Článek
Povinnost (ne)placení koncesionářských poplatku pro osoby prakticky či zcela nevidomé.
Konzultováno s právním oddělením SONS ČR, 6/2021
Citace ustanovení zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů (z. č. 348/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů), konkrétně § 4 odst. 1 písm. g):
"(1) Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeni
g) osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti,"
Pokud žijí ve společné domácnosti osoby prakticky či zcela nevidomé např. s manželem či partnerem, který není prakticky či úplně nevidomý popř. nemá praktickou či úplnou hluchotu, a televizní či rozhlasový poplatek neplatí (za předpokladu, že vlastní televizní či rozhlasový přijímač), pak se dopouštějí přestupku, takové domácnosti od poplatku osvobozeny nejsou.
Žije-li tedy člověk sám, má praktickou nebo úplnou nevidomost, platit poplatky nemusí. Žije-li s někým, kdo zdravotní omezení (viz. výše) nemá, platit poplatky musí, má-li přijímače (rádio a televizi).
Přihlášení k poplatkům:
K platbě koncesionářských poplatků se lze přihlásit dvojím způsobem. Můžete tak udělat na jednotlivých pobočkách České pošty. Platbu lze v tomto případě uskutečnit i prostřednictvím SIPO.
Ale také můžete využít možnost přihlášení online a poplatky hradit bankovním převodem přímo veřejnoprávním médiím. Je ale třeba se nejprve zaregistrovat na portálu České televize a Českého rozhlasu. Tam vyplníte identifikační a platební údaje. Pokud podnikáte, bude třeba oznámit také to, kolik televizních a rozhlasových přijímačů vlastníte.