Hlavní obsah

Krušné hory si plošnou ochranu zaslouží.

Foto: Seznam.cz

Krušné hory se stanou chráněnou krajinnou oblastí, dokonce prý největší v ČR. K tomu je třeba říct jediné: už bylo načase. Doposud však toto pohoří stálo (v porovnání s Krkonošemi nebo Šumavou) dost na okraji zájmu. Pojďme si ho proto představit.

Článek

Krušné hory, táhnoucí se podél česko-německé hranice, představují jedno z nejvýznamnějších horských pásmoví střední Evropy. Tento region je bohatý na přírodní zdroje, biodiverzitu a unikátní ekosystémy, které nabízejí cenné poznatky pro ekologický výzkum i praktickou ochranu přírody.

Geografie a geologie

Krušné hory se táhnou v délce přibližně 150 km a dosahují maximální šířky kolem 40 km. Nejvyšším bodem na české straně je Klínovec s nadmořskou výškou 1 244 metrů. Geologicky jsou Krušné hory tvořeny převážně starohorními a prvohorními horninami, mezi něž patří žuly, ruly a fylity. V oblasti se také nacházejí významná ložiska hnědého uhlí a cínových rud, které byly historicky těženy.

Klima

Klima v Krušných horách je charakterizováno mírným pásmem s chladnými zimami a mírně teplými léty. Průměrné teploty se pohybují od -2 °C v lednu do 15 °C v červenci. Roční srážky dosahují průměrně 800-1 200 mm, což poskytuje dostatek vlhkosti pro bohatou vegetaci.

Flora

Krušné hory jsou domovem pestré palety rostlinných druhů. V nižších polohách se nacházejí smíšené lesy složené z buků, dubů a borovic. Ve vyšších polohách převládají smrkové monokultury, které byly vysazeny v důsledku historických těžebních aktivit. Mezi vzácnější druhy patří například arnika horská (Arnica montana) a prha arnika (Arnica chamissonis).

Fauna

Fauna Krušných hor je stejně rozmanitá jako flora. V lesích žijí různé druhy savců, včetně jelena lesního (Cervus elaphus), srnce obecného (Capreolus capreolus) a prase divokého (Sus scrofa). V oblasti se také vyskytují chráněné druhy ptáků, jako je sokol stěhovavý (Falco peregrinus) a sýc rousný (Aegolius funereus). Vodní toky a rašeliniště jsou domovem obojživelníků a vzácných druhů hmyzu.

Ekosystémy a ochrana přírody

Krušné hory hostí několik chráněných území, včetně národních přírodních rezervací a přírodních parků. Jedním z nejvýznamnějších ekosystémů jsou rašeliniště, která jsou klíčová pro udržení hydrologické rovnováhy a biodiverzity regionu. Ochrana těchto ekosystémů je zajištěna prostřednictvím národních a mezinárodních programů na ochranu přírody.

Ekologické výzvy

Navzdory ochraně čelí Krušné hory několika ekologickým výzvám. Jednou z nejvýznamnějších je acidifikace půdy a vodních toků způsobená emisemi z průmyslové činnosti. Dále jsou zde problémy spojené s neudržitelným lesnictvím a klimatickými změnami, které ovlivňují stabilitu ekosystémů.

Závěr

Krušné hory jsou cenným přírodním pokladem s bohatou biologickou rozmanitostí a unikátními ekosystémy. Je nezbytné pokračovat v úsilí o jejich ochranu a udržitelné hospodaření, aby mohly sloužit jako zdroj vědeckého poznání a přírodní krásy pro budoucí generace.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám