Článek
Strom mancinela (Hippomane mancinella), známý také jako „strom smrti“, je považován za jeden z nejjedovatějších stromů na světě. Tento strom, rostoucí v tropických oblastech Ameriky, především v Karibiku, Střední a Jižní Americe, je nebezpečný ve všech svých částech – od listů přes kůru až po plody.
Jak vypadá strom mancinella? Mancinela je středně velký strom, dorůstající výšky až 15 metrů. Má lesklé zelené listy a malé, jablku podobné plody, které na první pohled působí lákavě. Právě kvůli svému vzhledu se mu někdy přezdívá „jablko smrti“.
Proč je ale tak nebezpečný?
Jedovatá míza – Strom produkuje hustou bílou mízu, která obsahuje silné toxiny, včetně forbolu. Funguje jako žíravina. Pouhý dotek této mízy může způsobit těžké puchýře na kůži. Pokud se dostane do očí, může způsobit dočasnou nebo trvalou slepotu.
Nebezpečné plody – Plody mancinely mohou chutnat sladce, ale jejich konzumace způsobuje extrémní bolesti, záněty, zvracení a jediné kousnutí v některých případech i smrt. Plody vypadají neškodně, snadno tak nalákají neznalé turisty k ochutnání. Naštěstí fatálně končících případů není zase tolik.
Jedovatý kouř – Dokonce i spálení dřeva tohoto stromu je rizikové. Kouř může vyvolat vážné podráždění očí a dýchacích cest.
Nebezpečný déšť – Pokud během deště stojíte pod tímto stromem, voda stékající z listů může obsahovat toxiny a způsobit popáleniny na kůži. Bohužel se stává, že se turisté pod nevysokým, rozložitým stromem schovají a skončí s těžkými popáleninami. Teoreticky pokud by pod stromem usnul třeba opilec, může ho takový déšť než se prospí doslova rozložit zaživa.
V oblastech, kde strom roste, bývá označen varovnými cedulemi nebo červenými pruhy. Místní obyvatelé vědí, že se k němu nesmí přibližovat, a doporučuje se ho ani nefotit zblízka, protože i malá kapka mízy může být nebezpečná.
Navzdory své toxicitě byl strom v minulosti využíván. Jeho dřevo, pokud bylo řádně vysušeno a zbaveno mízy, se používalo k výrobě nábytku. Indiáni údajně používali jeho jed k otrávení šípů, ale i v lékařství. Mancinella také svými rozsáhlými kořeny zpevňuje půdu před erozí. Navzdory nebezpečí je tedy strom nepostradatelnou součástí přírody.
Mancinela je fascinující, ale extrémně nebezpečný strom. Setkání s ní může mít vážné zdravotní následky, proto je nejlepší se jí vyhnout. Je dokonce zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom světa. Pokud cestujete do oblastí, kde roste, dávejte si pozor na varovné značení a nikdy se jí nedotýkejte a ani se k ní nepřibližujte.
---
Zdroj informací:
https://www.nasezahrada.com/strom-smrti-neni-vymyslem-milovniku-hororu-dokaze-vas-rozlozit-zaziva/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mancinela_obecn%C3%A1