Článek
· I kdyby vše skončilo zítra, dlouhodobé dopady na lidi – fyzické i psychické – budou podle vedoucího projektů na Ukrajině, Thomase Marchese, přetrvávat i několik let poté.
· Ještě dlouho po pádu poslední bomby budou statisíce lidí potřebovat trvalou péči, rehabilitaci a terapii. Navíc ukrajinská infrastruktura utrpěla ohromné škody, i nemocnice se staly terčem přímých útoků.
„Není neobvyklé, že čím déle humanitární krize trvá, tím méně mediální pozornosti se jí dostává. Možná i proto je teď po třech letech pro lidi zasažené válkou na Ukrajině získání potřebné pomoci těžší než kdy jindy. Svět už má zkrátka tendenci dívat se jinam. Ukrajinci nám přitom často říkají, jak důležité pro ně je, aby nezůstali ve tmě sami – abychom nepřestávali vidět, čemu všemu musí během bojů čelit. Ostatně jak mi nedávno napsal kamarád z Kyjeva: Pokud jste už unavení čtením, posloucháním nebo sledováním zpráv o dění na východní frontě, zkuste si představit, jakou únavu cítí ti civilisté, kteří tam každý den žijí,“ popisuje Tomáš Bendl, vedoucí komunikace Lékařů bez hranic a bývalý manažer komunikace na Ukrajině
Komplikace na frontě
Protože jsou již tři roky každodenním jevem útoky dronů a raket, v některých případech zasahující i města vzdálená více než 1 000 kilometrů od fronty, museli si zdravotníci zvyknout na ošetřování pacientů v bunkrech nebo sklepích a také na práci při výpadcích proudu v důsledku útoků na energetickou infrastrukturu.
Lékaři bez hranic provozují ambulance, které převážejí pacienty z přetížených nemocnic v oblastech bojů do zařízení s větší kapacitou ve střední a západní části země. Za poslední tři roky převezly sanitky organizace více než 25 000 pacientů.
V oblastech u frontové linie mají zejména ti nejzranitelnější, tedy starší lidé a chronicky nemocní, velmi omezený přístup ke zdravotní péči. „Ne každý je schopen opustit svůj domov a začít znova. Pokračující ostřelování však často nedovolí ani lékařským týmům do potřebných regionů cestovat,“ pokračuje Marchese.
Týmy mobilních klinik a ambulancí pracující v blízkosti fronty V roce 2024 zaznamenaly výrazný nárůst chronicky nemocných pacientů trpících kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou či rakovinou.
Psychologická péče a fyzioterapie
Podle dat Lékařů bez hranic narůstá od roku 2022 počet pacientů s válečnými zraněními, kteří po amputacích potřebují včasnou rehabilitaci. Zdravotníci dokonce pozorovali v roce 2024 desetiprocentní meziroční nárůst pacientů, konkrétně těch po amputaci dolních končetin.
Včasnou pooperační fyzioterapie zajišťují střediska Lékařů bez hranic v Čerkasech a Oděse, kde týmy rovněž poskytují psychologickou péči a ošetřovatelské služby. V letech 2023 a 2024 ošetřily týmy organizace 755 pacientů. Za poslední zmíněný rok byla navíc polovině všech pacientů diagnostikována posttraumatická stresová porucha, nebo deprese. Lékaři bez hranic zřídili i samostatný projekt na léčbu posttraumatické stresové poruchy ve Vinnycji.