Článek
1. Označování potravin a produktů v Braillově bodovém písmu - zákon ukládá označit léky, jaký je to předpis? Mají i jiní výrobci tuto povinnost?
Zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, uvádí ve svém ustanovení § 37 odst. 1 mimo jiné následující: „(…) Název humánního léčivého přípravku musí být uveden na vnějším obalu také Braillovým písmem, není-li stanoveno rozhodnutím o registraci jinak.“
Braillovo písmo je potom specifikováno v české technické normě ČSN EN 15823 Obaly – Braillovo písmo na obalech pro léčivé přípravky, která byla přijata 1. 12. 2010.
Na ostatních výrobcích, tedy i na potravinách, povinnost názvů v Braillově písmu není.
Řešení: Jak od sebe rozpoznat jednotlivé potraviny je využití asistivních technologií, např. využití různých aplikací na čtení čárových kódů, hojně využívaná aplikace Be My Eyes či různé OCR aplikace na čtení tištěných textů.
2. Doprovod: Je pravda, že nevidomý jde do šaten a na WC toho, kdo ho doprovází? Zazněla myšlenka, že je normou, když jde nevidomý muž do dámských šaten a naopak.
Co se týče doprovázení, tak bohužel není v pořádku, když člověk jiného pohlaví doprovází do šaten nebo na toaletu člověka se zrakovým postižením. Pokud potřebuje člověk pomoc v šatně, tak by měl jít s člověkem stejného pohlaví, totéž platí na toaletách. Žádná výjimka nikde zakotvena není. Je pochopitelné, že kdyby se vydala žena se zcela nevidomým mužem do dámských šaten, tak se ostatní ženy nemusí před tímto mužem stydět, ale je to nedůstojné jednak pro něj, ale také, kde mají ženy v šatně tu jistotu, že muž opravdu nic nevidí.
3. Vodicí pes a přístup do veřejných prostor
Co se týká přístupu asistenčních a vodicích psů do různých veřejnosti přístupných prostor, tak doporučuji tento materiál od Kanceláře veřejného ochránce práv: https://www.ochrance.cz/…pdf.
V mnoha situacích je přístup zajištěn přímo na základě právního předpisu. To se týká i vstupu do stravovacích zařízení - je to konkrétně upraveno zákonem o ochraně veřejného zdraví - § 23 odst. 4, který zní následovně: „Provozovatel potravinářského podniku provozující stravovací službu je povinen zajistit, aby fyzické osobě se zdravotním postižením byl umožněn vstup do stravovací části provozovny v doprovodu vodicího nebo asistenčního psa. Fyzická osoba se zdravotním postižením je povinna na požádání provozovatele předložit doklad o výcviku psa.“
Co se týká vstupu do veřejných bazénů, WC, saun, šaten, ale vlastně i vodicího psa na různá místa je vždy na prvním místě vzájemná komunikace. Vždy je stěžejní provozovateli, personálu či spolunávštěvníkům vysvětlit situaci, popsat problém a najít vzájemné vyhovující řešení.
Za odbornou konzultaci ohledně těchto téma děkuji Mgr. Nicole Fryčové ze Sociálně právní poradny SONS ČR.