Hlavní obsah
Lidé a společnost

Seznamte se: Nový americký velvyslanec v Izraeli

Foto: Gage Skidmore. Wikimedia Commons. CC BY 2.0.

Mike Huckbee.

Může-li být prezident Trump v některé oblasti úspěšný, pak na Blízkém východě, při upevnění arabsko-izraelského narovnání. Alespoň si to myslí nový US velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee.

Článek

Věří, že Trump přinese do regionu „biblický mír“.

Huckabee není v českém mediálním prostředí neznámý. Republikán, bývalý guvernér Arkansasu. Angažoval se v prezidentských primárkách 2008 a 2016. Je také evangelikálním křesťanem – baptistickým pastorem. Proto často čelí otázkám, proč američtí evangelikálové tak otevřeně podporují Izrael. Žertem říká, že kdyby si při každém takovém dotazu měl uložit deseticent, Elon Musk by si k němu brzy chodil půjčovat. Ale vážně. Proč evangelikální křesťané tak moc stojí na straně Izraele? Co z toho mají? Velvyslanec a pastor v jedné osobě vysvětluje: „Můžete být Žid a nemít s křesťanstvím vůbec nic společného. Ale nemůžu být křesťanem, aniž bych přijal Starý zákon a židovský biblický příběh.“ Dodává, že to není otázka volby, ale je to základní kámen. Ano, tato myšlenka – že křesťanská identita je neúplná bez židovského lidu a Země izraelské – je základním principem víry mnoha evangelikálních křesťanů na celém světě.

Huckabee byl před svou diplomatickou misí častým návštěvníkem Izraele. Za uplynulé půlstoletí navštívil zemi snad stokrát. Poprvé v létě 1973, ne dlouho před jomkipurskou válkou. „Viděl jsem, jak se tato země vyvíjí, roste a s odolností čelí nepředstavitelné nepřízni osudu.“ S podpůrnou organizací Hasbara Felowships navštívil kuchyně, v nichž se vaří polévky pro potřebné, domovy přeživších holocaust, protiraketové kryty. Po 7. říjnu 2023 sledoval, jak organizace podporuje desítky tisíc vysídlených izraelských rodin, záchranáře prvního sledu, rodiny vojáků. „Není to jen charita – je to solidarita,“ podotýká. Když byl požádán, aby jmenoval biblický verš, který charakterizuje jeho spojení se zemí a lidem Izraele, bez přemýšlení citoval z 50. kapitoly knihy Genesis dvacátý verš. Ten nás vrací do období, kdy Jákobovi synové prodali svého bratra Josefa do Egypta, kde se po čase stal velmožem. Když nastala v Zaslíbené zemi neúroda a Josefova rodina se musela vypravit do Egypta pro obilí, došlo k dojemnému setkání. Josef jim řekl: „Vy jste proti mně zamýšleli zlo, Bůh však zamýšlel dobro; tím, co se stalo, jak dnes vidíme, zachoval naživu četný lid.“ Huckabee říká, že v tom verši je obsaženo všechno. „Zachycuje židovský příběh, ale také lidský příběh – a ukazuje, že i v nejtemnějších chvílích může přijít z Boží ruky vykoupení.“

Diplomat ukotvený v Bibli

Jeho diplomatická vize je výrazně formována vírou, třebaže zdůrazňuje linii mezi osobním přesvědčením a politickou reprezentací. „Mojí rolí není zakládat církev ani kázat. Jako ambasador jsem zde proto, abych reprezentoval politiku prezidenta a zájmy Spojených států. Ale předstírat, že nemám vírou formovaný světonázor by nebylo fér. Samozřejmě, že víra ovlivňuje to, kým jsem a tedy i můj pohled na Izrael,“ vysvětlil. Huckabee je hluboce přesvědčen o úzkém spojení mezi západní civilizací a židovsko-křesťanskou tradicí, která má svůj původ v Izraeli. „Celý náš etický systém, naše chápání spravedlnosti, lidské důstojnosti a lidských práv – to všechno začíná u lidí, kteří kteří slyšeli Boží hlas na Sinaji. Izrael není jen dědičná vlast židovského národa. Je zde zakořeněn duchovní systém celé západní civilizace,“ dal najevo velvyslanec.

(Zde osobní poznámka. Když jsme před patnácti lety pochovávali se sourozenci naši maminku, hodil jsem do otevřeného hrobu pytlík s několik kamínky ze Sinaje, které jsem si nedlouho předtím odtamtud přivezl. Pastorovi, který vedl obřad, jsem řekl: „Je to proto, že na Sinaji to vlastně všechno začalo.“)

Projekce víry do diplomatického poslání

S odkazem na současné funkční období prezidenta Trumpa Huckabee poznamenal: „Věřím, že na Blízkém východě uvidíme pohyb směrem k míru biblických rozměrů.“ Domnívá se, že na obzoru je normalizace Izraele se Saúdskou Arábií. „A také mám naději, že jednoho dne íránský lid získá zpět svou zemi a svou kulturu,“ dodal. Podle jeho vyjádření Trump nechce Írán bombardovat, ale přivést k úpadku. „Jde o to zastavit přísun peněz Hamásu, Hizballáhu a Húthiům. Takto se svrhávají režimy, ne bombami, ale ekonomickým tlakem.“ Patří k těm, kdo místo geografického označení Západní břeh používají biblické termíny Judea a Samaří. „Pro mě to není nějaká geopolitická abstrakce. Toto je země Abrahama, Davida, Stánku úmluvy v Sílu. Věřím v tu Smlouvu. Není to teorie – je to slib.“

Během jedné z návštěv v jedné židovské komunitě v oblastní radě Binjamin (většina jejího území se nachází na jihu Samaří) Huckabee uvedl, že by si tam možná koupil dům. Bylo to myšleno v žertu – ale džin byl z láhve venku. Jeho žena si to druhý den přečetla ve zprávách agentury AP a obratem mu zavolala: „Zbláznil ses?“ Dnes to dává k dobrému se smíchem: „Myslel jsem, že Izraelci, kteří jsou známí skvělým smyslem pro humor, to jako vtip pochopí.“ Dům si samozřejmě nekoupil, ale samařské a judské komunity ocenil: „Řeknu to takto – jsou to jedny z nejkrásnějších komunit, jaké jsem kdy viděl. Žádné stany ani provizorní přístřešky. Jsou to živé čtvrtě se školami, hřišti, synagogami a vinařskými podniky. Nejsou to osady, je to domov.“

Posvátnost života – i ve smrti

Velvyslanec se také dotkl záležitosti, která bývá mnohými nepochopena. Jde o židovskou praxi spočívající v ochotě vyměnit ostatky izraelských vojáků a rukojmí za neúměrně vysoký počet arabských teroristů a bezpečnostních vězňů. „Pro spoustu lidí v sekulárním světě to nedává smysl. Proč vyměňovat živé vězně za těla? Pokud ale věříte, že každý život je posvátný, a že i smrt má smysl, pak je ten postoj zřejmý. Není to vojenská taktika, je to morální imperativ.“ Huckabee dodává, že i tento přístup spojuje Izrael a evangelikály. „Judaismus učí, že život je posvátný. A tato hodnota, že nikdo není opomenut, že na každé duši záleží, je ústřední myšlenkou i v křesťanství. Takovouto úctu k zemřelým v extremistických ideologiích nevidíte. Je to něco jedinečného v židovsko-křesťanské etice.“

Ale ne všechny židovské náboženské komunity chovají vůči evangelikálům sympatie. Někteří je podezřívají z toho, že jejich podpora Izraele je motivována eschatologicky. Že je zaměřena na urychlení konce časů (konce světa). „Také jsem to slyšel,“ potvrdil Huskabee. „Tito evangelikálové chtějí jen přivést Mesiáše nebo způsobit Armageddon. Upřímně řečeno, přijde mi to poněkud zábavné. Většina z nás se ve svém přemýšlení nezaměřuje na eschatologii (nauku o konci světa). Nejsme posedlí koncem. Soustředíme se na začátek – na Abrahama, Mojžíše, Smlouvu (Boha s lidem Izraele). Uctíváme židovský národ ne kvůli tomu, co se možná stane v budoucnosti, ale kvůli tomu, co se stalo v minulosti.“ V tom s ním souzní Jael Eksteinová, která stojí v čele Mezinárodního společenství křesťanů a Židů. Dosvědčuje: „Pracovala jsem s více než 100 tisíci evangelikálními dárci a nikdy jsem neslyšela nikoho říct, že podporuje Izrael v zájmu dosažení konce časů. Co slyším, je vděčnost – za Bibli, za židovský lid, za příklad, který Izrael dává.“

První velvyslanec svého druhu

Huckabee je prvním evangelikálním křesťanem a patrně prvním duchovním, který slouží jako americký velvyslanec v Izraeli. V nábožensky citlivém regionu to bylo jmenování svým způsobem odvážné. „Přemýšlel jsem, jak budu přijat,“ netají se počátečními obavami, „ale podpora – také od ortodoxních Židů a také v Izraeli – byla ohromující.“ Mnozí mu říkali, že kdyby byl Žid, jeho podpora Izraele by byla brána jako samozřejmost. Ale protože Židem není, jeho přístup s sebou nese jiný druh důvěryhodnosti. Svůj diplomatický úkol vnímá jako poslání. „Věřím, že mě Bůh na tuto roli připravoval celý život. Modlím se, abychom během svého pobytu mohli vidět děti Židů, muslimů a křesťanů, jak procházejí v míru ulicemi Jeruzaléma; aby vzdělání nahradilo indoktrinaci a vzájemný respekt aby nahradil nenávist.“ A vyjádřil ještě jedno přání. Aby lidé na celém světě konečně pochopili – nejen intelektuálně, ale i duchovně – proč na Izraeli záleží. Na závěr dodal: „Ne, nekoupím si dům v Eli (ve středním Samaří). Zůstanu v rezidenci velvyslance v Jeruzalémě. Alespoň prozatím.“

Volně podle článku šéfredaktora novin TheJerusalem Post Zviky Kleina Trump will bring ‚biblical‘ Middle East peace, US ambassador tells 'Post'; odkaz
https://www.jpost.com/opinion/article-851445

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz