Hlavní obsah

Liliputgate: Když se lidská důstojnost střetne s milionářským egem

Foto: Seznam.cz

Peníze nemohou vyvážit lidskou důstojnost

Španělská fotbalová hvězda Lamine Yamal čelí skandálu kvůli trpasličí show na oslavě 18. narozenin. Dobře zaplaceno? Možná. Ale evropské právo na to má jasně jiný názor.

Článek

Když velký fotbalista slaví s malými lidmi: Proč se Yamalova párty řeší u prokurátora?

Ačkoliv fotbal, s výjimkou Zbrojovky Brno, aktuálně již moc nesleduji, tak mladou španělskou hvězdu jménem Lamine Yamala znám. Samozřejmě ne osobně, pouze z medií.

Zmíněný „plejer“, jak by asi napsal Karel Poláček, nyní čelí zajímavému mimo-fotbalovému skandálku.A to se silně zářícím právním přesahem, tudíž mne jako právního pedagoga věc zaujala a stručně ji oglosuji.

In medias res: španělské Ministerstvo sociálních práv požádalo tamní prokuraturu, aby vyšetřila zmíněného barcelonského forwarda, jenž si prý na oslavu svých osmnáctých narozenin najal ku pobavení skupinu lidí s trpasličím vzrůstem. Prostě zábava jako někdy ve středověku.

Zatímco levicověji smýšlející španělské čtenářstvo většinou fotbalistovo jednání odsuzuje jako neetické a pravděpodobně i protiprávní, pravicoví liberálové se ho zastávají s tím, že „liliputi“ dostali dobře zaplaceno, a jednali ze své svobodné vůle.

Středoevropský právní laik si možná také řekne, když s tím ti katalánští „trpaslíci“ souhlasili, kde je pro pět ran do fotbalové meruny vlastně problém? Pan L. Yamal, či jeho manažeři, citované fyzické osoby trpasličího vzrůstu přeci nenutili s puškou u hlavy, aby tam bavili jeho zámožné hosty.

Evropské veřejné právo má však na věc jiný náhled.

Převažuje tu nezadatelné a nezcizitelné právo na zachování lidské důstojnosti. Silné ústavní právo, kterého se nelze v moderním právním státě (Rule of Law) legitimně vzdát. A to ni za sebelepší honorář.

Právnické učebnice po celé Evropské unii (včetně Španělska a Česka) nás učí, že ochrana lidské důstojnosti znamená ochranu před uváděním do stavu nedůstojného člověka.

Připomeňme případ z jiné členské země EU, tedy ze sousedního Německa - Házení trpaslíků (Zwergenwerfen).

Tato bizarní zábava spočívala v házení liliputů do dálky na různých německých diskotékách anebo vesnických (maloměstských) zábavách.. Ačkoli akce probíhaly na dobrovolné (!) bázi (tedy stejně jako na narozeninách zmíněné fotbalové superstar) a liliputi byli za takové vystoupení opravdu štědře finančně odměňováni, Správní soud v Neustadtu rozhodl o neudělení živnostenského oprávnění k této činnosti a zdůraznil, že shledává jasnou neslučitelnost činnosti ‚házení s trpaslíky‘ s veřejnou morálkou.

A teď to hlavní pro náš případ, že přitom není rozhodné, že činnost vystupující dělá dobrovolně či že ji nepokládá za nedůstojnou.

Tuto právní myšlenku zmíněnému soudu následně potvrdili i vyšší německé soudy, včetně ústavního soudu v Karlsruhe.

Poučení je zde jasné, pro Španěly i Čechy - i když nějaká osoba souhlasí s tím, že bude ponižována či zesměšňována kvůli svému zdravotnímu handicapu, tak to není právně ani eticky v pořádku.

Doufejme, že české a moravské sportovní hvězdy si nevezmou z čerstvě plnoleté španělské fotbalové superstar příklad a budou své životní milníky slavit právně a hlavně morálně příhodnějším způsobem.

Abychom se nedočkali vyjádření – já za trpaslíky fakt neplatil a částka také nesedí.

------------------------------------------

(autorský komentář, psáno modifikovaně pro Právo)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz