Hlavní obsah
Aktuální dění

Ohlédnutí za summitem v Rijádu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Rijád, hlavní město Saúdské Arábie. Hostitel listopadového summitu arabským a muslimských zemí.

12. 11. 10:32

Mnoho slov, silná protiizraelská prohlášení, ale očekávání arabsko-muslimský summit v Rijádu nesplnil. To poslední netvrdím já, ale egyptský server Ahram Online.

Článek

V článku „Arab-Islamic summit falls short: Draft resolution condemns Israel, but no concrete measures“ (11. 11. 2023) referujícím o 31 bodové závěrečné rezoluci se dočteme ledacos.

Že agresorem je Izrael,

že izraelskou operaci v Pásmu Gazy nelze považovat za akt sebeobrany a nelze ji jakkoli ospravedlnit,

že mezinárodní společenství má uznat Izrael jako okupační mocnost,

že všechny země světa mají přestat dodávat do Izraele zbraně a střelivo – a tak podobně ve stejném duchu.

Rezoluce dále „důrazně odsuzuje barbarské ničení nemocnic“ v Pásmu Gazy Izraelem a jeho blokádu,

vyzývá k řešení humanitární krize v Pásmu,

vyjadřuje solidaritu s Egyptem a jeho úsilím čelit „izraelské agresi“ v Gaze,

žádá generálního prokurátora Mezinárodního trestního soudu, aby zahájil okamžité vyšetřování „válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných Izraelem na palestinském lidu na všech okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma“,

nařizuje, aby byla vytvořena „specializovaná právní monitorovací skupina pod dohledem Arabské ligy a Organizace islámské spolupráce, která by dokumentovala izraelské zločiny na všech palestinských územích“,

odsuzuje nenávistné a rasistické činy a slova ministrů „izraelské okupační vlády“ – opět: a tak podobně v témže duchu.

Ani slovo o barbarské bestialitě, které se na izraelském území dopustili teroristé Hamasu, ani slovo o gangsterském zavlečení rukojmí z Izraele do Pásma, ani slovo o raketové agresi proti Izraeli (kolem devíti tisíc střel). Žádná výzva k propuštění odvlečených, žádné odsouzení Hamasu za vyvolání nynější války. Ba právě naopak.

Íránský prezident Ebrahim Raisi – o tom se ale Ahram Online v citovaném článku, na rozdíl od agentury Reuters, nezmínil – Hamas oslavoval: „Neexistuje jiná cesta než Izraeli vzdorovat. Líbáme ruce Hamasu za jeho odpor proti Izraeli.“ Slovo „odpor“ nahraďme výrazem „teror“ a bude to správně: zločinec Raisi, „krvavý řezník z Teheránu“, líbá ruce zločincům. Podle serveru The Times of Israel Raisi na summitu také uvedl, že jediným řešením konfliktu je palestinský stát od „řeky k moři“ – což znamená likvidaci Státu Izrael. A jako vrcholnou drzost a nestoudnost můžeme označit jeho požadavek, byla izraelská armáda byla označena jako teroristická organizace. Politik, který líbá ruce teroristickým vrahům chce označit ty, kdo se teroru legitimně brání, jako teroristy.

Navzdory jednostranné protiizraelské tsunami měl ale summit v Rijádu jeden pozitivní aspekt. Umírněné státy neakceptovaly návrhy těch nejfanatičtějších nepřátel Izraele, aby proti němu bylo zavedeno embargo týkající se ropy a zboží a aby s ním byly přerušeny všechny diplomatické a ekonomické vazby včetně opětného uzavření vzdušného prostoru arabských zemí pro izraelská dopravní letadla. The Times of Israel mezi tyto umírnění státy řadí Egypt, Jordánsko, Saúdskou Arábii, Emiráty, Bahrajn, Súdán, Maroko, Mauretánii a Džibuti.

Alespoň něco.

.

ODKAZY

Ahram Online

Reuters

The Times of Israel

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Rijád

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz