Hlavní obsah
Víra a náboženství

Trumpova protimigrační politika pohledem křesťanů

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek.

Ačkoli světovými médii rezonuje v těchto dnech jedno hlavní téma - Trumpova cla, obavy vyvolávají také důsledky tvrdé protimigrační politiky nové americké administrativy.

Článek

Jde o to, že nekompromisní praktiky vůči cizincům zasévají strach i mezi ty, kdo v USA pobývají legálně. Nemluvě o tom, že i mezi ilegálními příchozími jsou lidé, kteří ve svých zemích čelili pronásledování a byli vystaveni všemožnému nebezpečí. A věřili, že ve Spojených státech najdou útočiště. Není to samozřejmě tak, že by všichni imigranti byli zločinci, členové gangů, pašeráci drog a vůbec gangsteři a obchodníci se smrtí, jejichž jediným cílem je Američanům škodit, jak se to snaží prezentovat současný šéf Bílého domu. V mnohém má jistě pravdu, ale zdaleka ne ve všem. Bezpočet imigrantů se hlásí ke křesťanství. V tomto článku bude řeč o největší protestantské denominaci v USA, Jižní baptistické konvenci (SBC).

Neblahá situace v oblasti imigrace po nástupu Donalda Trumpa přiměla vůdce více než deseti etnických skupin v rámci SBC (Ethnic Fellowships), aby na začátku dubna vydali společné prohlášení k otázkám imigrace. Seznam signatářů uvádím v závěru článku.

Zástupci etnických baptistických komunit v úvodu ujišťují, že souhlasí s politikou federální vlády, jejímž cílem je chránit občany a podporují politiku legální imigrace, jakož i důsledné ochrany hranic. Zákon a pořádek je nezbytný, ale prosazování obojího musí být provázeno soucitem, aby nedocházelo k démonizaci těch, kdo prchají před útlakem, násilím a pronásledováním.

Zde malá odbočka. V podobném duchu hovořila 21. ledna 2025 během inaugurační modlitební bohoslužby za přítomnosti Donalda Trumpa ve svém kázání v Národní katedrále ve Washingtonu biskupka Episkopální církve Mariann Buddeová. Zvoleného prezidenta vyzvala, aby projevil více milosrdenství a soucitu vůči menšinám, tedy i imigrantům, přičemž podotkla, že ne všichni z nich jsou zločinci. Donald Trump ale její výzvu následně odmítl a dokonce požadoval omluvu.

Autoři prohlášení uvádějí dva faktory, které vyvolávají u věřících, ať už ilegálů, nebo nevinných, strach a úzkost. Jsou to vyhrůžky masovými deportacemi a absence ujištění, že agenti Úřadu pro imigraci a cla (ICE) nebudou při plnění svých povinností vstupovat do kostelů a modliteben. Následkem toho byl zaznamenán pokles návštěvnosti bohoslužeb; mnoho legálních přistěhovalců a uprchlíků po celých Spojených státech, kteří dodržují zákony, je zmateno a bojí se navštěvovat společná shromáždění, na nichž uctívají Boha a přijímají duchovní péči. To má negativní dopad na náboženskou svobodu, protože věřící raději zůstávají doma, než aby čelili agentům ICE při plnění jejich povinností (rozuměj pořádání razií) uvnitř církevních budov. Signatáři zdůrazňují, že odmítají páchání trestné činnosti a ukrývání zločinců (myšleno v kostelech, modlitebnách apod.), ale na druhou stranu připomínají, že všichni lidé by měli mít svobodu přijímat duchovní péči v místech uctívání po celých Spojených státech.

Výzva

Lídři etnických skupin se obrátili na všechny bratry a sestry v SBC s prosbou, aby se modlili za Trumpovu administrativu, ať jí dá Bůh moudrost při řešení tohoto důležitého a složitého problému. Správně uvádějí, že ovlivní životy velkého množství lidí, kteří již zažili ve své rodné zemi hrůzy, přičemž jejich deportace způsobí, že rodinní příslušníci narození v USA budou na novém místě (pro ně v cizí zemi) čelit stejným děsivým podmínkám. Žádají proto administrativu, aby místo deportací byly zváženy alternativní sankce, např. finanční postih aj. Píší: „Tuto výzvu činíme ve jménu našeho Pána Ježíše Krista, který řekl (dle Matoušova evangelia, 25. kapitola):

»Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.«“

Dále autoři prohlášení vyzývají bratry a sestry v SBC k modlitbám za imigranty a uprchlíky, „kteří v těchto dnech čelí značnému strachu a nejistotě, a aby jim, pokud je to možné, projevili soucit. Mnozí se obávají návratu do rodné země, kde byli pronásledováni a čelili extrémnímu násilí, včetně únosů a fyzických a sexuálních útoků na dospělé a děti, stejně jako zásadním problémům při uspokojování základních potřeb, jako je jídlo, ubytování a lékařská péče“. Stejně tak vyzývají duchovní vůdce SBC, aby stáli pevně za náboženskou svobodou, hovořili jménem imigrantů a uprchlíků a přesvědčovali vládní představitele, aby byli oddáni náboženské svobodě, garantovali, aby bylo řádně vedeno řízení s imigranty a uprchlíky a v rámci prosazovaní imigračních zákonů, aby poskytovali jasné pokyny.“

Závěrem připomínají, že respektují náboženskou svobodu, starají se o přistěhovalce a uprchlíky, respektují právní stát a když čelí tomuto vážnému problému, jednají jeden s druhým důstojně a s respektem.

Podepsáni:

- John Asante, prezident, Ghana Baptist Convention

- Victor Chayasirisobhon, ředitel, SBC Asian Collective

- Keny Felix, prezident, Southern Baptist Convention National Haitian Fellowship

- James Kang, výkonný ředitel, Council of Korean Southern Baptist Churches in America

- Thuam C. Khai, výkonný ředitel, Myanmar National Baptist Fellowship

- Amos Lee, prezident, Chinese Baptist Fellowship of the United States and Canada

- Lito Lucas, prezident, Filipino Southern Baptist Fellowship of North America

- Hre Mang, prezident, Myanmar National Baptist Fellowship

- Bruno Molina, výkonný ředitel, National Hispanic Baptist Network

- Philip Nache, pastor, Hope of Nations Fellowship Church, Bloomington, Minnesota, jménem nigejských sborů

- Gregory Perkins, prezident, National African American Fellowship of the SBC

- Christian Phang, výkonný ředitel, Vietnamese Baptist Union

- Jesse Rincones, výkonný ředitel, Texas Hispanic Baptist Convention

- Dan Santiago, výkonný ředitel, Filipino Southern Baptist Fellowship of North America

- Jeremy Sin, výkonný ředitel, Chinese Baptist Fellowship of the United States and Canada

- Francis Tabla, pastor, Ebenezer Community Church v Brooklyn Parku, Minnesota, jménem liberijských sborů

Výše uvedení zastupují 10,9 tis. amerických baptistických sborů. Svojí výzvou v obecné rovině připomínají, že problém imigrace není černobílý a má také svoji lidskou dimenzi, která se v Trumpově pojetí tohoto problému zcela vytrácí. A kdo jiný než křesťanské církve by na ni měl upozornit. Představitelé etnických skupin patřících do denominace Jižních baptistů to udělali. Nemyslím si, že na prezidenta Trumpa bude mít jejich apel zásadní vliv, ostatně zkušenost episkopální biskupky Buddeové mluví sama za sebe. Přesto je správné, že církve v této záležitostí nemlčí.

Volně podle serveru BaptistPress, odkaz:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz