Článek
Oba hráči v nejvyšší soutěži Süper Lig nepůsobí. Přesněji: už nepůsobí. Trest je tedy nelogický a nesmyslný. Ba co víc, poplatný současné vyhrocené protiizraelské politice Erdoganova režimu.
Připomenu souvislosti. Dvě důležité skutečnosti úvodem. Sagiv Yehezkel a Eden Kartsev jsou fotbalisté Izraele. Za druhé, v neděli 14. ledna uplynulo 100 dní od vražedného vpádu teroristů Hamásu do Izraele, přičemž stejnou dobu byla toho dne držena v Pásmu Gazy rukojmí, jejichž propuštění se zatím nepodařilo dojednat.
PŘÍPAD YEHEZKEL
Před odchodem do Turecka působil v několika izraelských prvoligových klubech, naposledy hrál za Hapoel Beerševu. V září 2023 podepsal Sagiv Yehezkel smlouvu na tři sezony s tureckým Antalyasporem. Pak přišla neděle 14. ledna a 20. kolo nejvyšší turecké ligy. Antalyaspor hostil Trabzonspor, který se už v druhé minutě ujal vedení. Na vyrovnávací gól si domácí fanoušci museli počkat do 68. minuty. Jeho střelcem byl – ano, Sagiv Yehezkel. Sektor domácích na tribuně jásal, šťastný autor branky přiběhl ke kameře a ukázal malý nápis, který si předtím napsal na obvaz na zápěstí levé ruky. Stálo na něm: „100 DAYS, vedle toho byla Davidova hvězda a pod tím datum „7. 10.“.
Každý normálně uvažující člověk, už s ohledem na to, že Yehezkel je Izraelec, v tu chvíli pochopil, co tím gestem chtěl fotbalista říci, že už sto dnů trvá zajetí jeho krajanů unesených teroristy Hamásu do Pásma Gazy. Turečtí sportovní bafuňáři a politici to ovšem pojali jinak, v duchu nekompromisní protiizraelské politické linie, kterou razí tamní vláda a z místa nejvyššího prezident Erdogan, sympatizant a podporovatel Hamásu. (Jaký to paradox: politik, který bez pardonu bojuje proti kurdskému terorismu, podporuje teroristy palestinské.)
Lidské gesto izraelského fotbalisty bylo neuvěřitelným způsobem zpolitizováno a mediálně zneužito [1], Yehezkel se stal nechutnou obětí protiizraelské hysterie. Byl vyloučen z kádru Antalyasporu, kromě toho byl policejně zadržen, vyslýchán, přes noc držen ve vazbě, v pondělí 15. ledna převezen k soudu, kde musel podepsat, že v případě soudního stání se osobně dostaví a ještě téhož dne musel Turecko opustit. A to jenom proto, že se zachoval jako člověk a solidarizoval se s vězněnými rukojmími, gangstersky unesenými teroristickou organizací, která se těší politické přízni prezidenta země, v níž fotbalista dosud působil.
V záležitosti se neangažovali pouze sportovní činitelé, ale také politici. Všichni interpretovali Yehezkelovo gesto jako podporu izraelské „agrese“ a „genocidy“ a podle toho s hráčem také zacházeli. Ministr spravedlnosti Yilmaz Tunc na síti X na okraj hráčova „hanebného jednání“ (tak je v Turecku jeho čin pojat) na svém účtu na síti X mimo jiné uvedl: „Vždy budeme stát po boku utlačovaných Palestinců.“ Jasná politizace celé kauzy. Pikantní je, že fotbalistovi je kladeno za vinu „poškození tureckých národních hodnot“. Pak by si ale měli sami Turci odpovědět na otázku, jestli mezi tyto hodnoty patří také podpora terorismu v jeho nejbrutálnější podobě, jak ji předvedli útočníci Hamásu v Izraeli 7. října 2023.
Jen pro úplnost uvedu, že Yehezkel po tomto hanebném jednání nezůstal pasivní, ale rozhodl se bránit právní cestou. Prostřednictvím svého právníka zaslal v pondělí 22. ledna klubu Antalyasporu dopis [3],v němž požaduje kompenzace, protože to byl on, kdo byl poškozen, nikoli obráceně. Požaduje doplacení mzdy za poslední tři měsíce, kterou mu klub stále dluží, dále řádné ukončení kontraktu, jelikož smlouvu porušil klub, vyplacení dohodnuté částky za celou dobu jejího trvání (cca 450 tisíc euro za sezonu) a finanční náhradu za poškození dobrého jména, kterého se lidé z vedení klubu i Turecká fotbalová asociace (TKK) štvaním proti němu dopustili. Yehezkel upozorňuje, že tím, jak s ním bylo v Turecku po onom gestu solidarity zacházeno, jak nepřátelská kampaň proti němu byla vedena ze strany Antalyasporu, TKK i samotné vlády, měl pocit osobního ohrožení.
Jinými slovy, podněcování se dopustili činitelé hostitelské země vůči němu, nikoli on vůči Turecku či Palestincům.
Jaká bude reakce Antalyasporu zatím nevíme, v případě neochoty řešit nastolené otázky jsou Yehezkel a jeho právník připraveni obrátit se na FIFA.
PŘÍPAD KARTSEV
Je odchovancem telavivského Maccabi, před odchodem do Turecka působil v klubu Maccabi Netanya. Na konci ledna 2023 podepsal Eden Kartsev smlouvu na čtyři a půl roku s istanbulským Basaksehirem. Také on vyjádřil 14. ledna solidaritu[2] s izraelskými rukojmími vězněnými v Gaze. Nikoli na hřišti, ale na sociálních sítích. Konkrétně šlo o vyobrazení pietně vyvedené číslice „100“, pod níž byl nápis s hashtagem „#BringThemHomeNowc. Opět: každý normálně uvažující člověk chápe, co tento slogan (doslova: „Přiveďte je domů hned“) znamená. Zoufalou výzvu k návratu nezákonně vězněných nevinných lidí z Pásma Gazy do Izraele.
Ne tak ovšem v Turecku. Tamní fotbalový svaz pohnal Kartseva k disciplinární komisi, neboť jeho lidský počin byl vyhodnocen jako „ideologická propaganda“. Ne dosti na tom, hráč byl policejně zadržen, vyslýchán a následně jeho angažmá v Basaksehiru skončilo. Naštěstí se s ním istanbulský klub rozešel civilizovanějším způsobem. Kartsev byl zapůjčen do konce sezony izraelskému klubu Maccabi Tel Aviv s možností opce do konce původního kontraktu.
Jak patrno, protiizraelská politická atmosféra v Turecku je natolik vypjatá, že i pouhé vyjádření solidarity s izraelskými oběťmi palestinského teroru je tvrdě postihováno. Povoleno je vyjadřovat podporu pouze Palestincům.
VERDIKT
Disciplinární komise tureckého profesionálního fotbalu „řešila“ kvůli výše uvedeným gestům obou izraelských fotbalistů nejen je samotné, ale také jejich kluby. Server listu Hürriyet [4] informoval 25. ledna, že Yehezkel a Kartsev byli potrestáni zákazem startů v osmi zápasech (přestože oba fyzicky v Turecku nepůsobí). Vedle toho musí oba kluby, to je Antalyaspor a Basaksehir, zaplatit pokutu, každý ve výši 97,5 tis tureckých lir (1TRY=0,75 CZK). Postiženy jsou kvůli tomu, že hráči jejich klubů se dopustili projevů „ideologické propagandy“, jeden na hřišti, druhý na sociálních sítích.
Vítejte v Erdoganově Absurdistánu.
●
ODKAZY
[1]
[2]
[3]
[4]