Hlavní obsah
Aktuální dění

Roger Waters klesá níž a níž

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Hudební génius Roger Waters na koncertu v Barceloně v březnu 2011.

8. 11. 11:10

Významný americký investigativní novinář Glenn Greenwald má od prosince 2022 na videoplatformě Rumble pravidelnou týdenní talkshow „Update System“. 1. listopadu byl jeho hostem Roger Waters.

Článek

Téměř desetiminutový klip z více než hodinového pořadu je k dispozici na YouTube.

Excelentní muzikant, někdejší frontman neméně excelentní kapely Pink Floyd. Dnes je spíše frontmanem těch nejzavilejších nepřátel Izraele.

Zatímco všichni slušní lidé na celém světě jsou otřeseni, zhnuseni a rozhořčeni barbarstvím zabijáků Hamásu, Waters to vidí poněkud jinak. V rozhovoru uvedl, že na útoku Hamásu ze 7. října na Izraelce je něco „velmi podivného“ (very fishy) a naznačil, že mohlo jít o „operaci pod falešnou vlajkou“. Což je termín pro akce zorganizované např. vládou, které jsou vymyšleny tak, aby se jevily jako provedené někým jiným. To je samo o sobě od Waterse vrcholná nehoráznost; větší o to, že svojí hanebnou spekulací připouští, že celé to zvěrstvo nebylo provedeno Hamásem, ale že to zosnovali sami Izraelci. Ten hudební génius snad ztratil zdravý rozum.

Dále Waters na adresu Izraelců: „Říkají tomu své 11. září. Co se vlastně stalo během amerického 11. září? Nikdo neví.“

Neuvěřitelné!

Moderátor pořadu se hosta zeptal, jestli si myslí, že to, co Hamás udělal 7. října je možné ospravedlnit. Waters: „No, my nevíme, co udělali. Bylo oprávněné bránit se okupaci? Jo. Máme tu Ženevské konvence. Mají absolutní právní a morální závazek vzdorovat okupaci z roku 1967.“

Nevíme, co udělali? Ví to celý svět. Kromě Rogera Waterse.

Jeho „vzdorování okupaci“ má jeden podstatný háček. Krvelační vrazi Hamásu neřádili na žádném okupovaném území, ale uvnitř mezinárodně uznaných hranic Státu Izrael. Ledaže… Ledaže by se muzikant ztotožnil s ideologií Hamásu, že i území Izraele patří mezi okupovaná teritoria, což není nic jiného než politika hlásající likvidaci židovského státu. Že by Waters klesl až tak hluboko do morálního bahna?

Kromě toho: Ženevské konvence, které Waters připomněl v hloupé snaze ospravedlnit útoky na Izrael, přesně to, čeho se teroristé Hamásu v Izraeli dopustili, zakazují.

V dalším dotazu se novinář Greenwald hosta zeptal, zda existují nějaké limity palestinského odporu. Waters odpověděl vyhýbavě: „Pokud byly spáchány válečné zločiny, odsuzuji je.“ Nicméně odmítl výslovně říci, že k takovým zločinům došlo. A uvedl: „Nakonec deník Haaretz přišel s čísly o počtu zabitých. Prvních 400 byli pravděpodobně izraelští vojáci a to není válečný zločin.“

Neskutečná demagogie, hned ze dvou důvodů. Izraelští vojáci při střetu s teroristy byli zabiti na svém území, takže se o zločin jedná. Za druhé, Waters zcela pominul víc než 260 civilistů zavražděných Hamásem 7. října na open-air hudebním festivalu Supernova. Také na izraelském území. Navíc ve snaze bagatelizovat hrůzy Hamásu poukázal na údajně nadnesené izraelské tvrzení o sťatých nemluvňatech. Hrůzné důkazy o nemluvňatech nalezených bez hlaviček ovšem existují, stejně jako o mučení, znásilňování, upalování zaživa a dalších zvěrstvech.

Oba, Greenwald i Waters, si notovali v negativním hodnocení Izraele. Současné dění v Pásmu Gazy je to nejstrašnější, nejhorší co v životě viděli. Waters dokonce zmínil, že Izrael provádí genocidu. Jak ale dodává web listu Jerusalem Post, který je zdrojem informací tohoto článku, ani jeden z nich se ve zmíněném zkráceném videu na YouTube nezmínil o 240 rukojmí zavlečených teroristy do Pásma Gazy, z nichž kolem třiceti jsou děti.

Ne, že bych názory Rogera Waterse na konflikt mezi Izraelem a palestinskými Araby neznal, přesto ale: netušil jsem, nechtěl jsem si připustit, že by protiizraelská nenávist mohla přivést tuto hudební osobnost až k bodu, v němž se postaví na stranu krvelačných teroristických stvůr. A na morálním žebříčku klesnout tak hluboko.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz