Hlavní obsah
Politika

Jaderná bitva o Dukovany: Francouzi brzdí miliardový tendr, selhala Fialova vláda?

Foto: Seznam.cz

Na závěr funkčního období Fialovy vlády jsme svědky obrovského skandálu. Který přesáhl hranice ČR.

Článek

Jsme svědky velmi zásadní komplikace v jedné z největších veřejných zakázek v dějinách České republiky – výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech.

Vítězem výběrového řízení se stal jihokorejský KHNP, přičemž francouzská společnost EDF podala proti rozhodnutí ÚOHS žalobu.

Krajský soud v Brně v úterý tzv. předběžným opatřením zablokoval na středu plánovaný podpis finální dohody k Dukovanům. Rozhodl tak na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Úterní opatření soudu tak podpis dohody odkládá.

Citovaný krok může podle vedení ČEZ způsobit výrazné zdržení celého projektu a škody ve stovkách milionů korun. Šéf ČEZ Daniel Beneš navíc avizoval, že firma bude tyto škody po EDF případně vymáhat.

Celá situace je závažná nejen z hlediska finančního dopadu, ale i z pohledu důvěryhodnosti a transparentnosti celého tendrového řízení.

Francouzská strana tvrdí, že její nabídka byla neoprávněně odmítnuta, zatímco ČEZ argumentuje, že byla výrazně dražší a zároveň právně problematická, mimo jiné kvůli neochotě EDF nést odpovědnost za případné zpoždění či problémy při výstavbě. Tento právní spor přichází v době, kdy je tlak na posílení energetické bezpečnosti v Evropě i v Česku obrovský – zejména po energetické krizi a v kontextu snahy o snížení závislosti na fosilních palivech.

Je zcela legitimní, že EDF využívá právní prostředky k obraně svých zájmů. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že celý projekt se nepočítá v měsících, ale v dekádách – a každé zpoždění znamená nejen finanční náklady, ale i ohrožení dlouhodobého plánu České republiky na stabilní a bezemisní energetiku.

Přestože ÚOHS zatím návrh EDF zamítl, soudní fáze může trvat měsíce a možná i roky. Z právního hlediska jde o klasický střet obchodního zájmu se zájmem veřejným – a výsledek bude mít vliv nejen na samotné firmy, ale i na občany, spotřebitele i budoucí státní rozpočet.

Závěrem

Z výše uvedeného je patrné, že stát, ČEZ a další klíčoví aktéři musí být maximálně obezřetní. Nejen při právním řešení stávajícího sporu, ale i v komunikaci s veřejností. Česká republika má jedinečnou příležitost modernizovat svůj energetický mix na desítky let dopředu – a neměla by si ji nechat zhatit spory mezi nadnárodními korporacemi.

Zatímco celý projekt nabírá zpoždění a hrozí ohrožení energetické bezpečnosti země, Fialova vláda zůstává pasivní, jako by se jí klíčový státní projekt netýkal.

Chybí rozhodnost, koordinace i jasná politická garance, že Česko nepřijde o dekády plánovanou investici.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz