Hlavní obsah
Cestování

Egypt podvacáté: Summary

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lubomír Stejskal

Pohled na severní část Akabského zálivu u egyptské Taby.

18. 9. 18:22

Renomovaný egyptský archeolog (a v revolučním roce 2011 také státní ministr pro záležitosti starověkých památek) Zahi Hawass se v polovině září vypravil do pobaltských zemí a Dánska.

Článek

Součástí jeho mise jsou odborně-popularizační přednášky s cílem pozvat více lidí do Egypta. Ambicí egyptského ministerstva turistiky je dosáhnout počtu 30 milionů zahraničních návštěvníků v roce 2028.

Zde uveďme, že dosud navštívilo nejvíce turistů Egypt v roce 2010; byla to necelá polovina uvedeného 30milionového plánu: 14,05 milionů. Pak přišly turbulentní roky 2011 (První revoluce), 2013 (Druhá revoluce), 2015 (vražedný teror proti ruskému dopravnímu letadlu na Sinaji) a 2020 (covid) a „magické“ číslo lehce přes 14 milionů/rok dosud překonáno nebylo: počty se pohybovaly od 13,3 milionů (2019) do 3,7 milionů (2020). V prvním pololetí letošního roku bylo dosaženo 7 milionů návštěvníků; na to, zda bude překonán rekord z roku 2010, si budeme muset počkat.

V nadsázce mohu říci, že kdyby Zahi Hawass přijel do ČR, měl by mě vyhledat a poděkovat. Egypt jsem s manželkou a někdy i se členy rodiny navštívil dvacetkrát – aniž bych absolvoval jakoukoliv propagační přednášku či podobnou akci.

Před pár dny jsem po polední siestě otevřel oči a přes egyptské kaktusy pohlédl na blankytnou oblohu. Bílé mraky střídaly kondenzační čáry letadel – a mě napadlo zveřejnit na Seznamu Médium jubilejní kolekci. Ne, neděste se. Z tisíců snímků jsem vybral z každé návštěvy pouze jeden, který považuji za významný. Celkem je těch obrázků dvacet a to se snad dá zvládnout.

.

Foto: Lubomír Stejskal

1/Naama Bay, 2006. Pouliční prodavač cigaret.

Pobyt první: podzim 2006. Odlétali jsme do neznáma, na Sinaj. Cíl: Šarm aš Šajch, hotel v lokalitě Naama Bay. Bylo to báječné, magické sinajské hory, korálové moře, poprvé v životě jsem spatřil rejnoka: trnuchu modroskvrnnou. A naprosto zbytečně jsem se vyděsil. Prožil jsem tam i krizi týkající se stravy. Nějak mi nesedlo místní jídlo, ne kvůli kvalitě, ale ingrediencím, které obsahovalo. Nedostal jsem do sebe téměř nic, kromě polévek. Když už jsem se ploužil jako stín, stal se zázrak: v obchodní části Naamy Bay jsem spatřil KFC. Od té doby dávám k lepšímu, že globální fastfood mě zachránil od smrti hladem. A na Colonela Sanderse nedám dopustit.

Foto: Lubomír Stejskal

2/Šarm aš Šajch, 2009. Odlétající pták na pozadí ostrova Tiran a v mírovém ránu stříbřitá hladina Tiranské úžiny.

Pobyt druhý: podzim 2009. Tři roky pauza, byli jsme jinde. Vrátili jsme se zpět na Sinaj, tentokrát do lokality Shark Bay. Bydleli jsme naproti ostrovu Tiran – a to byl můj splněný sen. Když jsem v mládí studoval třetí arabsko-izraelskou válku 1967, která začala mimo jiné proto, že Egypt zablokoval Tiranskou úžinu mezi ostrovem a pevninou pro izraelská plavidla (šlo o jedinou vodní cestu do izraelského přístavu Eilat), nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl prožít několik dnů svého života v tomto kdysi neuralgickém bodu Středního východu. Časy se změnily a dnes je to naprosto samozřejmé. Běžná turistická destinace.

Foto: Lubomír Stejskal

3) Taba 2010. Beduínská dívka

Pobyt třetí: podzim 2010. Znovu Sinaj, ale Taba, kde jsou úchvatné skalnaté velikány „hned za hotelem“. Letiště se nachází vysoko v horách a k moři se sjíždí fantastickým skalním kaňonem, což je zážitek sám o sobě. Vybudováno bylo Izraelem v roce 1972 a sloužilo jako letecká základna Etzion. Po podepsání mírové smlouvy mezi Jeruzalémem a Káhirou bylo předáno Egyptu. Tento náš pobyt v Egyptě byl poslední za vlády prezidenta Mubaraka.

Foto: Lubomír Stejskal

4) Letovisko Taba Heights, 2011 - unikátní pouštní golfový resort

Pobyt čtvrtý: jaro 2011. Egypt zažíval období krátce po revoluci. Mubarak odstoupil, v čele státu stanul maršál Tantawi, šéf Nejvyšší rady ozbrojených sil. Jinak se opticky nic nezměnilo. Až na to, že z hlavní haly tabského letiště zmizel Mubarakův portrét. Naší destinací byla atraktivní oblast Taba Heights ležící ve svahu tvořeném neobvyklým pouštním golfovým resortem. Akabský záliv je tu poměrně úzký, asi 15 km; bylo tedy dobře vidět na druhý břeh. Přímo proti destinaci se nacházela hranice mezi přilehlými monarchiemi: vlevo Jordánsko, vpravo Saúdská Arábie.

Foto: Lubomír Stejskal

5/Lokalita Abu Soma, Safaga, 2011. Bylo jich všude plno a při prvním setkání to byl šok. Naštěstí je tento druh nežahavý a záhy jsme se sžili.

Pobyt pátý: podzim 2011. Protože jsme začali brát vnoučata, opustili jsme Sinaj a zahájili sérii dovolených na africkém břehu Rudého moře. Řadu sezon jsme prožili v lokalitě Abu Soma, asi 5 severně km od Safagy. Jsou místa, která si člověk oblíbí na první pohled. Jedna z výhod: mezi břehem a hlubinou byl asi stometrový „Balaton“ – ideální, když máte malé děti. Mimoto jde o jednu z nejlepších egyptských lokalit pro provozování kitesurfingu (tvrdil jeden vyznavač tohoto sportu z ČR).

Foto: Lubomír Stejskal

6/Abu Soma, 2012. To je na korálovém moři nejatraktivnější. Setkání s jeho pestrobarevným životem na dotek. Pyskoun košťatoocasý.

Pobyt šestý: jaro 2012. Opět Abu Soma. Zatím nebyla zmínka o podvodní fauně. Tedy především o korálových rybách. Bohatství života pod hladinou je úchvatné, s některými nádhernými tvory se člověk setká doslova tváří v tvář.

Foto: Lubomír Stejskal

7/Abu Soma, 2012. Sympatická členka animačního týmu Nadja z Alexandrie. Taneční víla.

Pobyt sedmý: podzim 2012. V Egyptě byl už několik měsíců u moci islamistický prezident Mursí. Zatím nic nenasvědčovalo tomu, že společenské napětí za čas vyústí do Druhé revoluce. Když jsem s dětmi odjížděl do destinace Makadi na výlet ponornou lodí, mladý místní průvodce mě upřímně ujišťoval, že Mursí je to pravé ořechové; do tohoto politika spjatého s Muslimským bratrstvem vkládal veškeré naděje.

Foto: Lubomír Stejskal

8/Abu Soma, 2012. Toto je naše kouzlo. Levitace.

Pobyt osmý: jaro 2013. Nedílnou součástí zábavy v hotelech, zejména v těch nacházejících se mimo město, jsou programy animačních týmů. Všestranní a pohybově nadaní mladí lidé nejen z Egypta, ale i z Evropy. Měli jsme štěstí: členkou animačního týmu byla Češka, dokonce z našeho města. S tím se návštěvník nesetká každý den. Člověk si pak připadá víc jako doma. Do dramatických změn v Egyptě zbýval pouhý měsíc.

Foto: Lubomír Stejskal

9/Abu Soma 2013. Některé ryby hýří barvami, jiné se spokojí s jednou základní. Nádherné jsou ale právě tak. Ostenec modrý.

Pobyt devátý: podzim 2013. Prezident Mursí byl začátkem července sesazen, protiislamistickou revoluci podpořila armáda a byla tu další změna režimu. V čele státu stanul prozatímní prezident Adly Mansúr, který byl krátce předtím jmenován šéfem Nejvyššího ústavního soudu. Začala nová etapa v životě země, ta zůstala naštěstí pro cestovní ruch (po krátkodobém stop stavu) otevřena. Nebyl důvod se do oblíbené destinace nevrátit, i když tentokrát bez dětí.

Foto: Lubomír Stejskal

10/Abu Soma, jaro 2014. Poslední snímek s kamarádem, umývačem nádobí Saídem.

Pobyt desátý: jaro 2014. Naposledy v destinaci Abu Soma. Nastal čas změnit „lokál“. Rozloučili jsme se s přáteli, do fotokolekce jsem vybral prostého člověka, umývače nádobí na bazénovém baru Saída (obr. 10). Kdykoli jsme přijeli, bylo zřejmé, že nás rád vidí: nechal práce a spěchal se s námi přivítat. Česky se naučil možná jen jedno slovo, které rád opakoval: „Kamarád.“ Kdoví, kde mu je dnes konec.

Foto: Lubomír Stejskal

11/Marsa Alam - Střed, 2014. Není to tak, jak to vypadá. Kareta si nechce dát k obědu pomce královského. Jen okusuje korál a ryba čeká, co zbyde. Karety patří mezi nejžádanější obyvatele Rudého moře z hlediska zájmu turistů, leč tady máme důkaz o síle jejího zobáku, když dokáže lámat tvrdé koráli. Lidský prst by pro ni nebyl problém.

Pobyt jedenáctý: podzim 2014. Došlo k radikální změně destinace, nově jsme zamířili do Marsy Alam. Ta se táhne podél pobřeží v délce přes 200 km a já jsem ji pracovně rozdělil na tři úseky, počítáno od letiště: směrem na sever ke Quseiru (cca 90 km) – Marsa Alam Sever, od letiště k jihu až k vlastnímu městu Marsa Alam (cca 70 km) – Marsa Alam Střed a konečně od města Marsa Alam dále „dolů“ (cca 50 km) – Marsa Alam Jih. Naším cílem byla zátoka Oriental Bay v oblasti Střed s vynikajícím pobřežním korálem, kde jsem pořídil jedny z nejhodnotnějších fotoúlovků. Změny se týkaly také nejvyšších míst. Prezidentem byl drtivou většinou zvolen A. F. Sisi, dosavadní šéf armády a hlavní postava Druhé revoluce 2013.

Foto: Lubomír Stejskal

12/Marsa Alam - Střed, 2015. Boj s mořskými vlnami.

Foto: Lubomír Stejskal

13/Marsa Alam - Střed, 2015. Nádhera přírody, respekt vzbuzující perutýn žoldnéř s jedovými ostny.

Pobyt dvanáctý a třináctý: jaro a léto 2015. Volba padla opět na jednu z destinací v oblasti Střed, opět se skvělým pobřežním korálem. Pod hladinou pastva pro oči (obr. 13). Bohužel v Marse Alam bývá větrno, často visí červená vlajka – zákaz vstupu do moře v blízkosti korálů, výjimkou byla část pláže s písečným podložím. Zde jsme se vydovádili při skákání do vln (obr. 12). Skvělý náhradní program.

Foto: Lubomír Stejskal

4/Marsa Alam - Jih, 2016. My dva a moře, já a náš vnuk, můj věrný parťák. Absolvoval s námi řadu pobytů v Egyptě od svých pěti let do letošních šestnácti.

Pobyt čtrnáctý: jaro 2016. Oblast Jih, lokalita s obří lagunou, která obklopena koráli dobře tlumila poryvy větru a vytváření vln.

Foto: Lubomír Stejskal

15/Marsa Alam - Sever, 2017. Pozice destinace umožnila pořídit takovýto romantický východ slunce. Tvořena je trojicí: nebem, mořem - a břehem.

Pobyt patnáctý: podzim 2017. Změna směru, míříme do oblasti Sever. Je to stále stejné. Vynikající a bohatý korál a nabídka skvělého obrazového zážitku při pohledu vzhůru.

Foto: Lubomír Stejskal

... 16/Marsa Alam , 2018. - Jih. Muréna žlutolemá.

Foto: Lubomír Stejskal

17/Návrat z destinace Marsa Alam - Jih, 2019. Letecký snímek řeky Nil. Tam, kde začíná její delta.

Pobyt šestnáctý a sedmnáctý: léto 2018 a 2019. Zpátky do oblasti Jih, v hotelu se skvělým italským „pasta koutkem“ a v moři kromě jiného murénou žlutolemou. Při cestě zpět do Evropy si můžeme zopakovat lekce ze zeměpisu. Na obrázku 17 je začátek delty Nilu (N) severně od Káhiry. Tu tvoří dvě hlavní ramena, západní rosettské (ozn. R) a východní damiettské (D). Pokud se člověk dostane v letadle k oknu, je i cesta užitečnou součástí dovolené – až do návratu na Ruzyni.

Foto: Lubomír Stejskal

/Marsa Alam - Sever, 2022.Jedna z atrakcí akvaparku. není nad to, když vás v úmorném horku svlaží kvanta vody vylitá z obřího sudu (a ztlumená dopadem na nakloněnou rovinu).

Pobyt osmnáctý: léto 2022. Pro změnu oblast Sever, kam jsme poprvé jeli i se čtyřletou vnučkou. I ona se ve vodě pohybuje jako ryba, navíc si v areálu užila bohaté nabídky akvaparku. Mně se nejvíc líbilo osvěžení, které poskytovala jednoduchá atrakce uvedená na obr. 18 - excentricky uchycený obří sud. Toho jsem se nemohl nabažit. Prosté a geniální.

Foto: Lubomír Stejskal

19/Marsa Alam - Jih, 2023. Zraněná ryba.

Pobyt devatenáctý: jaro 2023. Návrat do oblasti Jih. Z této dovolené jsem vybral smutný snímek, při kterém člověku až zatrne. Těžce zraněný bodlok Desjardinův.

Foto: Lubomír Stejskal

20/Šarm aš Šajch, 2023. Mladý koptský křesťan před ikonostasem kostela ve čtvrti Hadaba.

Pobyt dvacátý: léto 2023. Po delší době návrat na Sinaj, do Šarm aš Šajchu, na korál Temple Reef. Prezident Sisi před časem prohlásil, že Islámský stát byl na poloostrově poražen; uvěřili jsme mu a bez obav se vrátili tam, kde jsme v roce 2006 začínali. Co se v Egyptě za tu dobu změnilo? Dramaticky třeba hodnota egyptské libry (EGP). V roce 2006 jste jeden americký dolar vyměnili za 5,74 EGP, letos v srpnu se 1 USD rovnal 30,90 EGP. Poprvé jsem také navštívil kostel Koptské ortodoxní církve, kde vzniklo poslední foto této série.

.

ODKAZY

Počty návštěvníků Egypta v letech 2010 až 2019 – ZDE

Počty návštěvníků Egypta v letech 2020-2023 - ZDE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz