Hlavní obsah
Aktuální dění

Fotbal: Také Írán se připojil k protiizraelskému štvaní

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Fars Media Corporation. Wikimedia Commons, licence CC BY 4.0. Beze změn.

Ilustrační obrázek. Azad Stadium v Teheránu, největší fotbalový stánek v Íránu.

Web Fotbalové federace Íránské islámské republiky [1] informoval 10. února 2024, že federace vyzvala FIFA a další fotbalové organizace, aby vyloučily „sionistický režim“ ze všech soutěží.

Článek

Důvodem je válka proti terorismu, kterou je Izrael nucen vést v Pásmu Gazy. Bezpochyby nepřekvapí, že zatímco Izraeli je nasazována psí hlava, o masakru ze 7. října 2023 a následném gangsterismu teroristických spojenců teheránského režimu v podobě únosu nevinných rukojmí na nepřátelské území není v prohlášení ani slovo.

V případě Íránu jde o to větší nehoráznou nestoudnost, že fanatický režim ajatolláhů dlouho zakazoval íránským ženám sledovat na stadionech fotbalová utkání; tato situace se údajně změnila relativně vzato teprve nedávno.

Pokud by tedy měl být někdo z mezinárodního sportu vyloučen, pak je to právě Írán, který porušuje fair play a olympijské principy tím nejodpornějším způsobem. Server stanice Hlas Ameriky, když referoval [2] o nejnovější zvrácené protiizraelské iniciativě Teheránu, připomněl neuvěřitelně drsný zásah režimu proti vlastnímu vzpěrači Mostafu Radžaeimu. Ten se loni v srpnu zúčastnil mistrovství světa vzpěračů kategorie Masters, které hostilo polské město Wieliczka (sousedství Krakova). Íránec zvedal ve věkové skupině M35 a hmotnostní kategorii 109 kg – a skončil mezi sedmi borci na stříbrné pozici. Zvítězil Rakušan Martirosjan a bronz získal Maksim Svirsky, reprezentant Izraele. A to se stalo Íránci osudným.

Jenom proto, že udělal tu nejnormálnější věc na světě, která ke sportu samozřejmě patří: že si borci na stupních vítězů potřesou rukama. Potřásl si tedy i Radžaei se Svirskym, dokonce s ním prohodil pár slov – a krutě na to doplatil. Jak popisuje server Inside the Games [3], po návratu domů se vzpěrač dozvěděl, že se dopustil „neodpustitelného prohřešku“. V prohlášení Íránské vzpěračské federace bylo uvedeno, že její pozice „je v souladu s pozicí posvátného zřízení Íránské islámské republiky“ přičemž Radžaei byl potrestán „doživotním zákazem vstupu do všech sportovních zařízení“. Jako sportovec tedy v zemi skončil.

Nebyl sám, koho režim postihl. Vyhozen byl také Hamed Salehinia, který vedl vzpěračský tým na šampionátu v Polsku a rozpuštěn byl celý realizační tým íránských vzpěračů – veteránů. Předseda vzpěračské federace Sadžad Anouširavani také poníženě sdělil: „Vedle toho, že se omluvím Vůdci revoluce a rodinám mučedníků a všemu íránskému lidu, také slibuji, že ve vzpěračské komunitě už nikdy nebudeme svědky podobných incidentů.“

Zní to jako z jiné planety a rozhodně neplatí „jiný kraj, jiný mrav“. Fair play a principy olympijské charty jsou jenom jedny a měly by platit pro všechny (členy mezinárodní sportovní komunity) bez rozdílu. A režim, který je bezostyšně pošlapává, by měl být z mezinárodní sportovní rodiny nemilosrdně eliminován. Tak jak to udělala Mezinárodní federace juda, když potrestala Írán v roce 2019 zákazem startů na všech svých akcích; původně na neurčito, později po odvolání trval zákaz čtyři roky [4]. Důvod trestu: politizace sportu, která měla podobu režimem nařízeného totálního bojkotu izraelských judistů. Byl tedy z íránské strany uplatněn princip diskriminace.

ODKAZY

[1]

[2]

[3]

[4]

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz