Hlavní obsah

Černobílé vidění…

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
24. 4. 20:43

Myslím, že dosud vidím barevně, třeba přírodu, nový účes mé ženy a že třeba rozkvetly nově zasazené stromy. Nemohu ale pochopit, že jsem nucen vidět černobíle…To už opravdu musím považovat za hrubý nátlak v čímsi zájmu..

Článek

Asi je už zřejmé, o čem se pokouším psát. Svého času za Gorbačova existovala gentlemanská dohoda, že pokud bude souhlasit se sjednocením Německa, nebude se NATO rozšiřovat na východ. Za permanentně opilého Jelcina, se takovéto dohody už neřešily a ani se na nich netrvalo, tedy ze strany Ruska. Někdejší nápad Havla zrušit Varšavskou smlouvu i NATO, no, humanistická pohádka. No a pak se objevil Putin, který garantoval jelcinovské familii, beztrestnost za to, že mu nebudou do jeho systému vládnutí kecat. Dovolím si malou odbočku.

Ještě za Gorbačova jsem jezdíval pracovně do Moskvy a nikdy si neodpustil projít se po Arbatu. Jdu a koukám: Doloj s partijej, jedno s hesel, kousek dál naivní obrázek Lenina u tabule a jako žáci Stalin, Hitler a Mussolini v lavicích, stál 100 rublíků, kterých jsem neměl, dodnes lituji. Koukám, dva policajti, točí obušky, a nic! To jsme ještě u nás necinkali klíči… Mí známí, akademicky vzdělaní, když jsem v diskusi o našem osvobození sovětskou armádou nesměle namítl, že přes nás to bylo k Berlínu blíže a tudíž, že ani neměli jinou možnost, než u nás Němce porazit, no byli kultivovaní a k lynči nedošlo.

S Ruskem, je podle mého jedna obrovská nesnáz. Trvalá informovanost pouze jedním státním směrem většiny obyvatelstva. Měl jsem možná kliku, ale nesetkal jsem se tam s nějakou osobní násilností, to ještě měli Čechoslováci kredit, a dokonce u policajtů, kdepak ty loňské sněhy jsou.

Byl jsem z toho paf, ale jakési imperiální podvědomí jsem registroval i u štamgastů v „pivnoj“, kdo byl v armádě, má právo nosit „furažku“ a „čelověk s furažkoj, eto uvažajemoje lico,“ (starší ročníky si přeloží).

Na Ukrajině jsem dokonce pracoval cca dva roky. Dostat pracovní povolení jako ředitel naší pobočky, ani nechci vědět, kolik to stálo. Jestli je u nás korupce, jako že je, tak jsme jen slabý odvar ukrajinské. Nedivím se. I ten policajt, který nás zastavil a chtěl pokutu, se přiznal, že nemůže jinak, „děněg nechvatájet, semja u něho, izvinitě“.

Spíše jsem se pokoušel přijít na příčiny na nevraživost k Rusům. Pár faktů. V základní škole se učila ukrajinština, dále jen ruština. Na VŠ samozřejmě ruština. I na trhu (bazare) ruština. Staří ještě pamatují hladomor… Ještě v roce 1953 na západní Ukrajině bojovaly partyzánské oddíly proti sovětské moci. Po pádu SSSR začala téměř adorace Bandery, který byl především nacionalista, baťky Machna atd.

Jestli Rusové považují Ukrajince za jakési mladší bratry, tak se sakra mýlí. V době Kyjevského knížectví, tam kdesi na severu, se vyskytovali jen Polovci (to je ukrajinský názor, jen některých), Rusové zase považují Ukrajince za jakési kozáky, kteří vzali na sebe povinnosti chránit jižní část impéria. Je k tomu jeden příběh. Za carevny Jekatěriny (mj. z německého rodu) se bouřili kozáci na jihu, že tam nemají žádné ženské k světu, jen nějaké domorodé, no nic. A tak slavná Kateřina vydala carský „ukaz“ z každého dvorce vybrat nejkrásnější děvy a poslat kozákům. Zdá se, že to funguje i dnes. Jde o Kirovograd, kde jsem byl častěji, je tam akademie letectva, kde jsem trochu působil, je se čím kochat.

Ale bože o tom to přeci není!

Myslím, že kdyby se to podařilo a mohli si sednout u čaje nebo čehosi jiného zcela normální lidé s normálními lidskými starostmi, no jo utopie jako ta Havlova s NATO a Varšavskou smlouvou.

Jenže, jenže.. máme tady media atˇ poplatná tomu či jinému, nedovolí! Vůbec ale nesouhlasím se Zemanem. Jen jak se sakra vymanit z toho černobílého vidění?

Někdy se cosi objeví. Jako to, že byl zatčen český občan pro marodérství. Není se celkem komu divit, pamatuji, že ve 45 nám chtěl odmontovat jeden ruský voják kohoutek na vodu, protože si myslel, že tu vodu donese k nim do churalu, myslel na své.

Velmi krátce se objevila zpráva o tom, že ukrajinští vojáci prostříleli nohy ruským zajatcům, což byl válečný zločin, začala se o to zajímat Amnesty International a dostala přes ústa…

Sakra, o čem to vůbec je? To jsme všichni považováni za nemyslící stádo, přímo za voly? Protestuji, abych byl považován za vola, i když býk, no to asi nejsem, je nějaká jiná kategorie? Jestli ne, tak protestuji proti tomu volovi

Jsem sobec, stydím se, mě se to už tak moc netýká, ale co ti mí blízcí i neblízcí, musí pořád vidět černobíle?

Na závěr jednu otázku, která mě eminentně zajímá. Která pak partaj, by se zajímala o problémy důchodců, pokud by neměli volební právo?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora