéle.

Sbíráme mladou zelenou nať, 15–20 cm vysokou. Ke konzervování a sušení můžeme sklízet nať až do doby květu. Vyšší a kvetoucí kopr se nechává jako koření při zavařování zeleniny.

Bazalka

Bazalka je teplomilná bylinka, a proto miluje přímé slunce. Vyžaduje středně bohatou a dobře odvodněnou půdu. Ačkoliv je bazalka známa tím, že miluje teplo, s výsadbou rozhodně neotálejte. Bazalku vysaďte 6 až 8 týdnů před posledním očekávaným mrazem a zatím nechte doma za oknem. Jen co se venku nastálo oteplí, můžete ji s klidným svědomím přesadit ven. Na podzim můžete kořenové řízky opět přesadit dovnitř a pokračovat v pěstování byliny přes zimu.

Bazalka nejlépe vynikne přidáním čerstvě nasekaných listů a malých stonků těsně před koncem vaření. Bylinu lze také zmrazit nebo usušit.

Zdroj: Vlastní zkušenost a rady úspěšných pěstitelů (mých prarodičů)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz