Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jordánský bojkot Izraele na basketbalovém MS hráčů do 19 let

Foto: Pexels

Ilustrační obrázek

Už je to trapné. A směšné zároveň. Pokaždé, když se na nějakém mezinárodním sportovním podniku mají utkat reprezentace z muslimské země a Izraele, řeší se otázka, jestli k duelu vůbec dojde.

Článek

Zda před sportem nedostane přednost politika. Tedy ohavný bojkot izraelských sportovců, ať už jednotlivců nebo týmů. Stejné dilema, nikoli pro Izraelce, ti jsou ochotni hrát s každým, ale tentokrát pro Araby, jmenovitě pro Jordánce, vyvstalo na současném světovém šampionátu v basketbalu hráčů do 19 let. Koná se od 28. června ve švýcarském Lausanne, žel bez české účasti, přičemž do skupiny 3 základní části se dostali vedle domácích Švýcarů a Dominikánské republiky také reprezentanti Izraele a Jordánska. Zdánlivý předpoklad, že obě země uzavřely mírovou smlouvu, udržují diplomatické i obchodní vztahy, a tudíž není důvod, proč by se utkání nemohlo konat, nevyšel.

Izraelská devatenáctka se dostala do Lausanne díky úspěchu na loňském Eurobasketu do 18 let hraném ve finském Tampere, Jordánci pak po úspěšném absolvování Asijského poháru 2024 do 18 let, který hostila jejich země. Na případnou otázku, co má Izrael jako asijská země co pohledávat v evropských soutěžích je jednoduchá odpověď. Pokud by byl Izrael členem střechové organizace FIBA Asia, muslimské státy by ho bojkotovaly a systém asijských kontinentálních soutěží by byl narušen. Podobná situace kdysi nastala například v kopané, proto je asijský Izrael členem evropské organizace UEFA.

Ale zpět do Lausanne. Úvod turnaje Jordáncům nevyšel, prohráli s Dominikánskou republikou 69:79. Naproti tomu Izraelcům se podařilo přehrát Švýcary výrazně 102:77. K tomuto duelu se váže jedna nechutnost. Sotva byl zahájen, vtrhl na palubovku divák s vlajkou Palestinskoarabské autonomie, naštěstí byl ochrankou záhy zpacifikován. Jak patrno, propalestinský fanatismus nezná hranic. Izraelci se tím rozhodit nenechali a připsali si první dva body.

Radost se ale mísila s obavami, jestli se uskuteční jejich druhý zápas, a zde bylo dle rozpisu soupeřem Jordánsko, protože ze soupeřova tábora přicházely protichůdné zprávy. Hrát se mělo v neděli 29. června odpoledne. Téhož dne ráno soupeř organizátorům s definitivní platností oznámil, že nenastoupí. Ačkoli to v oficiálním prohlášení organizace FIBA uvedeno není, jednalo se o politicky motivovaný bojkot (válka v Pásmu Gazy). Jordánci prohráli kontumačně 0:20, Izrael získal další dva body a do posledního zápasu ve skupině (1. července s Dominikánskou republikou) drží v tabulce první pozici.

Doufal jsem, že Jordánci přesto přijedou hrát, aby všem ukázali, že věci mohou být jiné – obzvlášť v této době. Věřím, že sport má být mostem mezi národy a kulturami, nikoli politickou arénou.
Amos Frishman, šéf Izraelské basketbalové asociace

Vedení izraelské výpravy bylo z chování Jordánců zklamáno. Předseda Izraelské basketbalové asociace Amos Frishman jejím jménem vyjádřil lítost nad tímto rozhodnutí. „Doufal jsem, že Jordánci přesto přijedou hrát, aby všem ukázali, že věci mohou být jiné – obzvlášť v této době. Věřím, že sport má být mostem mezi národy a kulturami, nikoli politickou arénou,“ komentoval nastalou situaci a vyjádřil naději, že v budoucnu se takovéto zápasy bez podobných kontroverzí obejdou.

Je to vlastně celé od A do Z skandální. Jsme svědky pošlapání sportovního ducha a fair play, nechutné politizace*/ sportu, v daném případě také nepřímé podpory terorismu, který ohrožuje všechny bez rozdílu – nejen Izraelce, ale také Jordánce. Pikantní na tom také je, že Jordánci si svým postojem potenciálně ublížili (ve vyřazovací části mohou narazit na papírově silnějšího soupeře), zatímco Izraelcům pomohli (lepší místo v tabulce, papírově slabší soupeř ve vyřazovací fázi).

Osobně jsem toho názoru, třebaže pravidla FIBA jsou benevolentnější, že každý tým nebo sportovec, který z politických důvodů odmítne nastoupit proti soupeři z Izraele – a platit by to mělo pro každý sport - by měl být nekompromisně z dané soutěže vyloučen. Jordánsko se dopustilo ze sportovního hlediska hanebné protiizraelské provokace a mělo by za to být potrestáno. Nejen kontumací bojkotovaného zápasu, ale i sankcí od vedení FIBA, aby bylo zřejmé, že takto se ve sportu národní reprezentace chovat nesmí.

*/ Nezaměňovat s rozhodnutím příslušné mezinárodní sportovní federace o bojkotu některé země, například Ruska kvůli agresi proti Ukrajině.

Podklady:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Mistrovství světa v basketbalu
Mezinárodní basketbalová federace (FIBA)

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz