Hlavní obsah
Aktuální dění

BBC: Od skandálu k omluvě

Foto: Pixabay

Ilustrační foto: Komplex Media City UK BBC v Manchesteru.

V pořadu BBC News odvysílaném v úterý 4. července byl hostem moderátorky Anjany Gadgilové bývalý izraelský premiér Naftali Bennett. Téma: Protiteroristická operace v Džanínu.

Článek

Interview vyvolalo po několika minutách skandální kontroverzi. Bennett nejprve vysvětlil, o co při džanínské akci šlo. V reakci na dotaz moderátorky: „Izraelská armáda to nazývá vojenskou operací, ale nyní víme, že byli zabiti mladí lidé, čtyři z nich (ze zlikvidovaných teroristů – LS) byli mladší 18 let - je to skutečně to, co se armáda rozhodla udělat?“

Bennett reagoval: „Právě naopak. Všech 11 mrtvých byli militanti. Pakliže existují mladí teroristé, kteří se rozhodnou použít zbraně, je to na jejich zodpovědnost. Za poslední rok jsme měli více než 50 zavražděných Izraelců, v mnoha případech teroristy, kteří byli posláni z Džanínu - tam byli ozbrojeni, vycvičeni a vysláni vraždit Izraelce. Džanín se stal epicentrem teroru, takže jsme bohužel museli vstoupit do tohoto sršního hnízda a teroristy zneškodnit. Všichni zabití Palestinci jsou v tomto případě teroristé.“

Moderátorka jako by hosta neposlouchala a dál vedla svou: „Teroristé, ale děti – izraelské síly rády zabíjejí děti.“

Bennet opáčil: „Pokud máme 17letého Palestince, který střílí na Vaši rodinu, kdo to je?“ Moderátorka ale pokračovala ve své linii: „Podle vaší definice je nazýváte teroristy. OSN je nazývá…“ V tu chvíli ji expremiér přerušil a řekl: „Ne ne, já se vás ve skutečnosti ptám na to, jak byste nazvala 17letého člověka s puškou, který střílí na Vaši rodinu a vraždí Vaši rodinu? Jak byste takovou osobu definovala?“

Následovala šokující reakce moderátorky: „O tom se nebavíme. OSN je definovala jako děti a my víme, že při tomto cíleném útoku byli zabiti čtyři lidé ve věku mezi 16 a 18 lety. Nezapomínejme, že jde o cílený útok. Izraelské síly jdou a hledají tyto lidi.“

Bennett na tuto nehoráznost uvedl: „Něco mi tu chybí. Jak víte, 17letý terorista může vraždit civilisty. Je zásadní rozdíl mezi tím, co dělají oni, nepokrytě a záměrně si jako terč vybírají civilisty, a tím, co děláme my, když si jako cíl vybíráme teroristy. Tedy pravý opak. My děláme správnou věc, zatímco oni zabíjejí civilisty a skutečnost, že tu vytváříte morální ekvivalenci nebo ještě něco horšího považuji za neakceptovatelné.“

Je neuvěřitelné, že moderátorka tak renomovaného a důvěryhodného média, za jaké je televize BBC všeobecně považována, není schopná či ochotná pochopit prostou skutečnost. I „děti“ v pozdním teenagerovském věku, jsou-li vychovávány od útlého mládí k fanatické nenávisti vůči Izraeli, k obdivu k ozbrojenému „odporu“ (rozuměj: teroru) a mučednictví a jsou-li jim od školy vtloukány do hlavy lži, že historická Země izraelská (Palestina) patří nikoli Židům, ale pouze jim, Arabům, mohou být už v šestnácti letech stejnými vraždícími monstry jako teroristé dvacetiletí či starší. Vražda spáchaná nezletilým zločincem na nevinných lidech není o nic méně vraždou jenom proto, že šlo o pachatele mladšího osmnácti let. OSN je může zařazovat do škatulky „děti“, jak je jí libo, ale to nic nemění na tom, že jde o teroristické zabijáky, které je zapotřebí nemilosrdně likvidovat. V opačném případě oni budou likvidovat Izraelce.

OMLUVA

Lživé a nehorázné tvrzení moderátorky Gadgilové, že izraelští vojáci rádi zabíjejí děti, nezůstalo bez odezvy. BBC dostala řadu stížností, kromě jiného od předsedy Evropské židovské asociace Menahema Margolina. Protesty padly na úrodnou půdu. Web Ynetnews ve středu 5. července večer informoval o tom, že se BBC omluvila. Za vyjádření, že izraelské obranné síly rády zabíjejí děti. Ve své reakci uvedla, že otázku dopadu operace v Džanínu na děti a mladé lidi nastolila OSN, a přestože to bylo pro diskusi v rozhovoru legitimní téma, BBC „se omlouvá za to, že jazyk použitý v této linii dotazu nebyl dobře formulován a byl nevhodný“.

Co k tomu dodat? Pokud budou moderátoři světových médií, která spoluutvářejí veřejné mínění, tímto způsobem informovat o izraelsko-palestinském konfliktu a předkládat podobně nehorázné falešné dezinterpretace toho, co se v regionu skutečně děje, nejenže se budou muset omlouvat stále častěji (toto není první případ – lídrem v tomto směru se zdá být CNN), ale budou krok za krokem ztrácet pověst informačních zdrojů, kterým lze věřit a stále víc se budou blížit k hranici, za níž působí sdělovací prostředky předkládající záměrně deformovanou realitu.

.

ODKAZY

Informace o interview BBC s Naftalim Bennettem

Informace o omluvě BBC

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz